آشپزخانهشیرینی

طرز تهیه شیرینی عید نوروز (۱۴ نوع)

طرز تهیه شیرینی عید نوروز

وقتی می توان با کمی حوصله و صرف وقت و هزینه ای کم شیرینی عید خوشمزه و زیبا درست کرد، چرا باید هزینه های گزاف بابت خرید شیرینی داد؟ ضمنا هر زمان که اراده کنید می توانید این شیرینی های لذیذ و ترد را بپزید. این شیر ینی ها برای مراسم های مذهبی، جشن ها و مهمانی های مختلف هم گزینه مناسبی هستند. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه شیرینی عید نوروز آشنا شوید، همچنین کنار ما باشید با طرز تهیه بیسکویت معطر، بیسکویت شکری هندوانه، شیرینی بدون فر، بیسکویت شطرنجی، بیسکویت خانگی، بیسکویت خانگی ترکیه ای، باقلوای رشته ای، طرز تهیه کانولی و سوهان عسلی اصفهان.

طرز تهیه 14 نوع شیرینی عید نوروز

مواد لازم شیرینی عید نوروز:کوکی پسته ای و فندقی:

کره: ۷۰ گرم

پودر قند: ۵۰ گرم

آرد: ۱۷۰ گرم

هل: کمی

تخم مرغ: ۱ عدد

روش تهیه:

کره و پودر قندو با همزن بزنید تا کامل مخلوط شه بعد تخم مرغ و هل را اضافه کنید. سپس آرد را اضافه کنید و با دست ورز بدید. اگه لازم بود کمی آرد اضافه کنید تا وقتی خمیر به دستتون نچسبه البته خمیر باید لطیف باشه. من به خمیر پسته ای زعفران اضافه کردم که زعفرانی شد و خمیر فندقی بدون زعفرانه. بعد به دلخواه فرم بدید و بگذارید داخل فر ۱۷۵ درجه بمدت ۱۵/۲۰ دقیقه بپزه. بعد از پخت و خنک شدن با شکلات و خلال پسته و فندق تزیین کنید.

مواد لازم شیرینی عید نوروز: شیرینی کنجدی شکلاتی:

آرد: ۱۳۰ گرم

کره: ۱۰۰ گرم

پودر قند: ۶۰ گرم

وانیل: ۱ پنس

پودر کاکائو: ۱ قاشق غذاخوری (بستگی به ذائقه میشه کمتر یا بیشتر استفاده کرد)

زرده تخم مرغ: ۱ عدد

بکینگ پودر: ۱/۲ قاشق چای خوری

کنجد: به مقدار لازم

شکلات برای روی شیرینی: به مقدار لازم

روش تهیه:

کره، پودر قند و زرده تخم مرغ رو با همزن بزنید تا سبک شه. پودر کاکائو، بکینگ پودر و آرد رو الک کرده و اضافه کنید در آخر کنجد رو اضافه کنید. خمیرو یک ساعت داخل یخچال استراحت بدید. بعد از یک ساعت گلوله هایی به اندازه فندق درشت بردارید و فرم بدید. روی شیرینی شکلات بزارید و در فر از قبل گرم شده با درجه ۱۷۵ به مدت ۱۵ دقیقه قرار بدید.

مواد لازم شیرینی عید نوروز: اسکار گردویی:

زرده تخم مرغ: ۱ عدد

سفیده تخم مرغ: ۱ عدد

کره نرم: ۷۵ گرم

آرد: ۱۲۵ گرم (۱ پیمانه)

پودر قند: ۵۰ گرم

هل: ۱/۲ قاشق چای خوری

گردو خرد شده: ۱۰۰ گرم

روش تهیه:

پودر قند را همراه کره با همزن بزنید تا رنگش روشن بشه. بعد زرده و هل اضافه کنید و بزنید تا یکدست بشه. در آخر آرد را اضافه کنید. خمیر باید نرم و لطیف باشه و بدست نچسبه. کم کم آرد اضافه کنید با دست خیلی کم ورز بدید. از خمیر گلوله هایی اندازه فندق درشت بردارید بعد سفیده رو با چنگال بزنید تا از لختی دربیاد. خمیر رو داخل سفیده بزنید و بعد داخل گردو و بعد داخل سینی بچینید. کف سینی نیاز به کاغذ و چرب کردن نداره. در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۷۵ درجه بمدت ۲۰ دقیقه بپزید. امیدوارم از سرو شیرینی اسکارطرز تهیه شیرینی اسکار لذت کافی را برده باشید.

مواد لازم شیرینی عید نوروز: شیرینی ونیزی:

مدل: رزت نسکافه ای و صدفی وانیلی

کره: ۲۲۵ گرم

پودر قند: ۵۰ گرم

وانیل: ۱/۳ قاشق چای خوری

آرد: ۲۲۵ گرم

نشاسته ذرت: ۵۰ گرم

قهوه یا کاکائو: به مقدار لازم

روش تهیه:

کره و پودر قند و نسکافه غلیظ و وانیل رو با همزن زدم تا کرمی شد. بعد دو تا آرد رو مخلوط و به موادم اضافه کردم و کامل مخلوط کردم. مواد رو داخل قیف ریختم و تو سینی شکوفه زدم و گذاشتم داخل فر ۱۸۰ به مدت ۱۵ تا بیست دقیقه تا آماده شد. البته من با دو طعم جداگانه دو خمیر جدا آماده کردم یه خمیر با طعم نسکافه و یه خمیر با طعم وانیل. یکیشو با ماسوره دو دی رزت زدم یکیشو با قیف ساده صدفی.

مواد لازم شیرینی عید نوروز: شیرینی آلمانی یا مشهدی:

روغن جامد یا کره: ۳۰۰ گرم

پودر قند: ۱۲۰ گرم

تخم مرغ: ۱ عدد

وانیل: ۱ پنس

عسل یا شربت بار: ۲ قاشق غذاخوری

آرد: ۶۰۰ گرم

شیر: ۶۰ گرم

مارمالاد دلخواه: به مقدار لازم

روش تهیه:

کره یا روغن و پودر قند رو با همزن بزنید تا سبک شه. تخم مرغ و وانیل رو اضافه کنید کمی بزنید عسل و شیرو مخلوط کنید. در آخر آرد را اضافه کنید با لیسک مخلوط کنید، نباید ورز داده شه باعث روغن افتادن خمیر میشه. خمیر را یک ساعت داخل یخچال استراحت دهید و بعد به قطر کمتر از نیم سانت باز کرده و قالب زده نیمی از خمیر را میان تهی قالب میزنیم. شیرینی ها را در سینی بچینید و در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۷۵ به مدت ۱۵ دقیقه میگذاریم بپزه. (یا تا زمانیکه کناره های خمیر طلایی شود). بعد از خنک شدن بین لایه ها مارمالاد می زنیم و روی شیرینی را تزیین می کنیم. استفاده از کره، این شیرینی عید را ترد و بیسکویتی کرده و استفاده از روغن شیرینی را نرمتر میکنه.

مواد لازم شیرینی عید نوروز: شیرینی نخودچی:

آرد نخودچی: ۲۵۰ گرم (۲ قاشق سوپ خوری از آرد برداشته و به جای آن آرد گندم اضافه کنید)

پودر قند: ۱۲۵ گرم

روغن جامد: ۱۲۵ گرم

هل: ۱ قاشق چای خوری

زعفران: به دلخواه

روش تهیه:

روغن و پودر قند رو با همزن بزنید تا لطیف شه زعفران و هل و آرد رو اضافه کنید ورز بدید تا لطیف شه در صورت نیاز از چرخ گوشت رد کنید تا خمیر لطیفی داشته باشید. ۲۴ ساعت در فضای آشپزخونه به خمیر استراحت بدید و به دلخواه فرم بدید و تزیین و در فر از قبل گرم شده با ۱۷۵ درجه به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قرار بدید. زمان خنک شدنش زیاده بزارید کامل خنک شه بعد از سینی خارج کنید. نخودچی رز رو با مولد گل رز فرم دادم مولد رو داخل آرد نخودچی زدم بعد خمیرو فشرده کردم خیلی راحت از مولد جدا کردم. امیدوارم از سرو شیرینی نخودچی لذت کافی را برده باشید.

مواد لازم شیرینی عید نوروز: قطاب خانگی:

شیر: ۱پیمانه

بکینگ پودر: ۱ قاشق چای خوری

آرد: به مقداری لازم

روغن جامد: ۱ پیمانه

مواد لازم میان قطاب:

پودر گردو: ۵۰ گرم

هل: ۱ قاشق مرباخوری

پودر بادام: ۵۰ گرم

پودر شکر: ۲۰۰ گرم

روش تهیه شیرینی عید نوروز: قطاب خانگی:

ابتدا روغن را با همزن بزنید تا پوک و سبک شود. سپس شیر را اضافه کنید و هم بزنید. پودرهل را اضافه کنید. سپس بیکینگ پودر و آرد الک شده را نیز کم کم اضافه نمایید تا زمانی که خمیر به دست نچسبد در ضمن خمیر نباید زیاد سفت شود. سپس خمیر را داخل کیسه فریزر به مدت ۱۵ دقیقه در دمای محیط بگذارید.سپس به مدت ۱۵ دقیقه هم داخل یخچال قرار دهید. برای میان قطاب تمام مواد را با هم ترکیب کنید. سپس خمیر را روی سینی پهن کرده و قالب بزنید و مواد میانی را داخل خمیر گذاشته و ۲ سر آن را به وصل کرده و داخل روغن داغ سرخ نمایید. میتوان برای تزیین قطاب ها  میتوانیید آنها را پس از سرخ کردن در مخلوط شکر و پودر پسته و بادام بغلطانید.

مواد لازم:

پودر قند بسیار نرم: ۵۰۰ گرم

پودر نخودچی الک شده: ۵۰۰ گرم

روغن جامد: ۳۰۰ گرم

پودر پسته برای تزیین: به میزان لازم

هل و وانیل: به میزان لازم

روش تهیه شیرینی عید نوروز: شیرینی گردویی:

ابتدا پودر قند را با روغن خوب مخلوط کرده و با هم زن برقی خوب بزنید، سپس هل و وانیل را به آنها اضافه کرده و آرام آرام آرد نخودچی را بیافزایید. اگر احساس کردید به روغن نیاز است کمی دستتان را با روغن چرب کرده و خمیر را خوب ورز دهید و دقت کنید که به روغن نیفتد و در صورتی هم که احساس کردید کمی به روغن افتاده حتما به آن مقداری آرد نخودچی اضافه کنید تا به حد تعادل برسد. پس از ورز دادن کامل خمیر آن را با وردنه روی سطح صافی به قطر یک سانتی متر پهن کرده و قالب بزنید، سپس داخل فر در طبقه وسط قرار داده و با حرارت ۳۷۵ درجه ی فارینهایت به مدت ۱۵ الی ۲۱ دقیقه قرار دهید و پس از پخته شدن بگذارید کاملا سرد شده و درون شیرینی خوری بچینید.

مواد لازم:

آرد: ۲/۵ پیمانه

تخم مرغ: ۱ عدد

روغن: ۱/۳ پیمانه

شکر: ۳ قاشق غذاخوری

شیر: ۱/۳ پیمانه

خمیر مایه: ۱ قاشق غذاخوری

وانیل: ۱ پنس

زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری

روش تهیه شیرینی عید نوروز: شیرینی دانمارکی:

مرحله اول:

ابتدا پودر خمیر مایه فوری را به همراه شیر و ۱ قاشق غذاخوری شکر داخل یک کاسه می ریزیم و روی آن را با سلفون یا پارچه تمیز می پوشانیم و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در یک جای گرم قرار می دهیم تا حباب بزند و خمیر مایه عمل بیاید.

مرحله دوم:

حالا تخم مرغ را به همراه شکر و وانیل داخل یک ظرف جادار می ریزیم و با همزن برقی یا دستی خوب می زنیم تا کاملا یکدست شوند، سپس خمیر مایع را که عمل امده است به همراه روغن مایع به ظرف اضافه می کنیم و مجددا با همزن مخلوط می کنیم.

مرحله سوم:

حالا  آرد را کم کم اضافه می کنیم و با دست یا لیستک مواد را مخلوط می کنیم تا خمیر جمع شود. در پایان باید خمیری نرم و لطیف به دست بیاید و به دست هم نچسبد. حالا خمیر را داخل یک ظرف جادار می ریزیم و روی ظرف را با پارچه می پوشانیم.

مرحله چهارم:

ظرف خمیر را به مدت یک ساعت در یک جای گرم قرار می دهیم تا خمیر وَر بیاید و تقریبا دو برابر شود. پس از اینکه خمیر عمل امد آنرا کمی ورز می دهیم تا هوای اضافی داخل ان خارج شود سپس روی یک سطح صاف کمی آرد می پاشیم و خمیر را پهن می کنیم.

مرحله پنجم:

قطر خمیر باید پس از چهن کردن با وردنه نیم سانتی متر شود و نکته دیگر اینکه خمیر را باید به شکل یک مربع بزرگ پهن کنیم. پس از پهن کردن خمیر اضافه های آنرا با یک کارد تیز می بریم. حالا مقداری از کرم را ابتدا خمیر به شکل طولی قرار می دهیم.

مرحله ششم:

حالا خمیر را لوله می کنیم و با کارد خمیر لوله شده را برش می زنیم و کنار می گذاریم. حدودا این مقدار خمیر را باید به دو یا سه قسمت تقسیم کنید و پس از کرم زدن لول کنید. حالا لول ها خمیر را به صورت مربعی با کارد برش می زنیم و داخل سینی فر می چینیم.

مرحله هفتم:

حالا به خمیرهای برش داده شده به مدت ۳۰ دقیقه دست نمیزنیم تا استراحت کنند. پس از گذشت ۳۰ روی شیرینی ها روما و کنجد می زنیم و داخل فر قرار می دهیم تا آماده شوند. برای رومال هم از مخلوط زرده تخم مرغ و زعفران استفاده می کنیم.

مرحله هشتم:

شیرینی ها باید به مدت ۳۰ دقیقه در فر با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد بمانند تا آماده شوند. بهتر است فر را از ۲۰ دقیقه قبل روشن کنید تا کاملا گرم شود. در پایان پخت اگر روی شیرینی ها طلایی نشده بود گریل را روشن می کنیم تا روی شیرینی ها نیز طلایی شود.

مرحله نهم:

حالا سینی فر را خارج می کنیم و اجازه می دهیم شیرینی ها کمی خنک شوند سپس آنها را به آرامی از داخل سینی فر جمع می کنیم و داخل ظرف مورد نظر می چینیم و با قاشق از شربت زعفرانی روی شیرینی ها می ریزیم. امیدوارم از سرو شیرینی دانمارکی لذت کافی را برده باشید.

مواد لازم شربت:

شکر: ۱/۳ پیمانه

آب: ۱/۳ پیمانه

زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری

روش تهیه شربت شیرینی دانمارکی:

مرحله اول:

برای تهیه شربت مخصوص شیرینی دانمارکی ابتدا آب را به همراه شکر داخل یک ظرف فلزی مثل شیرداغ کن می ریزیم، سپس روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب سریع تر به جوش بیاید. در حین جوش امدن آب با قاشق هم می زنیم تا شکر آب شود.

مرحله دوم:

پس از اینکه آب به جوش امد حرارت را کاملا ملایم می کنیم و هم زدن را ادامه می دهیم تا شکر به طور کامل حل شود. در پایان پس از اینکه شربت به غلظت کافی رسید زعفران دم کرده را اضافه می کنیم و شربت را از روی حرارت بر می داریم.

مواد لازم:

آرد: ۳ قاشق غذاخوری

شکر: ۱/۳ پیمانه

آب: ۱/۳ پیمانه

وانیل: ۱ پنس

روش تهیه کرم شیرینی دانمارکی:

مرحله اول:

برای تهیه کرم میانی شیرینی دانمارکی ابتدا آب را به همراه شکر داخل شیر داغ می ریزیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب به جوش بیاید و شکر به طور کامل در آب حل شود. حالا حرارت را ملایم می کنیم و آرد را کم کم اضافه می کنیم.

مرحله دوم:

زمان اضافه کردن آرد باید مواد را خوب مخلوط کنیم تا آرد گلوله نشود. مواد را باید به حدی روی حرارت ملایم تفت دهیم تا کرم کمی سفت شود، سپس وانیل را اضافه می کنیم و مجددا مخلوط می کنیم. در آخر ظرف را از روی حرارت بر می دارمی و کنار می گذاریم.

نکات طلایی طرز تهیه شیرینی دانمارکی در توستر:
 • در صورتی  که می خواهید این شیرینی را در توستر درست کنید ابتدا توستر را با حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود. سپس یک کاسه فلزی را تا نیمه آب پر کنید و داخل توستر قرار دهید تا رطوبت ایجاد کند و شیرینی ها خشک نشوند.
 • یکی دیگر از نکاتی که باید رعایت شود این است که یک فویل آلومینیومی را جلوی المنت بالایی توستر قرار دهید تا روی شیرینی هار ا خشک نکند. حدود ۳۰ دقیقه برای پخت شیرینی کافی است، در اواخر پخت فویل آلومینیومی را بردارید تا روی شیرینی ها نیز طلایی شود.

مواد لازم شیرینی عید نوروز: شیرینی کشمشی:

آرد: ۲۵۰ گرم (۲ پیمانه)

کره: ۱۸۸ گرم

تخم مرغ: ۲ عدد

پودر قند: ۱۸۰ گرم (۱/۳ پیمانه + ۳ ق غذا خوری)

کشمش پلویی: ۱۲۰ گرم ( ۲/۳ پیمانه)

اسانس وانیل: ۱/۴ قاشق چای خوری

روش تهیه:

مرحله اول:

برای تهیه شیرینی کشمشی خانگی ابتدا کره را از یخچال بیرون می آوریم تا با دمای محیط نرم شود.سپس کره را در یک کاسه بزرگ می ریزیم و پودر قند و اسانس وانیل را به آن می افزاییم و با همزن خوب هم می زنیم.

مرحله دوم:

تا مخلوط یکدست و کرم رنگی بدست بیاوریم. بعد تخم مرغ را به مایه اضافه می کنیم و مجددا با همزن خوب می زنیم تا تخم مرغ با مایه یکدست شود و آرد را کم کم می افزاییم و مخلوط می کنیم تا تمام آرد را در مایه بریزیم و با هم مخلوط کنید.

مرحله سوم:

سینی فر را بیرون می آوریم  و فر را روشن می کنیم و روی ۱۶۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم تا گرم شود. سپس کشمش را اضافه می کنیم، اگر کشمش شما بسته بندی است که نیاز به تمیز کردن ندارد و آماده مصرف است. اما اگر از کشمش محلی استفاده می کنید آن ها را پاک می کنیم و حداقل ۳۰ دقیقه در آب می خیسانیم تا نرم و تمیز شود و بعد آبکش می کنیم و مصرف می کنیم و سعی می کنیم کشمش به همه جای مایه نفوذ داشته باشد.

مرحله چهارم:

در ادامه مجددا مواد را مخلوط می کنیم تا منسجم شوند. کف سینی فر را کاغذ روغنی می اندازیم و مایه شیرینی را در قیف می ریزیم و به اندازه یک گردو از مایه روی کاغذ روغنی می ریزیم و با فاصله مجددا مایه شیرینی می ریزیم(چون مایه پس از پخت پهن می شود و نیاز به جا دارد).

مرحله پنجم:

سپس تا جایی که سینی جا دارد از مایه شیرینی روی کاغذ روغنی می ریزیم و سینی را در فر قرار می دهیم تا به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بعد شیرینی ها بپزند. برای اینکه مطمئن شویم که شیرینی ها پخته شده اند یا نه، لبه های شیرینی ها را نگاه می کنیم اگر طلایی شده بودند شیرینی ها آماده شده اند و سینی را از فر بیرون می آوریم و صبر می کنیم تا شیرینی کشمشی ها کمی خنک شوند و بعد از روی کاغذ روغنی آرام جدا می کنیم و در ظرف می چینیم.

نکات طلایی طرز تهیه شیرینی کشمشی:
 • بجای کره می توانید از روغن جامد استفاده کنید ولی طعم و مزه کره در این شیرینی محسوس می باشد.
 • این شیرینی را تا ۱۰ روز می توانید در ظرف دربسته نگهداری کنید.
 • بسته به سایز که مواد را می ریزید حدود ۳۰ تا شیرینی کشمشی خواهید داشت.
 • می توانید شیرینی کشمشی را در تابه دو طرفه و بدون فر تهیه کنید.
 • اگر از روغن جامد استفاده کردید حتما باید به صورت صاف تهیه شده باشد و ممکن است با توجه به میزان ریختن آردها کمی بیشتر آرد مصرف شود.
 • برای اینکه کشمش ها به ته شیرینی نروند آن ها را با ۱ ق آرد مخلوط کنید و الک کنید تا آرد اضافی آن خارج شود سپس داخل مواد شیرینی بریزید.
 • به دلخواه می توانید ۱ قاشق چای خوری بیکینگ پودر به مواد فوق اضافه کنید و با آرد مخلوط کنید.

مواد لازم شیرینی عید نوروز: طرز تهیه شیرینی زبان:

آرد کاملا سفید: ۳۰۰ گرم یا ۲ پیمانه

کره: ۱۵۰ گرم یا ۳/۴پیمانه

تخم مرغ: ۱ عدد

روغن مایع: ۱ قاشق غذاخوری

جوهر لیمو: نصف قاشق چای خوری

وانیل: نصف قاشق چای خوری

نمک: ۱ قاشق چای خوری

آب خنک: ۱ فنجان

مواد لازم شربت شیرینی زبان:

عسل: ۴ قاشق غذا خوری

شکر: ۱ قاشق غذا خوری

گلاب: ۱ قاشق غذا خوری

آب: ۴ قاشق غذا خوری

روش تهیه:

مرحله اول:

ابتدا در کاسه ای نسبتا بزرگ، آرد و وانیل را بریزید و هم بزنید تا مخلوط شوند. سپس وسط آرد را گود کرده. در ظرف دیگری تخم مرغ، روغن مایع، جوهر لیمو، آب و نمک را مخلوط کنید و آن را به گودی وسط آرد اضافه کنید تا خمیر صاف و یک دستی به عمل بیاید. خمیر را یک ساعت کنار بگذارید تا استراحت کند.

مرحله دوم:

خمیر را پس از استراحت روی سطح کار بیاورید و در جای مسطح کمی آرد بپاشید. سپس خمیر را به قطر ۲ سانتی متر به شکل مربع پهن کنید و کره را در وسط خمیر جای دهید و چهار گوش خمیر را روی کره بکشید و با وردنه آرام آرام روی خمیر ضربه بزنید تا زمانی که کره نرم شود. سپس خمیر را به ضخامت یک سانتی متر پهن کنید و آن را شش لا تا بزنید و در جای خنک بمدت ۲۰ دقیقه بگذارید تا استراحت کند (نکته اول اینکه دقت کنید وقتی دارید خمیر را تا می کنید به سمت شکم خود تا بزنید).

مرحله سوم:

خمیر را دوباره پهن کنید و به قطر یک سانتی متر باز کنید، ولی این بار برعکس دفعه قبل عرض خمیر را طول خمیر قرار دهید و دوباره شش لا خمیر را تا بزنید و در جای خنکی قرار دهید و باز بعد از ۲۰ دقیقه عمل دفعه گذشته را تکرار کنید و هر بار آرد اضافه روی خمیر را با برس کنار زده و ۶ بار خمیر را باز و بسته کنید. برای تهیه شربت شیرینی زبان، شکر را با آب مخلوط کرده و روی حرارت غیر مستقیم قرار می دهیم عسل را اضافه کنید هم بزنید تا دانه های شکر حل شود در انتها گلاب را افزوده و کنار می گذاریم تا شربت خنک شود.

مرحله چهارم:

خمیر هزارلا را به شکل مربع یا مستطیل به قطر یک الی یک و نیم سانتی متر باز کنید و دور تا دور خمیر را با چاقو اندازه نیم سانت ببرید تا هوای اضافی آن خارج شود سپس خمیر را با کمک قلمو از شربتی که در مرحله قبل تهیه کردیم روی سطح خمیر می کشیم حالا با کمک قالب مخصوص شیرینی زبان، به اندازه دلخواه شیرینی را کاتر زده و با نوک چاقو تیزی وسط خمیر به اندازه ۲ سانتی برش دهید تا خمیر پف کند (سرعت عمل در این مرحله مهم است نباید کره گرم شود و خنکی خمیر از دست برود).

مرحله آخر:

شیرینی های کاتر زده را در سینی فر می چینیم (نکته مهم در چیدن شیرینی ها این است که اصلا بین چیدن شیرین زبان فاصله نگذارید تا در هنگام پف شیرینی ها کج نشوند و بالا بیاد) روی شیرینی زبان را به دلخواه پودر پسته یا نارگیل بریزید. سپس سینی فر را در طبقه ‌وسط فر با دمای ۴۰۰ درجه فارنهایت ، یا ۲۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۰ دقیقه قرار می دهیم تا شیرینی ها پف کنند و بپزند.

نکات طلایی طرز تهیه شیرینی زبان:
 • در حین کار با خمیر هزارلا باید خمیر و تمام ابزار کاملا سرد باشند تا پف خمیر از بین نرود و باید دقت کنید که به لبه های خمیر فشار نیاورید زیرا باعث به هم چسبیدن لایه های خمیر می شود و خمیر هنگام پخت لایه لایه نمی شود و پف نمی کند.
 • سعی کنید میزان جوهر لیمو را دقیق بریزید وگرنه شیرینی کج خواهید شد.
 • داغ بودن بیش از حد فر باعث می شود شیرینی فقط طلایی شوند و مغز پخت نشوند.
 • می توانید با این خمیر شیرینی ناپلئونی یا پاپیونی نیز تهیه کنید.

مواد لازم شیرینی عید نوروز: مواد لازم شیرینی نان برنجی:

روغن جامد صاف: ۲۵۰ گرم ( ۱ لیوان فرانسوی لبریز)

پودر قند: ۱۷۵ گرم (۱/۵ لیوان فرانسوی)

تخم مرغ درشت: ۱ عدد

آرد برنج: ۵۰۰ گرم

پودر هل: ۱ قاشق مربا خوری

مخلوط آب و گلاب: ۱/۲ پیمانه (گلاب ۲ ق مربا خوری مابقی آب)

خرفه: به مقدار لازم

زعفران دم کرده غلیظ: به مقدار لازم

روش تهیه:

مرحله اول:

روغن را حتما به صورت صاف در بیاورید بدین صورت که روغن را ذوب کرده داخل یک شیشه ریخته و اجازه دهید تا خنک شود سپس داخل یخچال بگذارید تا سفت شود. پودر قند را بهتر است با پارچه حریر الک کنید.

مرحله دوم:

ابتدا زرده و سفیده تخم مرغ را جدا کنید. سفیده تخم مرغ را با همزن برقی با سرعت تند بزنید تا کف کند سپس ادامه داده تا مانند خامه قنادی فرم گرفته شود یعنی زمانی که ظرف را برعکس می کنید نباید بریزید سپس سفیده را در یخچال قرار داده تا خنک بماند.

مرحله سوم:

روغن و پودر قند را داخل کاسه ریخته و بمدت ۵ دقیقه با دور تند همزن برقی بزنید تا سبک و کرم رنگ شود سپس زرده را به همراه پودر هل به آن اضافه کنید سپس ۲ دقیقه دیگر نیز هم بزنید تا یکدست شود.

مرحله چهارم:

در ادامه سفیده را از یخچال بیرون بیاورید و به مواد فوق اضافه کنید و با لیسک هم بزنید نباید پف سفیده را بگیرید سپس آرد برنج الک شده را روی مواد ریخته و هم بزنید در انتها مخلوط آب و گلاب را بریزید تا و هم بزنید تا خمیر نرم و لطیفی بدست بیاد سپس کمی با نوک انگشت یا همان لیسک هم بزنید در این مرحله ممکن است خمیر کمی شل به نظر بیاد ( از خمیر بردارید و در دست گلوله کنید باید کاملا صاف و بدون ترک باشد).

مرحله پنجم:

در این مرحله می توانید مواد را به دو قسمت تقسیم کنید و به بک قسمت زعفران دم کرده غلیظ اضافه کنید و هم بزنید سپس روی خمیر را بپوشانید و به مدت ۲۴ ساعت در جای خشک و خنک خارج از یخچال قرار دهید تا خمیر منسجم تر شود

مرحله ششم:

بعد از گذشت ۲۴ ساعت از خمیر به اندازه گلوله های یک اندازه برداشته و در دست گرد کنید و به دلخواه با مهر نان برنجی یا ته ماسوره شکل بزنید و داخل سینی فر قرار دهید ( نیاری به چرب کردن یا کاغذ روغنی نیست ) روی شیرینی ها خرفه بپاشید و در فر از قبل گرم شده به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه در دمای ۱۷۵ درجه قرار دهید تا شیرینی پخته شود. امیدوارم از سرو شیرینی نان برنجی لذت کافی را برده باشید.

طرز تهیه نان برنجی بدون فر:

برای تهیه نان برنجی بدون فر باید ته تابه دو طرف که از قبل واشر آن را خارج کردید دو لایه کاغذ روغنی قرار دهید و به روی شعله پخش کن بگذارید تا گرم شود سپس شیرینی را روی کاغذ روغنی قرار دهید و درب تابه را بسته و به مدت ۳۰ دقیقه بگذارید تا شیرینی ها پخته شود سپس وقتی کاملا سرد شد از روی کاغذ جدا کنید.

نکات طلایی طرز تهیه شیرینی نان برنجی:
 • می توانید استفاده کنید ولی ماندگاری شیرینی کمتر می شود.
 • گلاب را بیشتر نریزید زیرا باعث خشک شدن و ترک خوردن شیرینی می شود.
 • در زمان استراحت آرد برنج آب را به خودش جذب می کند و کیفیت نهایی شیرینی بالا می رود.
 • اگر بعد از استراحت خمیر خشک شد قاشق قاشق آب بریزید و اگر شل بود مقداری آرد برنج اضافه کنید.
 • بهتر است برای تهیه شیرینی از سینی مخصوص فر استفاده نکنید زیرا رنگ شیرینی را تیره تر می کند.
 • اجازه دهید شیرینی کاملا خنک شود سپس از روی سینی جدا کنید.

مواد لازم شیرینی عید نوروز: طرز تهیه شیرینی نان پنجره ای:

نشاسته گل: ۱ لیوان

مخلوط آب و گلاب: ۱ لیوان

تخم مرغ: ۲ عدد

زعفران دم کرده: ۱ فنجان

پودر قند برای تزئین: به میزان لازم

روغن مایع برای سرخ کردن: به میزان لازم

روش تهیه:

مرحله اول:

در یک کاسه گود نشاسته گل را بریزید و مخلوط آب و گلاب را به نشاسته اضافه کنید. زمان دهید تا کمی نشاسته خیس بخورد و بعد با کمک همزن برقی هم بزنید و زعفران را به همراه تخم مرغ ها اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله دوم:

مایع آماده شده شیرینی پنجره ای نه زیاد سفت است که از قاشق بر نگردد و همینطور خیلی رقیق که در قاشق نماند. به این ترتیب مایع آماده شده شیرینی پنجره ای را داخل یخچال گذاشته و به مدت ۳۰ دقیقه زمان بدهید.

مرحله سوم:

برای سرخ کردن شیرینی پنجره ای، ابتدا قالب شیرینی را باید در روغن فراوان قرار دهید تا حسابی داغ شود. سپس قالب را در مایع آماده شده شیرینی پنجره ای ببرید تا نیمه قالب باید آغشته به مایع بشود و سریع قالب را داخل روغن زده و قالب را در قابلمه روغن تکان دهید تا شیرینی از قالب جدا شود.

مرحله چهارم:

پس از سرخ کردن شیرینی های پنجره ای شما آماده است. شیرینی های نان پنجره ای به دلیل آن که روغن زیادی را به خود میگیرد، بهتر است بر روی دستمال آشپز خانه قرار دهید تا روغن اضافه اش گرفته شود. بعد از اینکه شیرینی پنجره ای خنک شد، پودر قند را بر روی شیرینی ها الک کنید و نوش جان فرمائید.

نکات طلایی طرز تهیه شیرینی نان پنجره ای:
 • دقت کنید قالب به کف قابلمه برخورد نکند.
 • وقتی شرینی ها سرخ شدند، آنها را بر روی هم قرار ندهید.
 • در هنگام سرخ کردن بعد از کمی ظربه کوچک شیرینی از قالب جدا میشود.
 • حتما بع از اینکه چند تا از شیرینی ها را که آماده کردید، مواد مایع را هم بزنید تا ته نشین نشود.
 • برای تزئین میتوانید از پودر هل و پودر پسته کمک بگیرید.
 • شیرینی پنجره ای اصلا ماندگاری بالایی ندارد. بهتر است تازه به تازه آماده شود.
 • حتما بعد از سرد شدن شیرینی پنجره ای روی آن را بپوشانید.
 • اگر مایع بعد از هم زدن سفت بود، مخلوط آب و گلاب تهیه بفرمائید.
 • قالب را کامل داخل مایع نبرید زیرا وقتی در روغن ببرید دیگر از قالب جدا نخواد شد.

مواد لازم شیرینی عید نوروز: طرز تهیه شیرینی نارگیلی:

سفیده تخم مرغ:۱۵۰ گرم (حدود ۵ عدد )

پودر نارگیل: ۱۵۰ گرم (۱ لیوان سرخالی بعلاوه ۱ لیوان یک بند انگشت خالی)

شکر: ۳۰۰ گرم (۱ و ۱/۳ پیمانه )

روغن مایع: ۹۰ گرم (حدود ۱/۲ پیمانه)

وانیل: ۱/۸ قاشق چای خوری

آبلیمو: ۱ و نیم قاشق چای خوری

روش تهیه:

مرحله اول:

برای تهیه شیرینی نارگیلی پفکی ابتدا پودر نارگیل و شکر و نصف بیشتر سفیده و نصف روغن را باهام مخلوط کنید و از چرخ گوشت رد کنید یا می توانید شکر و پودر نارگیل را ابتدا داخل غذاساز بریزید و چندتا پالس بزنید تا ریزتر شوند و بعد نیمی از سفیده تخم مرغ و نیمی روغن مایع را اضافه کنید (در صورت عدم دسترسی به چرخ گوشت و غذاساز باید پودر نارگیل را داخل آسیاب برقی بریزید تا کمی ریزتر شود. سپس بقیه مواد را به آن اضافه کنید).

مرحله دوم:

مواد را داخل یک کاسه ریخته و روی بخار غیر مستقیم بخار آب قرار دهید و مدام از کف ظرف به صورت دورانی هم بزنید تا کمی گرم شود باید مانند حلیم گندم که نیاز به هم زدن مداوم دارد.

مرحله سوم:

وقتی مواد گرم شد ظرف را از روی حرارت بردارید و باقی مانده سفیده تخم مرغ و روغن مایع و وانیل و آبلیمو را اضافه کنید و مجدد ظرف را روی حرارت قرار دهید و مدام سریع هم بزنید. دقت کنید نباید اصلا مواد بجوشد وگرنه شیرینی براق نمی شود. وقتی بخار آب کم کم تبخیر شد و به غلظت فرنی رسید و کاملا غلیظ و کشدار شد و از قاشق به صورت پیوسته ریخت، مواد شیرینی نارگیلی ما حاضر است.

مرحله چهارم:

مواد داخل کاسه را به یک ظرف دیگر منتقل و در دمای محیط قرار دهید تا کمی ولرم و خنک شود. به هیچ عنوان نباید ظرف را داخل یخچال قرار دهید سپس فر را روشن کنید تا گرم شود و مواد شیرینی را داخل قیف بریزید و کف سینی را کاغذ روغنی بی اندازید و کمی چرب کنید.

مرحله پنجم:

قیف را بدون ماسوره داخل سینی به اندازه دلخواه و با فاصله از هم بزنید و روی شیرینی را که نوک تیز شده با نوک انگشت چرب شده صاف کنید. سپس داخل فر از قبل گرم شده قرار دهید ابتدا ۱۰ دقیقه روی دمای ۲۰۰ درجه قرار دهید تا پخته شود. سپس دما روی ۱۷۵ درجه قرار دهید و ۱۵ دقیقه دیگر زمان دهید تا زیر شیرینی کمی تغییر رنگ دهد از فر خارج کنید. کمی که خنک شد از روی سینی فر جدا کنید. نوش جان.

طرز تهیه بیسکویت شطرنجی

نکات طلایی طرز تهیه شیرینی نارگیلی:
 • در مرحله بن ماری کردن دقت کنید در انتهای پخت انگشت را داخل کاسه فرو ببرید نباید ذرات شکر احساس شود و گرما را حس کند ولی نسوزد.
 • از پودر نارگیل تازه استفاده کنید.
 • حتما در مرحله بن ماری کردن باید حرارت کم باشد حداقل ۳۰ الی ۳۵ دقیقه طول بکشد.
 • در فرهای برقی ۲۰ درجه دما ها را کمتر بگذارید.
 • سعی کنید برای تهیه شیرینی نارگیی از سینی فر استفاده نکنید زیرا رنگ شیرینی زود تیره می کند.
۰/۵ (۰ نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا