آشپزیمربا

طرز تهیه مربای سیب گلاب درسته به دو روش

طرز تهیه مربای سیب گلاب درسته

مربای سیب گلاب درسته بسیار خوشمزه است و ظاهر زیبایی دارد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه مربای سیب گلاب درسته آشنا شوید.

طرز تهیه مربای سیب گلاب درسته

مواد لازم (روش اول):

سیب ریز: 1 کیلو

آب: 3 لیوان

شکر: 3 لیوان

طرز تهیه:

برای تهیه این مربا ابتدا داخل ظرف بزرگی آب می ریزیم و نصف لیوان آبلیمو به آن اضافه کرده، کنار می گذاریم. سپس سیب ها را پوست بگیرید، البته با پوست هم میتونید درست کنید. با پوست زمان پخت بیشتر می شود. از ته سیب ها به کمک یک چاقوی نازک داخل سیب کرده ودانه هایش را در می آوریم طوری که سوراخ کوچکی ته سیب ها بوجود آید و همچنین دم سیب ها جدا نشود. بعد سیب ها را داخل ظرف محتوی آب و آبلیمو می گذاریم تا سیاه نشود. 3 لیوان آب 3 لیوان شکر را داخل قابلمه که بهتر است لعابی باشد می ریزیم و روی شعله می گذاریم تا شکر حل شود.

وقتی چند جوش زد آب سیب ها را خالی می کنیم و سیب ها را داخل شیره می ریزیم. با شعله کم می گذاریم سیب ها پخته و شیره قوام بیاید. در این حین کف روی سیب ها را تا حد ممکن می گیریم. نیم ساعت تا 45 دقیقه بسته به میران شعله، زمان برای پخت لازم است که این زمان برای سیب هایی پوست نگرفته بیشتر می شود. برای خوش رنگ تر شدن مربا در مراحل آخر پخت به آن مقداری زعفران که از قبل دم کرده ایم اضافه می کنیم. همچنین برای معطر شدن مربا نصف لیوان گلاب در مراحل پایانی پخت اضافه کنید.

طرز تهیه مربای قارچ

مواد لازم (روش دوم):

آبلیمو: 1 قاشق غذاخوری

سیب: 1 کیلو گرم

شکر: 1 کیلو گرم

گلاب: 1 استکان

طرز تهیه:

سیب‌ها را شسته، وسط آنها را با چاقوی مخصوص خالی می‌کنیم. با پوست در قابلمه‌ٔ لعابی می‌ریزیم و با آب روی سیب‌ها را می‌پوشانیم. سپس با حرارت ملایم، سیب‌ها را کمی می‌پزیم تا جائی که له نشود و پوست آنها نترکد. وقتی سیب‌ها کمی پخته شد شکر را در آب ریخته می‌گذاریم تا قوام بیاید (شکر را باید یک‌جا بریزیم که سریع قوام بیاید و سیب‌ها له نشوند). در آخر آبلیمو و گلاب را اضافه می‌کنیم و گاز را خاموش می‌کنیم. در صورت تمایل می‌توانیم کمی رنگ خوارکی به مربا اضافه کنیم و وسط سیب‌ها را با بادام یا گردو تزئین می‌کنیم.

0/5 (0 نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا