آشپزیشیرینی

طرز تهیه شیرینی باقلوای ترکیه ای

طرز تهیه شیرینی باقلوای ترکیه ای

باقلوا از جمله شیرینی‌های پرفروشی است که در گروه دسرها قرار می‌گیرد. طبق تحقیقات انجام‌شده شکل اولیه این دسر به دوره امپراتوری عثمانی برمی‌گردد، اما دستور پخت کنونی آن مربوط به کشور ترکیه است. ازاین‌رو اغلب مردم آن را به عنوان باقلوای ترکیه (در زمان امپراتوری توپکاپی) می‌شناسند. هرچند طرز تهیه باقلوای ترکیه امروزی دست‌خوش تغییراتی شده است اما ترکیبات اصلی آن شامل شربت، خمیر و آجیل می‌باشد. با طرز تهیه شیرینی باقلوای ترکیه ای همراه ویکی ناب باشید.

طرز تهیه شیرینی باقلوای ترکیه ای

مواد لازم شربت باقلوای استانبولی:

شکر: 2 فنجان

آب: 2 فنجان

آب لیمو: 1 قاشق غذاخوری

دارچین: 1 قطعه

مواد لازم مغز باقلوا استانبولی:

پودر پسته: 2 فنجان

گردوی خرد شده: 1 فنجان

میخک آسیاب شده: 1/8 قاشق چایخوری

شکر ریز دانه: ربع فنجان

مواد لازم خمیر باقلوا ترکیه ای:

خمیر نازک باقلوا: 1 بسته

دستور پخت باقلوا استانبولی:

ابتدا فر را بر روی دمای 180 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. همه مواد لازم برای مغز باقلوا را در درون ظرفی مناسب بریزید و سپس مواد را در درون ظرف هم بزنید تا به خوبی با یکدیگر مخلوط شوند. در مرحله بعدی درون ظرف پیرکسی ( هر نوع قالب مورد نظرتان ) را با کمک کره ذوب شده چرب کنید. سپس با کمک قلم مو به 10 لایه از خمیر نازک باقلوا کره ذوب شده را بمالید و لایه های خمیر باقلوا را به صورت یکی یکی در درون قالب بر روی یکدیگر پهن کنید. مواد مغز باقلوای استانبولی را بر روی خمیر های باقلوا بریزید و سطح آن ها را یکدست کنید.

10 لایه دیگر از خمیر باقلوا را بر روی مواد مغز باقلوا قرار دهید و بین لایه های خمیر را کره بمالید. سپس قسمت هایی از خمیر را که از ظرف پیرکس بیون زده است را ببرید و سپس روی همه سطح همه خمیر را کره بمالید و با کمک چاقوی تیزی لایه های فوقانی را به شکل لوزی برش دهید. سپس ظرف باقلوا را به مدت 60 دقیقه در درون فر قرار دهید اگر در این مدت مشاهده کردید که لایه های فوقانی باقلوا خیلی زود تعییر رنگ دادند بر روی ظرف فویل بکشید. بعد از 60 دقیقه ظرف باقلوا را از درون فر بیرون آورید و شربت را روی باقلواها را بریزید و  اجازه دهید باقلوا مقداری خنک شود. آن را به مدت 5 ساعت در درون یخچال قرار دهید تا شربت به خوبی جذب باقلوا شود.

دستور تهیه شربت باقلوا ترکیه ای:

برای تهیه شربت باقلوا، آب و شکر را با یکدیگر مخلوط کنید. بعد از این که آب به دمای جوش رسید دارچین و آب لیمو را به آن ها اضافه کنید. بعد از این که شکر در آب به خوبی در آب حل شد زیر قابلمه را خاموش کنید. برای تهیه شربت باقلوا 10 دقیقه زمان کافی است بعد از مدت زمان ذکر شده زیر شعله گاز را خاموش کنید و اجازه دهید تا شربت خنک شود.

نکته طلایی:
  • می تونید به جای ورقه ورقه چیدن خمیر، آن را رول کنید.
5/5 (3 نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا