معرفی کتاب

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

نویسنده کتاب هنر شفاف اندیشیدن رولف دوبلی نویسنده سوئیسی است که در سال ۲۰۱۳ این کتاب را به چاپ رساند.
در معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن باید گفت که در این کتاب رولف دوبلی ۹۹ خطای رایج را که هنگام اندیشیدن رخ می دهد را در ۹۹ فصل بررسی و تحلیل می کند. کتاب هنر شفاف اندیشیدن در ابتدا به صورت مقالاتی در هفته نامه های معتبر اروپایی منتشر می شد ، که پس از مدتی این مقالات جمع آوری وبه صورت کتاب به زبان آلمانی به چاپ رسید.

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

کتاب هنر شفاف اندیشیدن به زبان های مختلفی از جمله انگلیسی، کره ای و هندی ترجمه شده است. در ایران هم کتاب هنر شفاف اندیشیدن درسال ۱۳۹۴ توسط عادل فردوسی پور مجری معروف برنامه ورزشی در ۳۳۲ صفحه به زبان فارسی ترجمه شده است. در معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن این نکته را هم باید بیان کرد که این کتاب که در ایران و بسیاری از کشورها ترجمه و منتشر گردیده، جزکتاب های پرفروش محسوب می گردد.

کتاب هنر شفاف اندیشیدن باعث می شود نحوه فکر کردن و تصمیم گرفتن کند شود و دیگر اشتباهات رایجی که هنگام فکر کردن و تصمیم گرفتن ممکن است تاثیر مخربی بر تصمیم گیری بگذارد، رخ ندهد.

عادل فردوسی پور در مقدمه کتاب نوشته است که تصور کنید در زمین هیچ خطایی اتفاق نمی افتاد. آن وقت واژه ای به نام پنالتی، اخطار و اخراج هم معنی نداشت. اشک ها و لبخند ها محو می شدند و زیبایی فوتبال رنگ می باخت. ادم ها شبیه ربات های برنامه ریزی شده بودند که وظیفه شان بردن بدون کوچک ترین اشتباه بود. حالا تصور کنید در این جهان پهناور که هزاران زمین فوتبال را در خود جای داده، قرار می شد هیچ انسانی دچار خطا و اشتباهی نشود، آیا جهان بهتری داشتیم؟ جنگ افروزی ها به پایان می رسید؟ جرم و جنایت از صحنه ی روزگار محو می شد؟ انسان ها با یکدیگر روابط بهتری برقرار می کردند؟ پاسخ به این پرسش ها و پیش بینی جهانی که هرگز تجربه اش نکرده ایم، کار دشواری است، آن است که هرچه بیشتر خطاهای خود را بشناسیم، رویکرد بهتری به زندگی خود خواهیم داشت . از آنجا که خطاهای بشری در طول حیاتش از الگوهای مشابهی پیروی می کنند، امکان شناختن آن ها نیز امری ممکن است.

بریده هایی از کتاب هنر شفاف اندیشیدن

از تخت خوابتان در هتل بتوانید برج ایفل را ببینید یا نبینید واقعا اهمیتی ندارد. این که بتوانید خواب عمیقی داشته باشید بسیار مهم تر است.

ما نمی توانیم بگوییم چه چیزی موفق مان می کند. تنها می توانیم چیزهایی را مشخص کنیم که مانع موفقیت ما می شود یا نابودش می کند.

نیمه ی منفی ماجرا، یعنی خطا های فکری را حذف کن تا نیمه ی مثبت، خود عهده دار کار شود. این تنها چیزی است که لازم است بدانیم…

خاطراتت را بنویس پیش بینی های خود را یادداشت کن، آن هم درباره تغییرات سیاسی، شغل خودت، وزنت، بازار بورس و … سپس گاهی یادداشت های خود خودت را با وقایع بیرونی مقایسه کن. از این که چه پیشگوی ضعیفی هستی ، شگفت زده خواهی شد.

مطالعه تاریخ را هم فراموش نکن. منظورم پس نگری ها و نظزیه های انباشته شده در کتاب های درسی نیست. تاریخ شفاهی یا اسناد تاریخی یک دوره خاص را بخوان. اگر نمی توانی بدون اخبار زندگی کنی، روزنامه هایی از پنج، ده یا بیست سال پیش را پیدا و مطالعه کن. آن گاه درک بهتری از غیر قابل پیش بینی بودن جهان پیدا خواهی کرد.

بدبختی ها از خوشبختی ها متعددتر و هم قدرتمند ترند. ما نسبت به موارد منفی بیشتر حساسیم تا موارد مثبت. در خیابان هم چهره های مخوف بیشتر از چهره های خندان به چشم می ایند. ما برخورد بد را بیش از برخورد خوب به خاطر میسپاریم، البته غیر از مواقعی که برخورد خوب از طرف خودمان باشد!

پدیده توهم مفید بودن :
مردی هر روز راس ساعتی معین به گوشه میدان شهر می رفت و لحظاتی کلاهش را از سرش بر می داشت و به شدت تکان می داد. روزی پلیس علت این کار رااز وی جویا شد. گفت : با این کار زرافه ها را دور می کنم. پلیس پرسید: من در این جا زرافه ای نمی بینم؟!
پاسخ شنید : این نشان می دهد که من کارم را درست انجام می دهم.
به این می گویند توهم مفید بودن! ما روزانه با توهم مفید بودن در بسیاری از موارد گوناگون سرو کار داریم…

خیلی به چیزی وابسته نباش، فرض کن آن چه در اختیار داری چیزی است که جهان به طور موقت به تو داده است و می تواند در یک چشم بهم زدن ان را یا حتی بیشتر از ان را از تو پس بگیرد…

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا