آشپزیشیرینی

طرز تهیه شیرینی دانمارکی به سه روش

طرز تهیه شیرینی دانمارکی

شیرینی دانمارکی جزو یکی از شیرینی های پرطرفدار در قنادی های ایران به حساب می آید که نام دیگر آن شیرینی گل محمدی می باشد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه شیرینی دانمارکی آشنا شوید.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی

مواد لازم شیرینی دانمارکی با مارمالاد:

خامه: 100 گرم

آرد: 2 پیمانه سر خالی

پودر شکر: 1/2 پیمانه

تخم مرغ: 1 عدد

وانیل: 1/4 قاشق چای خوری

پکین پودر: 1/2 قاشق چای خوری

خلال بادام: به اندازه کافی

کره: 50 گرم

شکر: 2 قاشق سوپ خوری

مارمالاد آلبالو: مقداری

شربت: 1 پیمانه

کنجد : مقداری

طرز تهیه شیرینی دانمارکی با مارمالاد:

ابتدا خامه و تخم مرغ و پودر شکر را مخلوط کرده و می زنیم سپس وانیل را نیز اضافه می کنیم و می زنیم. آرد و پکین پودر را با هم مخلوط کرده و الک می نماییم و به تدریج به مواد فوق اضافه می کنیم در حدی که خمیر به دست نچسبد. خمیر را در سینی صاف می کنیم. بعد که سطح خمیر یکنواخت روی سینی پخش شد، مارمالاد آلبالو را روی آن می مالیم و صاف می کنیم، بعد خلال بادام را روی مارمالادها می ریزیم سپس در فر می گذاریم. بعد از 25 دقیقه، کره را آب کرده و با بورس روی سطح شیرینی می مالیم بعد دوباره 5 دقیقه در فر قرارمی دهیم.

بعد از 5 دقیقه شیرینی را از فر در آورده و روی آن شربت سرد و کنجد می ریزیم و برش های مستطیلی می دهیم و در ظرف مورد نظر می چینیم.

” دمای فر 125 درجه سانتی گراد _ مدت مکث 5 دقیقه”

مواد لازم خمیر شیرینی دانمارکی با کرم و بدون کرم:

آرد کاملا سفید: 750 گرم

آرد ذرت یا نشاسته پودر شده: 250 گرم

کره: 250 گرم

تخم مرغ: 2 عدد

روغن مایع: 3 قاشق سوپ خوری

شکر: 2 قاشق سوپ خوری

مایع خمیر ترش: 1 قاشق سوپ خوری

نمک: 1 قاشق چای خوری

آب ولرم: به مقدار لازم

طرز تهیه خمیر شیرینی دانمارکی با کرم و بدون کرم:

1 قاشق چای خوری شکر را در یک فنجان آب حل کرده، مایع خمیر را اضافه نموده، بگذارید مایع خمیر پف کند. درون ظرف بزرگی آرد، نمک و شکر را الک کرده و وسط آرد را گود کنید. مایع خمیر پف کرده، روغن مایع و تخم مرغ ها را با چنگال خوب هم بزنید. آنها را با آرد مخلوط کرده، آب ولرم را کم کم اضافه نموده تا خمیر صافی تهیه شود. خمیر را کمی ورز داده، روی آن را بپوشانید و در جای تقریبا گرمی قرار دهید تا خمیر 15 دقیقه بماند. روی میز آرد بپاشید و خمیر را به قطر 2 سانتی متر باز کرده، کره را وسط آن قرار داده، با چهار قسمت خمیر روی کره را بپوشانید.

با وردنه ضربه های آرامی روی خمیر وارد کرده تا کره نرم شده و در خمیر کمی پهن شود. خمیر را به قطر 1 سانتی متر باز کرده و آن را 5 تا 6 لا زده و آن را در جای خنک و یا در یخچال قرار دهید. 20 دقیقه بعد خمیر را یک بار از طول و یک بار از عرض باز و بسته کرده و آن را 6 – 5 بار تا زده، هر بار 20 دقیقه در جای خنک نگه دارید.

خمیر را به قطر 1 سانتی متر پهن کرده و شیرینی هایی از قبیل مدل صدفی، لوله ای، نیمه ماه، گوشی، فرفره تهیه کنید.

مواد لازم کرم شیرینی دانمارکی:

آرد ذرت یا آرد گندم: 2 قاشق سوپ خوری

شیر: 1/5 فنجان

زرده تخم مرغ: 1 عدد

شکر: نصف فنجان

کره: 50 گرم

وانیل یا پوست رنده شده لیمو: به مقدار کم

طرز تهیه کرم شیرینی دانمارکی:

ابتدا زرده تخم مرغ و 50 گرم از شکر را با وانیل خوب مخلوط کنید. بقیه شکر را با کره مخلوط کرده، آن را هم بزنید تا نرم و سفید شود. شیر و آرد ذرت را مخلوط کرده، ظرف را روی حرارت ملایم قرار داده تا غلیظ شود. زرده زده شده را اضافه کرده، هم بزنید و در نهایت کره را افزوده و کرم آماده شده را مورد مصرف قرار دهید.

برای تزیین رو و داخل شیرینی ها از مواد زیر استفاده کنید:

برای داخل شیرینی ها: کرم گل محمدی + دارچین: 1 قاشق مرباخوری + شکر: 1/3 پیمانه

برای تزیین روی شیرینی ها: تخم مرغ: 1 عدد + شربت کارامل: 1 قاشق سوپ خوری (شکر را روی حرارت بخار آب ذوب کنید).

طرز تهیه شیرینی دانمارکی مدل لوله ای:

خمیر را به قطر 4 – 3 میلیمتر و به طول 15 سانتی متر و به عرض دلخواه کرم بمالید. خمیر را لوله کرده و به انتهای لوله که رسیدید با قلم مو روی خمیر را کمی تخم مرغ بمالید تا دو قسمت به هم بچسبد. خمیر را به اندازه های 6 – 5 سانتی متر ببرید و در سینی چرب آنها را چیده و به مدت 30 دقیقه بگذارید پخته شوند.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی مدل نیمه ماه:

خمیر را به قطر 5 – 4 میلیمتر پهن کرده و با قالب گرد خمیر را قالب بزنید. توسط قیف یا با قاشق مرباخوری مقداری کرم وسط خمیر بگذارید و خمیر را به صورت نیمه ماه روی هم آورده و دور آن را با چنگال میوه خوری فشرده و فرم دهید. روی آنها از مخلوط تخم مرغ و شربت کارامل مالیده، کمی شکر پاشیده، در سینی چرب بچینید. به مدت 30 دقیقه در پنجره وسط فر با حرارت 350 درجه فارنهایت قرار دهید تا شیرینی ها بپزد.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی مدل فرفره:

خمیر را به قطر 1 سانتی متر و طول و عرض 25 × 25 سانتی متر باز کنید. 5 × 5 خمیر را بریده و چهار گوش خمیر را برش دهید. وسط خمیر به اندازه 1 فندق کرم بگذارید و به شکل فرفره بپیچید. با قلم مو روی آن از مخلوط شربت کارامل و تخم مرغ مالیده، آنها را در سینی فر چرب شده بچینید و در پنجره وسط فر قرار دهید. مدت 25 – 20 دقیقه صبر کنید تا شیرینی ها با حرارت 400 درجه فارنهایت طلایی شوند.

طرز تهیه شیرینی نارگیلی پفکی

طرز تهیه شیرینی دانمارکی مدل صدفی بدون کرم:

خمیر را نسبتا نازک تر باز کرده و روی خمیر کمی دارچین و شکر بپاشید. خمیر را لوله کرده، وقتی به قسمت آخر رسیدید، با قلم مو کمی تخم مرغ بر روی آن بمالید که دو قسمت بهم بچسبد. آن را مانند رولت به قطر 1/5 متر ببرید. شیرینی ها را در سینی چیده، به مدت 30 دقیقه در فر با حرارت 350 درجه فارنهایت قرار دهید تا پخته و طلایی شوند. بعد از خنک شدن روی آنها با الک پودر قند بپاشید.

نوش جان.

5/5 (2 نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا