معرفی کتاب

معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو

معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو

معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو

معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو

مطالعه کتاب باید از زمان کودکی و نوجوانی در افراد نهادینه شود و تنها راه آن این است که والدین کودکان و نوجوانان را به خواندن کتاب خوب تشویق و ترغیب کنند. در همین راستا وب سایت ویکی ناب در این بخش به معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو می پردازد که کتابی فاخر برای همه سنین و بخصوص  کودکان و نوجوانان است.
برای معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو باید تفکر نویسنده آن را شناخت. صمد بهرنگی که زاده شهر تبریز است معلم منتقد دولت زمان خود بود.  کتاب “ماهی سیاه کوچولو” او تا مدت های زیادی نقش بیانیه غیر رسمی سازمان چریک های فدایی خلق ایران بود. به نوعی می توان گفت که صمد بهرنگی دارای گرایشات سیاسی نزدیک به این سازمان ها را داشت.

مرگ او در رودخانه ارس مرگ مشکوکی بود. روشنفکران و یاران بهرنگی مانند جلال آل احمد و غلامحسین ساعدی مرگ او را به ساواک نسبت دادند.

کتاب ماهی سیاه کوچولو با آن که در ظاهر برای کودکان نوشته شده است اما دارای مفاهیم بلند و بالای مبارزاتی بر علیه جهل و ظلم در زمان خود داشت و به همین دلیل در زمان حکومت پهلوی مجوز چاپ نگرفت و جزء کتاب های ممنوعه بود. بعد از انقلاب هم اولین بار در دوره اصلاحات مجوز چاپ و نشر این کتاب داستان ۲۰ صفحه ای صادر شد.
این کتاب به بسیاری از زبان های زنده دنیا ترجمه شده است. بسیاری از نوشته ها و ترانه ها و آهنگ ها و فیلم ها از کتاب ماهی سیاه کوچولو تاثیر پذیرفته اند و حتی فیلم و ترانه ای با همین نام ساخته شده اند.

معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو

در معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو باید گفت که این کتاب برای کودکان نوشته شده است اما خواندن آن به همه توصیه می شود. داستان ماهی سیاه کوچولو یک داستانی است که ماهی پیر داستان او را شب چله برای فرزندان و نوه هایش که دوازده هزار ماهی بودند تعریف می کند.

در پایان داستان وقتی موقع خواب می شود همه ۱۱۹۹۹ ماهی نوه و فرزندان می خوابند به غیر ماهی سرخ کوچولویی که هرچه کرد خوابش نبرد و شب تا صبح همه اش در فکر دریا بود….!!!

داستان ماهی سیاه کوچولو

قهرمان داستان ماهی سیاه کوچولو همانطور که از نامش پیداست یک ماهی سیاه کوچولو است. او از زندگی در یک برکه و تکرار روزها خسته شده است و تلاش می کند تا از برکه خارج شده و دریا و آبهای آزاد را تجربه کند.

درواقع ماهی سیاه کوچولو نماد و سمبل نسل جدیدی است که خواهان تغییر است.  می خواهد زندگی و دنیای جدیدی را تجربه کند ولو هزینه این تغییر با جان آنان برابری کند. او در راه هدف خود حاضر می شود دست به تغییر بزند و سختی ها را در این راه تحمل کند مانند دوری و طرد از خانواده و جامعه ، مبارزه با جو حاکم بر جامعه. او تلاش می کند تا هم نسلان خود را هم در این راه پر خطر همراه خود کند تا از برکه خارج و به دریا برسند.

یکی از اهداف مهم نویسنده این داستان برای کودکان این بوده که مبارزه با ظلم و استبداد را در فکر و اندیشه کودکان نهادینه کند. اینکه ظلم و جور حاکم را نباید دست تقدیر و جبر زمانه دانست و با آن باید مبارزه کرد. این داستان افکار خواننده را درگیر مسائلی مانند دوست داشتن هم نوع و واجب بودن اتحاد جهت رسیدن به نتیجه و فراموش نکردن آگاهی بخشی و افرادی که آگاهی بخشی را به ارمغان می آورند، می کند.

ماهی سیاه کوچولو یک نخبه متفکر و باهوش است که با به دست آوردن علم و اگاهی در قامت یک خواص به جنگ با دشمن می رود.

معرفی کتاب ماهی سیاه کوچولو

بریده ای از کتاب

بیشتر ماهی ها، موقع پیری شکایت می کنند که زندگی شان را بی خودی تلف کرده اند. دایم ناله می کنند و از همه چیز شکایت دارند. من می خواهم بدانم که؛ راستی راستی زندگی یعنی اینکه توی یک تکه جا، هی بروی و برگردی تا پیر بشوی و دیگر هیچ، یا اینکه طور دیگری هم توی دنیا می شود زندگی کرد؟

همه اش که نمی شود ترسید! راه که بیوفتیم، ترسمان می ریزد…

مرگ خیلی آسان می تواند الان به سراغ من بیاید، اما من تا می توانم زندگی می کنم! اگر یک وقتی ناچار با مرگ روبرو شدم که می شوم، مهم نیست، مهم این است که زندگی یا مرگ من چه اثری در زندگی دیگران داشته باشد.

درد من حصار برکه نیست، درد من زیستن با ماهیانی است که فکر دریا به ذهنشان خطور نکرده است…

نمی خواهم الکی دل خوش باشم و یک دفعه چشم باز کنم ببینم مثل شماها پیر شده ام و هنوز هم همان ماهی چشم و گوش بسته ام که بودم.

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا