آشپزیکیک

طرز تهیه کیک موز به شش روش

طرز تهیه کیک موز

کیک موز بسیار خوشمزه می باشد و طرفداران بسیاری دارد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه کیک موز با گردو، کیک موز با شکلات، کیک موز با آناناس، کیک موز با نارگیل، کیک موز با سیب، کیک موز با دارچین و کیک موز با نسکافه و قهوه آشنا شوید.

طرز تهیه کیک موز

مواد لازم کیک موز ساده:

آرد: 4 پیمانه

موز: 3 عدد

شکر: 3 پیمانه

شیر: 3/4 پیمانه

روغن: 2/4 پیمانه

تخم مرغ: 5 عدد

بکینگ پودر: 2 قاشق چای خوری

وانیل: 1/2 قاشق چای خوری

طرز تهیه کیک موز ساده:

شکر و روغن را در ظرفی ریخته و با هم زن خیلی می زنیم تا کاملا مخلوط شده و یک دست شود. تخم مرغ ها را دانه دانه به مواد اضافه می کنیم و به حدی می زنیم که مایعی کش دار به دست آید و وانیل را اضافه می کنیم. شیر را اضافه می کنیم و باز کمی می زنیم. بعد موزها را قطعه قطعه کرده و داخل مواد می ریزیم. آرد و بکینگ پودر را قاطی کرده و از الک رد می کنیم سپس به مایع فوق به تدریج اضافه می کنیم. قالبی را چرب کرده و ته آن را کاغذ روغنی می اندازیم و مواد را در آن می ریزیم و در فر قرار می دهیم.

” درجه حرارت 175 درجه سانتی گراد _ مدت مکث 40 دقیقه “

مواد لازم کیک موز با گردو:

شکر: ١ پیمانه

روغن مایع: 3/4 پیمانه

تخم مرغ: ٣ عدد

وانیل: ١/۴ قاشق چای خوری

موز: ٢ عدد

آرد: ٢ پیمانه

شیر: ١/٢ پیمانه

بکینگ پودر: ۱ قاشق مربا خوری

گردو: ١/٢ پیمانه

طرز تهیه کیک موز با گردو:

شکر و روغن مایع را با هم زن خوب می زنیم. بعد تخم مرغ ها را یکی یکی اضافه می کنیم. بعد از اضافه کردن هر تخم مرغ، خوب بهم می زنیم. سپس وانیل را می ریزیم. سپس موزهای له شده را ریخته و به هم زدن ادامه میدهیم. مخلوط بکینگ پودر و آرد را که سه بار الک کرده ایم با شیر به تناوب اضافه می کنیم و آرام هم می زنیم. در انتها گردو را در کمی آرد می غلطانیم. این کار برای این است که گردوها ته نشین نشوند و نسوزند. بعد گردوها را به مخلوط کیک اضافه می کنیم و در قالب مورد نظر که چرب کرده و آرد پاشی کرده ایم، می ریزیم. قالب را در فر از قبل روشن کرده قرار میدهیم.

” درجه حرارت 175 درجه سانتی گراد _ مدت مکث 45 دقیقه “

مواد لازم کیک موز با شکلات:

شکلات ساده: 100 گرم

کره: 150 گرم

شکر: 175 گرم

تخم مرغ: 3 عدد

آرد: 175 گرم

بکینگ پودر: 1 قاشق چای خوری

پودر کاکائو: 25 گرم

موز بزرگ پوست کنده و له شده:2 عدد

مواد لازم برای رویه کیک:

کره: 25 گرم

آرد: 2 قاشق غذاخوری

شکر: 1 قاشق غذاخوری

گردو خرد شده: 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه کیک موز با شکلات:

فر را روی حرارت 160 تا 180 درجه سانتیگراد روشن می کنیم. ابتدا مخلوط رویه کیک را تهیه می کنیم.کره را به آرد اضافه کرده و خوب مخلوط می کنیم و سپس شکر و گردو را اضافه می کنیم و هم می زنیم. شکلات را روی حرارت غیر مستقیم ذوب می کنیم(می توان از مایکروویو هم استفاده کرد).وقتی کاملا صاف شد از روی حرارت برمی داریم.کره و شکر را اضافه و هم میزنیم.تخم مرغ هارا در ظرفی جداگانه باهمزن می زنیم و به تدریج به مخلوط شکلات اضافه می کنیم و همزمان هم میزنیم.
آرد، پکینگ پودر و پودر کاکائو را باهم مخلوط و الک می کنیم و به مخلوط شکلات اضافه می کنیم و در آخر موز له شده را اضافه کرده و کلیه مواد را به خوبی با هم مخلوط می کنیم. مواد راداخل قالب چرب شده ریخته،مخلوط گردوی آماده شده را رویش می پاشیم و به مدت 45 دقیقه تا زمانیکه کاملا بپزد داخل فر می گذاریم.

مواد لازم کیک موز با دارچین:

موز له شده: 3 عدد

دارچین: نصف قاشق چای خوری

آرد: 1 پیمانه

شکر: 2/3 پیمانه

تخم مرغ: 2 عدد

شیر: 1/3 پیمانه

روغن: 1/3 پیمانه

بکینگ پودر و وانیل: هر کدام نصف قاشق چای خوری

طرز تهیه کیک موز با دارچین:

ابتدا تخم مرغ و شکر را توسط همزن برقی به خوبی با یکدیگر هم بزنید. موز ها را با چنگال  له نمایید و سپس مخلوط تخم مرغ و شکر را به آن بیفزایید و به هم زدن ادامه دهید تا مخلوط یک دستی به وجود آید. در این مرحله از طرز تهیه کیک موز و دارچین، آرد، دارچین، بکینگ پودر و وانیل را با یکدیگر مخلوط نموده و کم کم بر روی مواد دیگر الک نمایید و با همزن دستی، هم بزنید. در آخر شیر و روغن را اضافه نموده و پس از کمی هم زدن، در ظرف مخصوص فر که آن را چرب نموده اید به مدت 45 دقیقه در فر با دمای 180 درجه سانتی گراد بگذارید. ( فر را از قبل گرم نمایید).

مواد لازم کیک موز با آناناس (یا سیب یا نارگیل):

موز: 2 عدد

آناناس: 1/3 پیمانه

گردوی خرد شده: 80 گرم

دارچین: 1 قاشق چای خوری

بکینگ پودر: 1 و نیم قاشق چای خوری

آرد: 230 گرم

تخم مرغ: 2 عدد

روغن مایع: 2/3 پیمانه

جوز هندی: به میزان کافی

شکر: 120 گرم

طرز تهیه کیک موز با آناناس (یا سیب یا نارگیل):

گردو را روی سینی فر قرار داده و آن را به مدت 8 دقیقه در فر 180 درجه سانتی گراد قرار می دهیم. در این فاصله چند باری گردو ها را مخلوط کرده و جا به جا می کنیم. بعد از اینکه گردو ها از حرارت افتاد، آن ها را به اندازه عدس خرد می کنیم. اگر از کمپوت آناناس استفاده می کنید، حتماً آن را در صافی ریخته تا شربت اضافه آن خارج شود. نصف پیمانه از آرد را برداشته و با موز اسلایس شده، آناناس و گردوی خرد شده مخلوط می کنیم. در ظرفی مابقی آرد (آرد حتماً سه بار الک شود)، بکینگ پودر، دارچین و کمی جوز هندی(جوز هندی سمی است، فقط در حدی که سه بار جوز را روی رنده بکشید کافی است) را ریخته و مخلوط می کنیم.

دو عدد تخم مرغ و شکر را در ظرفی ریخته و آن را با همزن برقی حدود 3 دقیقه می زنیم. سپس روغن مایع را اضافه کرده و حدود 1 دقیقه می زنیم. بعد مخلوط میوه ها و آرد را اضافه کرده و با همزن می زنیم. سپس مخلوط آرد و دارچین را اضافه کرده و هم می زنیم. در حدی که مواد با هم مخلوط شوند کافی است، در این مرحله نباید بیش از حد زده شود. کف قالب دایره به قطر 23 سانتی متر را چرب کرده و کاغذ روغنی می اندازیم و مایه کیک را داخل آن می ریزیم.

” درجه حرارت 160 درجه سانتی گراد _ مدت مکث 50 دقیقه ”

مواد لازم کیک موز با نسکافه (یا قهوه):

تخم مرغ: 2 عدد

شکر: 8 قاشق غذاخوری

وانیل: 1/4 قاشق چای خوری

موز: 1 عدد

نسکافه: 1 قاشق غذاخوری

آب جوش: 2 قاشق غذاخوری

روغن: 4 قاشق غذاخوری

آرد: 10 قاشق غذاخوری

بکینگ پودر: 2 قاشق چای خوری

دارچین: 1/2 قاشق چای خوری

طرز تهیه کیک موز با نسکافه:

طرز تهیه کیک فندقی

موز را با رنده ریز رنده کنید. آب جوش را با نسکافه مخلوط کنید. تخم مرغ و شکر و وانیل و دارچین را با همزن میزنیم تا کاملا ترکیب شوند. روغن را به تخم مرغ ها اضافه می کنیم هم می زنیم بعد موز و نسکافه را میریزیم. آرد و بکینگ پودر را با هم مخلوط می کنیم و سه بار الک میکنیم و کم کم به مواد اضافه می کنیم و با قاشق هم می زنیم تا مواد یکنواخت شوند. مواد را در قالب چرب شده می ریزیم و در فر از قبل گرم شده قرار می دهیم.

” حرارت ۱۷۰درجه _ مدت مکث ۴۰دقیقه”

0/5 (0 نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا