معرفی کتاب

معرفی کتاب کیمیاگر

معرفی کتاب کیمیاگر

معرفی کتاب کیمیاگر

معرفی کتاب کیمیاگر

معرفی کتاب کیمیاگر

کتاب کیمیاگر نوشته پائولو کوئیلو نویسنده برزیلی است. کتاب کیمیاگر را می توان مشهورترین اثر پائولو کوئیلو دانست که وب سایت ویکی ناب در این بخش به معرفی این کتاب می پردازد و خواندن این کتاب را به همه کتاب دوستان توصیه می کند.

در معرفی کتاب کیمیاگر باید گفت که از این کتاب مشهور بیش از ۶۷ میلیون نسخه به چاپ و فروش رسیده است؛ همچنین به ۵۰ زبان زنده دنیا ترجمه و در ۱۵۰ کشور عرضه شده است. کتاب کیمیاگر توسط چند مترجم از جمله آرش حجازی و حسین نعیمی به فارسی برگردانده شده است.

معرفی کتاب کیمیاگر

کتاب کیمیاگر درباره یک چوپان اسپانیایی به نام سانتیاگو است، که در خواب و رویای خود محل گنجی را می بیند که در اطراف اهرام مصری دفن شده است. سانتیاگو تصمیم می گیرد از آندلس که محل زندگی اش است دل کنده و جهت یافتن آن گنج گرانبها به سمت مصر مسافرت کند. این سفر پرخطر برای سانتیاگو با ملاقات هایی همراه است از جمله ملاقات با یک کیمیاگر، پادشاه و دختر صحرا که فاطمه نام دارد . سانتیاگو در این ملاقات ها دلبسته فاطمه می شود. همه این ملاقات ها و افراد سانتیاگو را در مسیر گنج هدایت می کنند. سانتیاگو پس از تحمل درد و رنج فراوان در این سفر می فهمد که گنجی که به دنبالش بوده نه در اطراف اهرام مصر که در آندلس و درکنار گوسفندان خود در آغل بوده است.

نکته ای که شاید برای ما ایرانی ها در مورد این کتاب حائز اهمیت باشد این است که به گفته منتقدان احتمالا رمان کیمیاگر تحت تاثیر یا به اقتباس از داستانی در دفتر ششم مثنوی معنوی اثر شاعر مشهور ایرانی مولوی نوشته شده باشد. اما نویسنده تاثیر پذیری از مثنوی را رد نکرده ولی داستان کیمیاگر را برگرفته از یکی از داستان های هزارو یک شب می داند.

شاید بهترین راه معرفی کتاب کیمیاگر خواندن جملاتی مفهومی از این کتاب باشد که باعث شناخت بیشتر این کتاب و علاقه به مطالعه آن می شود.

بریده هایی از کتاب

جوان شگفت زده پرسید : بزرگ ترین دروغ جهان چیست؟

پیرمردگفت : اینکه در لحظه مشخصی از زندگیمان، اختیارمان را برای زندگی خود از دست می دهیم و از آن پس، سرنوشت بر زندگی ما فرمانروا خواهد شد. این بزرگترین دروغ جهان است.


اگر بتوانی همواره در اکنون بمانی، آدم شادی هستی. آنوقت می فهمی  که در صحرا، زندگی هست، آسمان ستاره دارد؛ جنگجویان می جنگند، چون این بخشی از زندگی بشر است. زندگی یک جشن است، جشنی عظیم؛ چون هموتره در همان لحظه است که در آن می زی ایم و فقط در همان لحظه…


بر روی کره خاکی حقیقتی بزرگ وجود دارد. هر کس که باشی یا هر کاری که انجام می دهی، وقتی واقعا از صمیم قلب چیزی را بخواهی، آنگاه این خواسته ی تو از روح جهان سرچشمه می گیرد و تو مامور انجام آن بر روی زمین می شوی…


وقتی آدم هر روز همان افراد را ببیند، آنها کم کم جزئی از زندگی اش می شوند و آن وقت می خواهند که او هم به آدم دیگری تبدیل شود. اگر آدم آنطور که دیگران می خواهند نشود، از دستش عصبانی خواهند شد. هر کس فکر می کند که می داند ئیگران چگونه باید زندگی کنند، اما هیچکس برای زندگی خودش ایده ای ندارد.


هنگامی که آرزوی چیزی را دارید سراسر کیهان همدست می شود تا بتوانی این آرزو را تحقق بخشی.


شن های صحرا با وزش باد تغییر می کنند. اما کویر همان کویر می ماند. عشق ما هم مثل کویر همیشه پایدار است.


کیمیاگر درب یک بطری را باز کرد و مایع قرمز رنگی در لیوان مهمانش ریخت.

شراب بود، یکی از بهترین ها که تا آن زمان هرگز ننوشیده بود، ولی شراب؟ شراب که به حکم دین ممنوع بود!.

کیمیاگر گفت : بدی و شرارت ، چیزی نیست که از راه دهان وارد جسم انسان شود، چیزی است که از راه آن خارج می شود!!.


گفت دارم می روم و می خواهم بدانی که برمی گردم، تو را دوست دارم، چون…

به میان حرفش پرید: چیزی نگو، دوست داری چون دوست داری، برای عشق ورزیدن هیچ دلیلی وجود ندارد…


اکنون کاری را شروع کرده ام که می توانستم ده سال پیش آغاز کنم! اما از این که برای آن بیست سال دیگر صبر نکردم،دلشادم.


روزی درخواهی یافت که کل کائنات را می توانی در درون خودت بیابی، و آنگاه کیمیاگر خواهی بود.

و در جهان نخواهی زیست، جهان در تو خواهد زیست…

۰/۵ (۰ نظر)

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. من خودم کتاب کیمیاگر رو ترجمه و چاپ کردم. واقعا فوق العاده ست. یه جاهایی یه جملاتی میگه ک آدم از شدت وجد اشک میریزه?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا