خانه و خانوادهکودک داری

راهنمای مصرف استامینوفن برای کودکان

راهنمای مصرف استامینوفن برای کودکان

اعتماد مادران به این داروی تب‌بر گاهی از این هم فراتر می‌رود و به تجویز خودسرانه و بیش از اندازه این دارو و به خطر انداختن جان کودکان منجر می‌شود. با ویکی ناب همراه باشید تا با راهنمای مصرف استامینوفن برای کودکان آشنا شوید.

راهنمای مصرف استامینوفن برای کودکان

راهنمای مصرف استامینوفن

کودکان ۱۲-۱۱ ساله: مقدار ۴۸۰ میلی‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

۱۰-۹ ساله: مقدار ۴۰۰ میلی‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

۸-۶ ساله: مقدار ۳۲۰ میلی‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

۵-۴ ساله: مقدار ۲۴۰ میلی‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

۳-۲ ساله: مقدار ۱۶۰ میلی‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

۲۳-۱۲ ماهه: مقدار ۱۲۰ میلی‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

۱۱-۴ ماهه: مقدار ۸۰ میلی‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

۳ ماهه یا کوچک‌تر: مقدار ۴۰ میلی‌گرم هر چهار تا شش ساعت.

مراقب باشید اوردوز نکند

برخلاف تصور اغلب والدین، مصرف بیش از اندازه استامینوفن هم می‌تواند اوردوز و حتی خطر مرگ را به دنبال داشته باشد. بچه‌هایی که بیش از اندازه استامینوفن می‌گیرند، ممکن است با تهوع، استفراغ و دل‌درد نسبت به این مشکل واکنش نشان دهند. در بسیاری موارد نشانه‌های اوردوز پنهان می‌ماند یا به اشتباه به عنوان نشانه‌های بیماری اصلی کودک تفسیر می‌شود و جان او را تهدید می‌کند.

حداقل چهار ساعت وقفه بیندازید

حتی بالا رفتن تب نمی‌تواند مجوزی برای خوراندن استامینوفن در فاصله‌های کمتر از چهار ساعت به کودک باشد. معمولا بچه‌ها باید هر شش ساعت یک‌بار به اندازه دوبرابر وزن‌شان قطره دریافت کنند اما در صورت پایین نیامدن تب، می‌توان قطره‌ها را هر چهار ساعت یک‌بار به کودک خوراند. در صورتی که به جای قطره تصمیم گرفتید شیاف استامینوفن را برای فرزندتان مصرف کنید هم حق ندارید فاصله میان دو بار استفاده از شیاف را از چهار ساعت کمتر کنید و در این مورد هم بهتر است در شرایط عادی، به همان زمان شش ساعته وفادار باشید و در عین حال با روش‌های مکمل مثل استفاده از دستمال خیس برای پایین آوردن تب او تلاش کنید.

همراه با این داروها خطرساز می‌شود

اگر فرزندتان تحت درمان با داروهای ضدانعقاد است در مورد خوراندن استامینوفن به او با پزشکش مشورت کنید. گذشته از این، کودکانی که به‌خاطر ریفلاکس تحت درمان با داروهای ضداسید هستند هم ممکن است چندان از استامینوفن تاثیر نپذیرند. استامینوفن که در صورت مصرف شدن با کافئین اثر درمانی‌اش بیشتر می‌شود، در صورتی که همراه با داروهای ضدتشنج مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند کبد را بیشتر از قبل با خطر مسموم شدن مواجه کند.

به دستتان اعتماد نکنید

مادرانی که از استامینوفن برای پایین آوردن تب فرزندشان پس از دریافت واکسن استفاده می‌کنند دو دسته‌اند:

دسته اول: گروهی به محض تزریق واکسن برای پیشگیری قطره را به کودک می‌دهند.

دسته دوم: گروهی تا نگذشتن تب فرزندشان از ۵/۳۸ درجه از این دارو استفاده نمی‌کنند.

شما برحسب شناختی که از خودتان در مهار استرس و کنترل کردن شرایط دارید می‌توانید یکی از این دو رویکرد را انتخاب کنید. گذشته از این،گفتیم که گاهی جز مصرف این دارو، چاره‌‌ای باقی نمی‌ماند اما شما تنها در شرایطی باید به‌خاطر سوختن فرزندتان در تب از این دارو استفاده کنید که عدد روی دماسنج عدد ۵/۳۸ یا بالاتر را نشان ‌دهد. پس به دست‌تان برای سنجیدن تب کودک اعتماد نکنید و با کمک دماسنج دیجیتالی حرارت بدن او را اندازه بگیرید.

چرا نباید همیشه به استامینوفن اعتماد کنید

استامینوفن هنوز هم یکی از معتبرترین و رایج‌ترین تب‌برها برای کودکان در همه جای دنیاست اما پشت سر این داروی مورد اعتماد، حرف و حدیث‌هایی هم هست، از جمله:

تاثیر واکسن را کم می‌کند

بر اساس گزارش‌های بی‌بی‌سی: دادن استامینوفن به کودکان بعد از انجام واکسن می‌تواند از تاثیرگذاری واکسن‌ کم کند. طبق تحقیقات: استامینوفن به خوبی می‌تواند احتمال تب کردن کودکان بعد از انجام واکسن را کاهش دهد یا به‌طور کلی از بین ببرد اما گاهی بهتر است که والدین خطر تب‌دار شدن فرزندشان را به جان بخرند و سراغ این دارو نروند. چراکه در همین بررسی گسترده ثابت شد با دادن استامینوفن به بچه‌های واکسن زده، ایمنی بدن‌شان در برابر واکسن هم بالا می‌رود و تاثیرات مثبت تزریق کمتر می‌شود. به همین دلیل پژوهشگران توصیه می‌کنند والدین پیش از تزریق سراغ این دارو نروند و تنها در صورتی که مشاهده کردند فرزندشان ناخوش می باشد و تبش در حال بالا رفتن است از استامینوفن کمک بگیرند.

نفس را تنگ می‌کند

ابتلا به آسم و مشکلات تنفسی از دیگر مشکلاتی است که به‌خاطر مصرف بی‌رویه استامینوفن می‌تواند ایجاد شود. محققان می‌گویند نوزادانی که استامینوفن مصرف می‌کنند، ممکن است در شش یا هفت سالگی به اگزما، مشکلات تنفسی یا حتی آسم دچار شوند. به عقیده محققان احتمال ابتلا به این بیماری‌ها در میان کودکانی که در نوزادی این دارو را گهگاه مصرف کرده‌اند۶۱ درصد بیشتر از دیگران است. این درحالی است که مصرف مداوم این دارو می‌تواند خطر ابتلا به این بیماری را تا سه برابر بیشتر کند.

بچه‌ها را بیش‌فعال می‌کند

تنها در دوره کودکی نیست که مصرف استامینوفن می‌تواند عوارضی را همراه داشته باشد. محققان می‌گویند حتی پیش از تولد هم دریافت این دارو می‌تواند با عوارضی در سال‌های آینده همراه باشد. یونایتدپرس نوشته است مصرف این دارو در ماه‌های بارداری، می‌تواند کودک را در آینده به بیش‌فعالی دچار کند. پژوهشگران می گویند: خانم‌هایی که در دوران بارداری سراغ این دارو می‌روند، فرزندی به دنیا می‌آورند که چند سال بعد با مشکل کمبود توجه و تمرکز روبه‌رو می‌شود.

گذشته از این پژوهشگران می‌گویند ابتلا به بیماری‌های کلیوی در هفت سالگی هم از مشکلات دیگری است که به‌خاطر مصرف این دارو توسط مادر باردار ایجاد می‌شود. درحالی که سه تا پنج درصد کودکان قبل از هفت سالگی نشانه‌های مرتبط با بیش‌فعالی و کمبود تمرکز را بروز می‌دهند، محققان می‌گویند که در میان این جمعیت سهم آنهایی که مادرشان در بارداری استامینوفن دریافت کرده، بیشتر است.

۵/۵ (۳ نظر)
منبع
بخش خانه و خانواده ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا