آشپزیشیرینی

طرز تهیه زولبیا به دو روش

طرز تهیه زولبیا

زولبیا جزو یکی از شیرینی های محبوب ما ایرانی ها به خصوص در ماه رمضان می باشد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه زولبیا آشنا شوید.

مواد لازم زولبیا با نشاسته و ماست:

نشاسته: 1/5 پیمانه

ماست: 1 پیمانه

آرد سفید: 1/2 قاشق سوپ خوری

روغن مایع: 1 قاشق سوپ خوری

جوش شیرین: 1/8 قاشق چای خوری ( خیلی کم )

مواد لازم شربت زولبیا:

شکر: 2 پیمانه

آب: 1/2 پیمانه

گلاب: 1/2 پیمانه

سرکه: 15 قطره

طرز تهیه زولبیا با نشاسته و ماست:

نشاسته و ماست را مخلوط کزده تا خمیر نسبتا شلی به دست آید و نشاسته کاملا در ماست حل شود. وقتی مایع یک دست شد روغن مایع را اضافه کرده و کمی هم میزنیم تا روغن به خورد مواد برود بعد آرد را اضافه کرده و می گذاریم تا 1 ساعت بماند و روی ظرف را می پوشانیم تا خشک نشود.

بعد از 1 ساعت جوش شیرین را اضافه می کنیم و می گذاریم 5 دقیقه بماند، در این مدت حباب هایی وسط خمیر ایجاد می شود.

بعد این مایع را در ظرف مخصوص زولبیا ریخته و روغن را می گذاریم داغ شود و از این مایع در روغن داغ به صورت حلقه ای پیچ میریزیم و بعد از روغن در آورده و بلافاصله در شربت سرد می اندازیم بعد که 2 دقیقه ماند و شربت به خورد آن رفت از شربت بیرون آورده و در ظرف می چینیم و روی آن پودر نارگیل می پاشیم.

” می توانید زولبیا را بدون آرد و جوش شیرین تهیه کنید “

طرز تهیه شربت زولبیا:

شکر و آب و گلاب را مخلوط کرده و روی گاز می گذاریم تا قوام آید و مقداری سفت شود و بعد از روی گاز برداشته و می گذاریم کاملا سرد شود. 15 قطره سرکه را نیز به شربت اضافه نموده تا شربت ما شکرک نبندد.

مواد لازم زولبیا بدون نشاسته و ماست (زولبیای هندی):

آرد صاف شده: نصف فنجان

آرد نخود چی: 1/5 قاشق چای خوری

مایه خمیر خشک: نصف قاشق چای خوری ( مایه خمیر خشک مدت زمان آماده سازی خمیر را کاهش می دهد )

روغن یا کره آب شده: نصف قاشق چای خوری

شکر: نصف قاشق چای خوری

آب ولرم: نصف فنجان

مواد لازم شربت:

شکر: 1/5 فنجان

آب: 2 فنجان

پودر هل خرد شده: 1/4 قاشق چای خوری

زعفران: به مقدار لازم

آبلیمو: 1 قاشق چای خوری

سایر مواد:

روغن یا کره آب شده برای سرخ کردن

پودر پسته برای تزیین

طرز تهیه زولبیا بدون نشاسته و ماست (زولبیای هندی):

طرز تهیه شیرینی ساقه عروس

مرحله اول

خمیر زولبیای هندی خیلی ساده آماده می شود اما نیاز به تخمیر دارد. در این دستور تهیه از مایه خمیر خشک استفاده می کنیم تا تخمیر سریع تر صورت بگیرد. در دستور تهیه اصلی از ماست برای تخمیر استفاده می شود اما در این صورت باید خمیر یک شب استراحت کند. ابتدا کمی آب ولرم داخل یک کاسه کوچک بریزید و کمی شکر به آن اضافه کنید و هم بزنید. مخمر را اضافه کنید و خیلی خوب هم بزنید. روی کاسه را با یک پلاستیک بپوشانید و 10 دقیقه صبر کنید تا مخمر عمل کند.

مرحله دوم

حالا یک کاسه بزرگ بردارید و همه مواد تشکیل دهنده خمیر را در آن با هم مخلوط کنید. سپس مخمر را به این مخلوط اضافه کنید و هم بزنید. شاید لازم شود در این مرحله کمی آب ولرم دیگر به مخلوط اضافه کنید تا خمیر به قوام برسد. خمیر زولبیای هندی باید طوری باشد که وقتی خمیر را می ریزید به صورت رشته در بیاید. کاسه خمیر را با یک پلاستیک بپوشانید و یک ساعت صبر کنید.

مرحله آخر

هم اکنون که مواد آماده است، شربت طلایی را آماده کنید.

آب و شکر و آبلیمو را در یک تابه عمیق با هم مخلوط کنید. تابه را روی شعله زیاد قرار دهید و صبر کنید تا جوش بیاید. زعفران و پودر هل را به محلول در حال جوش اضافه کنید. می توانید از زعفران نکوبیده استفاده کنید. حالا یک قطره از شربت را در یک بشقاب بریزید و انگشتتان را در این قطره فرو کنید. حالا انگشتتان را به انگشت دیگرتان بزنید، حالا دو انگشتتان را جدا کنید، اگر یک رشته بین دو انگشتتان شکل گرفت، شربت آماده است. یادتان باشد شربت نباید چسبناک باشد.

اگر شربت زولبیا بعد از سرد شدن خیلی غلیظ شود کمی آب و شکر به شربت اضافه کنید و دوباره آن را بجوشانید. هم اکنون زولبیا را سرخ کنید و بعد از روغن در آورده و بلافاصله در شربت سرد می اندازیم بعد که 2 دقیقه ماند و شربت به خورد آن رفت از شربت بیرون آورده و در ظرف می چینیم. سپس کمی پودر پسته روی آنها بریزید.

5/5 (1 نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا