آشپزیلواشک و ترشک

طرز تهیه لواشک هفت میوه به سه روش

طرز تهیه لواشک هفت میوه

لواشک میوه، یکی از تنقلات محبوب در سرتاسر دنیاست که از شیره غلیظ‌ شده و قوام‌ آمده میوه‌هایی مانند: آلوچه، زردآلو، آلو، قیسی، کیوی و امثال آن تهیه می‌شود. خشک‌کردن زیر نور خورشید از ساده‌ترین و متداول‌ترین روش‌‌های تهیه لواشک است، اما امروزه از وسایلی چون شوفاژ، بخاری، فر و … نیز برای تهیه لواشک استفاده می‌شود. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه لواشک هفت میوه آشنا شوید.
طرز تهیه لواشک هفت میوه

مواد لازم لواشک هفت میوه (روش اول):

آب: ۱ استکان

نمک و جوهر لیمو (اختیاری): کمی

هفت میوه دلخواه (مانند آلبالو، هلو، شلیل، سیب، آلوچه، آلو قرمز، زردآلو): به میزان لازم

دستور تهیه:

همه‌ی میوه‌ها را بشویید و آن‌ها را داخل یک قابلمه بریزید. یک استکان آب روی میوه‌ها ریخته و قابلمه را روی حرارت ملایم بگذارید. هر چند دقیقه یک بار میوه‌ها را هم بزنید که ته نگیرند. وقتی کمی آب میوه‌ها تمام شد و میوه‌ها له شدند شعله را خاموش کنید. یک آبکش روی یک کاسه بگذارید و میوه‌ها را در آبکش بریزید، سپس با پشت قاشق به میوه‌ها فشار وارد کنید تا هسته‌ها و تفاله‌ها از هم جدا شوند و آب آن‌ها به کاسه وارد شود. به قدری مواد را مخلوط کنید که در پایان فقط هسته و پوسته‌های میوه‌ها در آبکش باقی بمانند. به مواد حاصله نمک و جوهر لیمو اضافه کنید و آن را هم بزنید.

یک نایلون کف سینی پهن کنید و مواد حاصله در کاسه را آرام روی نایلون بریزید؛ به قدری مواد بریزید که لواشک ضخیم نشود. سپس سینی را در آفتاب بگذارید تا خشک شود. پس از حداقل سه روز لواشک آماده و خشک می‌شود.

مواد لازم لواشک هفت میوه (روش دوم):

انواع میوه دلخواه: به مقدار لازم

آب: به مقدار لازم

نمک: مقداری بسته به ذائقه خودتان

دستور تهیه:

میوه‌ها را تمیز بشویید و پوست، دم و هسته‌ی میوه‌ها را بگیرید. آن‌ها را درون یک قابلمه بریزید و روی آن‌ها کمی آب بریزید. قابلمه را روی یک شعله ملایم بگذارید تا میوه‌ها بجوشند و له شوند. پس از اینکه آب قابلمه تمام شد و میوه‌ها له شدند حرارت را خاموش کنید تا خنک شود. وقتی کمی خنک شد، کمی نمک به آن اضافه کنید (مقدار نمک به ذائقه خودتان بستگی دارد). میوه‌ها را درون یک صافی بریزید و با پشت قاشق میوه‌ها را صاف کنید. کف یک سینی را کمی چرب کنید و مایع غلیظی که حاصل می‌شود را با ضخامت نازک درون سینی بریزید (ضخامت آن بیشتر از نیم سانتی‌متر نشود). سینی را روی شوفاژ و یا در آفتاب بگذارید تا لواشک خشک شود. پس از اینکه لواشک خشک شد آن را به قطعات کوچک برش بزنید.

مواد لازم لواشک هفت میوه با شکر یا نبات (روش سوم):

میوه (شامل آلو قرمز، هندوانه، انگور سفید، آلبالو، گلابی، شاه توت، گیلاس): ۲ کیلو گرم

نبات یا شکر: کمی برای ملس کردن لواشک

سرکه: کمی

دستور تهیه:

میوه‌هایی که قابل شستن هستند را بشویید. میوه‌ها را در کمی سرکه خیس کرده و بعد آبکش کنید. سپس میوه‌ها را درون یک قابلمه بریزید و روی حرارت بگذارید تا میوه‌ها آب بیندازند و له شوند. وقتی میوه‌ها له و آبکی شدند حرارت را خاموش کنید و آنهارا در یک آبکش بریزید و آب میوه‌ها را در یک کاسه جمع کنید. مواد داخل آبکش را با دست زیر و رو کنید و ورز دهید تا همه آب و عصاره میوه گرفته شود. سپس آب میوه‌ها را روی حرارت بگذارید تا به غلظتی مانند غلظت رب گوجه برسد. در حین جوشیدن کمی شکر بسته به ذائقه خودتان اضافه کنید و آن را هم بزنید که ته نگیرد.

سپس آن را از روی حرارت بردارید تا کمی خنک شود. کف یک سینی را کمی چرب کنید و مایع غلیظی که حاصل می‌شود را با ضخامت نازک درون سینی بریزید (ضخامت آن بیشتر از نیم سانتی متر نشود). سینی را روی شوفاژ و یا در آفتاب بگذارید تا لواشک خشک شود. پس از اینکه لواشک خشک شد آن را به قطعات کوچک برش بزنید.

نوش جان.

طرز تهیه لواشک هندوانه

خشک کردن لواشک هفت میوه:

برای خشک کردن لواشک میتوانید از دستگاه میوه خشک کن، شوفاژ، رادیاتور  و یا فر هم استفاده کنید به این شکل که فر را روشن کنید و بعد از اینکه گرم شد آن را خاموش کنید و سینی لواشک را داخل آن قرار دهید. این کار را چند بار انجام دهید تا لواشک در اثر گرمای غیر مستقیم فر خشک شود و نسوزد. حتی برای خشک کردن لواشک میتوانید از حرارت خیلی پایین بخاری هم استفاده کنید. لواشک را پس از خشک کردن به اندازه های دلخواه ببرید و مصرف کنید.

روش سنتی خشک کردن لواشک:

یکی از روش های سنتی خشک کردن لواشک، قرار دادن آن در زیر آفتاب می باشد.

با طرز تهیه لواشک هندوانه، لواشک زردآلو، لواشک آلبالو و … همرا ما باشید.

5/5 (1 نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا