آشپزیشیرینی

طرز تهیه سوهان عسلی

طرز تهیه سوهان عسلی

سوهان عسلی یکی از انواع شیرینی های خوشمزه می باشد که بسیار محبوب است. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه سوهان عسلی آشنا شوید.

طرز تهیه سوهان عسلی

مواد لازم سوهان عسلی:

عسل سفت: 3 قاشق سوپ خوری پر ( 150 گرم)

خلال بادام: نصف پیمانه (150 گرم)

شکر: 1 پیمانه سرخالی (150 گرم)

زعفران سائیده: 1 قاشق چای خوری

روغن آبکرده: 4 قاشق سوپ خوری (100 گرم)

طرز تهیه سوهان عسلی:

ابتدا خلال بادام را بشویید و بعد در صافی بریزید تا آب آن کشیده شود. در ظرفی عسل، روغن و شکر را با هم مخلوط کنید و بر روی حرارت بالا  قرار دهید تا یکنواخت شوند. در حین تفت چند باری مواد را هم بزنید تا شکر آب و طلایی شود. بعد بادام را اضافه کنید و همچنان روی حرارت قرار دهید تا بادام ها هم طلایی شوند. زعفران را هم در کمی آب جوش حل کنید و به بقیه مواد اضافه کنید. مواد را خیلی هم نزنید چون ممکن است روغن آن جدا شود. برای اینکه متوجه بشیم سوهان آماده شده یا نه، کمی از مایه را گوشه سینی بریزید. اگر سریع بسته شد یعنی سوهان عسلی شما آمادست. در این مرحله، حرارت را کم کنید در حدی که سوهان عسلی فقط گرم بماند.

بعد با یک قاشق کوچک از مایه برداشته و با فاصله روی سینی چرب شده بریزید و بالافاصله دو سه عدد خلال پسته روی سوهان ها قرار دهید. بعد از سرد شدن با کارد سوهانها را از سینی جدا کنید و در ظرف در داری نگه دارید.

نوش جان.

طرز تهیه شیرینی ساق عروس

نکات طلایی تهیه سوهان عسلی:

  • مرسوم ترین نوع سوهان عسلی، نوع زعفرانی آن است ولی شما میتوانید بسته به ذائقه تان سوهان را در طعم های مختلف هم درست کنید. شما میتوانید بسته به ذائقه تان سوهان را در طعم های مختلف درست کنید. مثلا مقداری رنده پوست پرتقال و یا کمی آب پرتقال به آن اضافه کنید و سوهان عسلی پرتقالی داشته باشید و یا از لیمو ترش استفاده کنید.
  • برای اینکه از قوام مایه مطمئن شویم مقداری از آن را با قاشق در آب سرد بریزید و اگر به سرعت خودش را گرفت و شیشه ای شد یعنی زمان پخت آن کافی می باشد.
  • مایه سوهان را نباید زیاد هم بزنید چون باعث میشود روغن از شکر جدا شود و سوهان شکرک بزند.
  • در هنگام ریختن مواد سوهان در سینی باید ظرف را روی شعله پخش کن قرار دهید و حرارت زیر آن را کم کم کنید، درحدی که مواد گرم بمانند.
  • سوهان ها را در ظرف دردار و در یخچال نگهداری کنید تا خیس و چسبنده نشود.

امیدوارم از سرو سوهان عسلی لذت کافی را برده باشید.

نوش جان.

0/5 (0 نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا