آشپزیحلوا

طرز تهیه حلوا مسقطی زعفرانی مخصوص شب یلدا

طرز تهیه حلوا مسقطی زعفرانی مخصوص شب یلدا

حلوا یکی از دسر های قدیمی و سنتی ایرانی است. یکی از انواع حلواها، حلوا مسقطی است که به عنوان سوغاتی در شهرهای مختلف از جمله شیراز و بوشهر نیز طبخ می شود. حلوای مسقطی بافت نرم و منسجمی دارد و حالت شفاف و ژله ای به خود می گیرد. حلوای مسقطی را علاوه بر سوغاتی به عنوان شیرینی یا تنقلات مراسم های خاص مانند شب یلدا سرو می کنند. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه حلوا مسقطی زعفرانی آشنا شوید.

طرز تهیه حلوا مسقطی زعفرانی

مواد لازم:

آب: ۳ لیوان

نشاسته گل: ۱ لیوان

شکر: 1 و نیم لیوان

گلاب: نصف لیوان

روغن مایع: نصف لیوان

کره: ۳۰ گرم

خلال بادام: نصف لیوان

زعفران دم کرده غلیظ: ۱ استکان

روش تهیه حلوا مسقطی زعفرانی:

مرحله اول

برای تهیه حلوای خوشمزه و مجلسی ابتدا نشاسته گل را درون یک کاسه می ریزیم و با نصف مقدار آب مخلوط می کنیم تا نشاسته به طور کامل در آب حل شود. آب باید سرد باشد تا نشاسته کامل حل شود. یک کاسه دیگر بر می داریم.

مرحله دوم

در این مرحله شکر را با نصف بقیه آب روی هم می ریزیم و هم می زنیم تا شکر حل شود. یک قابلمه بر می داریم. شکر حل شده را به آن اضافه می کنیم. محلول نشاسته را هم از صافی رد می کنیم و به شکر اضافه می کنیم.

مرحله سوم

در این مرحله قابلمه را روی گاز با حرارت ملایم قرار می دهیم و به صورت مرتب هم می زنیم. تا به جوش آید. همزدن را با همزن دستی یا قاشق چوبی انجام می دهیم. مرتب باید همزدن را انجام داد وگرنه سریع گلوله می شود.

مرحله چهارم

وقتی به جوش آمد، در این مرحله گلاب و زعفران را به آن اضافه می کنیم و مرتب هم می زنیم تا حلوا مسقطی خودش را جمع کند. حرارت نباید زیاد باشد که بوی خامی نشاسته از بین نمی رود. پس باید با صبر این کار را انجام داد.

مرحله پنجم

پخت حلوا حدود نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه طول می کشد. وقتی حلوا جمع شد، روغن مایع و کره را به آن اضافه می کنیم و دوباره با حرارت ملایم هم می زنیم تا حالت کشدار پیدا کند و غلیظ شود. در آخر هم خلال بادام را به آن اضافه می کنیم. کف یک ظرف را چرب می کنیم.

مرحله آخر

یا پلاستیک پهن می کنیم. اندازه ظرف مستطیلی ۲۵ در ۳۵ است. حلوا تا داغ است درون ظرف می ریزیم. آن را صاف کرده و حدود ۲ ساعت در یخچال قرار می دهیم تا خودش را بگیرد. در آخر حلوای مسقطی سنتی را طبق سلیقه برش می زنیم و داخل ظرف سرو می چینیم.

5/5 (2 نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا