خانه و خانوادهکودک داری

نگرانی‌های والدین در بدو تولد کودک

نگرانی‌های والدین در بدو تولد کودک

یادم می‌آید اولین باری که همسرم فرزندمان را دید، عقب ایستاده بود و جلو نمی‌آمد. نوزاد به نظرش بسیار کوچک و زشت می‌آمد و با آنچه تصور می‌کرد زمین تا آسمان تفاوت داشت. مدام می‌پرسید این خط اخم بین ۲ ابرویش چیست؟ چرا صورتش جوش دارد؟ پشت پلکش چرا لک دارد؟ با ویکی ناب همراه باشید تا با نگرانی‌های والدین در بدو تولد کودک آشنا شوید.

نگرانی‌های والدین در بدو تولد کودک

چرا این بچه کبود است؟

چون هنگام تولد، سرش تحت فشار قرار می گیرد. در روز اول بعد از تولد دلیل قرمزی و کبودی پوست به‌ویژه در نوزادانی که به روش زایمان طبیعی متولد می شوند، فشاری است که هنگام رد شدن از کانال زایمان به آنها وارد می شود. گاهی دلیل کبودی، پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین است. گاهی نیز علت سرخی پوست نوزاد سرماست و با گرم کردن نوزاد برطرف می‌شود. بهترین دما برای نگهداری نوزاد بین ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد است. اگر هوا سرد است، بدن نوزاد را با پتوی سبکی بپوشانید اما بیش از حد گرم نکنید زیرا این کار مانع تعریق می‌شود و پوست حساس کودک آسیب می‌بیند.

چرا پلکش قرمز است؟

چون بین چشم‌ها و روی پلک نوزاد گاهی لک‌های قرمز رنگی وجود دارد که کاملا طبیعی است. این لک را ممکن است در پس سر نوزاد هم ببینید و با گریه نوزاد پررنگ‌تر ‌شود. معمولا این لک‌ها در اولین سال بعد از تولد ناپدید می‌شوند و جای نگرانی نیست. اگر لک آبی رنگی روی باسن یا کمر باشد نیز معمولا تا ۳ سالگی محو می‌شود اما برخی لک‌ها مادرزادی و دائمی‌اند. گاهی نیز به‌طور طبیعی دانه‌های سفیدرنگی روی بینی نوزاد وجود دارد. به این جوش‌ها میلیا می‌گویند که طی چند هفته بعد از تولد برطرف می‌شود.

چرا رنگش زرد است؟

اگر در روز دوم تا چهارم نوزاد زرد است، یعنی مبتلا به زردی است و باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت احتمال بروز آسیب‌های مغزی وجود دارد.

چرا بند نافش سیاه است؟

چون به‌صورت طبیعی بعد از تولد بند ناف سفید است اما به‌تدریج قهوه‌ای و سیاه می‌شود و در فاصله ۲ تا ۴ هفته می‌افتد.

چرا جمجمه‌اش این شکلی است؟

چون شکل جمجمه نوزادان تحت تاثیر شیوه زایمان مادر است. نوزادانی که به روش سزارین متولد می‌شوند، جمجمه گردی دارند اما جمجمه نوزادانی که به روش طبیعی متولد می‌شوند، به دلیل فشاری که در طول زایمان و حین رد شدن از کانال زایمان به آن وارد می‌شود، شکل گردی ندارد اما جای نگرانی نیست چون بعد از چند هفته شکل جمجمه به حالت طبیعی برمی‌گردد.

چرا نوزادم ترشح دارد؟

چون در نوزادان دختر ۳-۲ روز اول بعد از تولد ممکن است اندام تناسلی متورم باشد و ترشحات سفیدرنگی ببینید. این ترشحات را پاک نکنید زیرا از فرزند شما در برابر باکتری‌ها محافظت می‌کند. این ترشحات شبیه عادت ماهانه است و دلیل آن هورمون‌هایی است که از مادر به جنین در طول بارداری می رسد. حتی پستان‌ها نیز در نوزاد دختر ممکن است متورم باشد. نباید سینه‌ها را فشار داد و مایع آن را تخلیه کرد. این تورم بعد از چند روز از بین می‌رود.

چرا عطسه می‌کند؟

چون عطسه لزوما نشانه سرماخوردگی نیست. نوزادان در روز ممکن است تا ۱۲ بار هم عطسه کنند دلیل آن هم خلاصی از ترشحاتی است که مانع تنفس می‌شوند. از سوی دیگر، موهای بینی نوزاد هنوز کاملا رشد نکرده و مثل یک فیلتر درست عمل نمی‌کند و گرد و غبار موجود در هوا ممکن است باعث تحریک مخاط بینی و عطسه نوزاد شود.

چرا سکسکه می‌کند؟

اگر بعد از نوشیدن شیر، نوزاد به سکسکه می‌افتد، نگران نباشید. دلیل این موضوع اسپاسم دیافراگم است و در عرض چند ثانیه رفع می‌شود. می‌توانید به نوزادی که سکسکه می‌کند شیر بدهید تا سکسکه‌اش سریع‌تر بند بیاید.

چرا ادرار نمی‌کند؟

چون میزان ادرار نوزادان در نخستین روزهای پس از تولدش چندان زیاد نیست ولی بعد از تولد به مرور بیشتر می‌شود. روز اول معمولا نوزاد یک مرتبه ادرار می‌کند اما از روز پنجم به بعد حداقل ۶ مرتبه ادرار دارد. وقتی نوزاد به اندازه کافی شیر می‌نوشد، ادرارش زرد کمرنگ است. گاهی نیز لک‌های نارنجی در پوشک دیده می‌شود. در طول ۲ ماه بعد از تولد نوزاد باید ۸ تا ۱۲ بار در طول روز شیر بنوشد. این میزان بین ماه دوم تا ششم کمتر می شود و به ۶ تا ۸ بار مکیدن کاهش می‌یابد. به نسبتی که به مرور شیر خوردن نوزاد بیشتر می‌شود، میزان و دفعات ادرار او هم افزایش می‌یابد. اگر این میزان از حالت طبیعی کمتر یا ادرار نوزاد زرد و بدبو بود، یعنی یا نوزاد در درجه هوای گرمی نگهداری می‌شود یا تب دارد.

چرا مدفوعش سیاه است؟

چون به‌طور طبیعی، مدفوع نوزاد در نخستین روزهای پس از تولدش سبز یا سیاه است و حالت چسبندگی دارد. دلیل آن هم دفع مکونیوم است که در دستگاه گوارش در طول بارداری تجمع یافته است. نوشیدن شیر مادر در روزهای نخست به دلیل داشتن آغوز به پاکسازی دستگاه گوارش کمک می‌کند. بعد از این مدت میزان مدفوع نوزاد به میزان تغذیه‌ای که دارد بستگی دارد. در هفته اول بعد از تولد مدفوع کم‌کم قهوه‌ای و بعد زرد می‌شود. از هفته دوم نوزاد روزانه ۱ تا ۳ بار مدفوع می‌کند و گاهی به بیش از ۱۰ مرتبه هم می‌رسد اما از هفته ششم این میزان به‌تدریج کم می‌شود و به یک بار در روز کاهش می‌یابد. زور زدن و سرخ شدن نوزاد هنگام دفع طبیعی است.

۵/۵ (۳ نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا