خانه و خانوادهکودک داری

نکات مهم در انتخاب شیر خشک مناسب برای کودک

نکات مهم در انتخاب شیر خشک مناسب برای کودک

انتخاب شیر خشک مناسب برای کودک از اهمیت زیادی برخوردار است. با ویکی ناب همراه باشید تا با نکات مهم در انتخاب شیر خشک مناسب برای کودک آشنا شوید.

نکات مهم در انتخاب شیر خشک مناسب برای کودک

مدفوع نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، متفاوت است

محتوای پوشک کودک مستقیما تحت تاثیر ماده غذایی است که کودک مصرف می کند. مثلا اگر در ۵ هفتگی شروع به تغذیه با شیر خشک بکنید، مدفوع کودک از نظر بو، بافت، غلظت، مقدار، رنگ و تعداد دفعات تغییر خواهد کرد. این تغییر به علت سازگاری بدن با آنچه می خورد اتفاق می افتد. بافت داخلی دستگاه گوارش بر اساس غذایی که وارد آن می شود، تغییر می کند و از آنجا که شیر خشک با شیر مادر تفاوت دارد، این تغییر ایجاد می شود. بسیاری از والدین گزارش کرده اند که بوی مدفوع کودکانی که شیر خشک مصرف می کنند، قوی تر است و از نظر رنگ تیره تر و از نظر اندازه باریکتر است.

نوزادان شیر خشک و شیر مادر را با یک سرعت هضم نمی کنند

شیر مادر و بیشتر شیر خشک ها شامل پروتئین وی و کازئین هستند. شیر مادر پروتئین وی بیشتر دارد که نسبت به کازئین هضم آسان تری دارد و به همین علت کودک سریعتر آن را هضم می کند اما شیر خشک حاوی کازئین است که کودک برای هضم آن به زمان بیشتری نیاز دارد.

به خاطر داشته باشید که کودکان با هم تفاوت دارند و هر کدام به میزان خاصی از کالری، شخصیت و الگوهای خواب نیاز دارند. در نتیجه امکان دارد خواب و تغذیه بعضی از کودکانی که شیر خشک مصرف می کنند مشابه کودکانی است که با شیر مادر تغذیه می شوند. تردیدی وجود ندارد که هضم شیر خشک نسبت به شیر مادر طولانی تر است، میزان تغذیه این کودکان کمتر از کودکانی است که با شیر مادر تغذیه می شوند.

ممکن است نوزاد به شیر خشک حساسیت داشته باشد

بیشتر کودکان شیر خشک را به راحتی و با چند آروغ کوچک هضم می کنند اما بعضی دیگر واکنش های آلرژیک نشان می دهند. برای فهمیدن اینکه آیا هضم به خوبی انجام می شود یا نه، به حرکات روده و مدفوع کودک توجه کنید. وجود خون یا بلغم در مدفوع معمولا به این معنی است که روده های کودک متورم شده اند و این تورم می تواند یکی از نشانه های آلرژی باشد.

* از دیگر نشانه های هشدار دهنده می توان به اسهال، استفراغ، بیقراری در زمان تغذیه یا التهابات پوستی اشاره کرد.

* ناراحتی و بیقراری مداوم هم می تواند یکی دیگر از نشانه ها باشد. البته همانطور که بسیاری از والدین کودکان مبتلا به کولیک  به شما خواهند گفت، گریه همیشه به معنی آلرژی به شیر خشک نیست. کلافگی و بیقراری کودک احتمالا دلیل خاصی دارد و آلرژی می تواند یکی از دلایل آن باشد. پس بررسی و کنترل آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

اگر کودک شما به شیر خشک هایی که پایه شیر دارند حساسیت دارد، احتمالا پزشک مصرف شیر سویا را به شما توصیه خواهد کرد. اگر کودک به پروتئین سویا هم حساسیت داشته باشد، ممکن است پزشک مصرف شیر خشک هیدرولیز شده را توصیه کند که پروتئین آن به شکل قابل هضم تری است.

میزان تغذیه نوزادان متفاوت است

تفاوت در میزان تغذیه کودکان به تفاوت های فردی آنها باز می گردد. بعضی از کودکان در مقایسه با همسالانشان به کالری بیشتری نیاز دارند و مقدار غذایی که برای رشد یک کودک کافی است ممکن است برای دیگری کافی نباشد. علاوه بر این مقدار تغذیه کودک شما در هر وعده متفاوت است.

بنابراین اگر کودک در یک وعده ۱۱۳.۳ گرم و در وعده دیگر ۱۷۰ گرم شیر خشک می خورد، جای هیچ نگرانی وجود ندارد. اما با وجود این تفاوت ها بهتر است از تعدادی قوانین اصلی و پایه پیروی کنید. به طور کلی کودکانی که هنوز غذای کمکی را شروع نکرده اند باید در  شبانه روز حدود ۷۰.۸۷ گرم شیر خشک به ازای هر ۴۵۳ گرم وزن بدن مصرف کنند. پس اگر وزن کودک ۲.۷ کیلوگرم باشد باید روزانه در حدود ۴۲۵.۲۴ و اگر ۴.۵ کیلوگرم است باید ۷۰۸.۷۳ گرم شیر خشک مصرف کند.

بیشتر شیر خشک ها اساسا تفاوتی ندارند و یکسان هستند

شیر خشک ها تحت نظر سازمان غذا و دارو کنترل و وارد بازار می شوند، می توان از لحاظ غنی بودن آنها به مواد مغذی لازم اطمینان داشت.

یکی از موادی که در همه شیر خشک ها وجود ندارد، اسید چرب به نام DHA است و تحقیقات نشان می دهد که این ماده می تواند باعث پیشرفت فرآیندهای شناختی و بینایی شود. البته این ماده تقریبا در بیشتر شیر خشک ها وجود دارد. بنابراین اگر تمایل دارید می توانید به دنبال تولید کننده هایی باشید که از این ماده در تهیه و تولید شیر خشک استفاده می کنند.

به هر حال انواع مختلفی از شیر خشک ها برای موقعیت ها و شرایط خاص وجود دارند. شیر خشک هایی که برای نوزادان نارس یا کم وزن تولید می شوند. شیر خشک هایی که برای کودکان مبتلا به رفلاکس تولید می شوند. همچنین شیر خشک های سویا یا هیدرولیز شده برای نوزادانی که مبتلا به آلرژی یا عدم توانایی هضم پروتئین هستند تولید می شوند. والدینی که مصرف مواد غذایی ارگانیک را ترجیح می دهند می توانند به دنبال شیر خشک هایی باشند که از مواد ارگانیک تهیه و ساخته می شوند.

۵/۵ (۲ نظر)
منبع
بخش خانه و خانواده ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا