خانه و خانوادهکودک داری

اگر کودک رابطه جنسی پدر و مادر را دید چه کنیم؟

اگر کودک رابطه جنسی پدر و مادر را دید چه کنیم؟

فرزند ممکن است رابطه جنسی و رابطه زناشویی پدر و مادرش را به صورت اتفاقی مشاهده کند. مشاهده صحنه رابطه زناشویی ممکن است مشکلات روحی برای کودک ایجاد کند. با ویکی ناب همراه باشید تا با اگر کودک رابطه جنسی پدر و مادر را دید چه کنیم؟ آشناشوید.

اگر کودک رابطه جنسی پدر و مادر را دید چه کنیم؟

اگر کودک رابطه جنسی والدین را دید چه کنیم؟

دیدن این صحنه روی کودک تاثیرت منفی زیادی میگذارد و میتواند سلامت روان او را تحت تاثیر قرار دهد اما برخورد والدین در این زمان با او بسیار مهم است. ممکن است کودک  آنچه در اتاق خواب بین پدر و مادر اتفاق افتاد را به عنوان یک صحنه خشونت آمیز تعبیر کند. در صورتی که در دفعات بعد با در قفل اتاق خواب والدین مواجه شود، این خیالبافی در وی تقویت می شود و به صورت ابهام آمیز برایش باقی می ماند و حتی در همان زمان ممکن است هیجان جنسی او را تحریک کند.

اصطلاح prima- scene (صحنه آغازین) را اولین بار فروید در سال ۱۹۱۴ برای توصیف این مفهوم به کار برد. حتی یک کودک ۲ ساله حافظه ای بسیار قوی دارد و همه تصاویر و صداهای اطراف را در ذهن خود ثبت و ضبط می کند. مواجه شدن فرزند با صحنه رابطه زناشویی والدین ممکن است باعث ایجاد مشکلات روانی متعددی در آنها مانند اضطراب و افسردگی، شهوانی شدن کودک، ابهامات سادومازوخیستی (آزارگری-آزارخواهی) در مورد سکس، ترس از تنهایی، آسیب پذیری و… شود.

اگر کودک نیمه شب اتفاقی وارد اتاق خوابتان شد و شما را در حین رابطه زناشویی دید، به هیچ وجه واکنشی مبنی بر وحشت زدگی و دستپاچگی از خود نشان ندهید. توجه به این نکته بسیار ضروری است که با برخوردتان کودک را شرمنده و خجالت زده کنجکاوی جنسی اش نکنید، چرا که از عواقب این برخورد، مشکلات جنسی فراوان برای او در آینده است.

احساس ترس از پدر اولین واکنش کودک به دیدن رابطه زناشویی والدین است

در اولین فرصت، بدن عریان خود را بپوشانید. کودک را نزد خود بخوانید و به او خوشرویی نشان دهید. آرام از او بپرسید که با شما کاری داشته که نیمه شب سراغتان آمده؟ اگر سوال کرد مشغول چه کاری بودید، برایش روشن کنید چیزی که شاهدش بوده، به هیچ وجه به معنی دعوا و خشونت بین پدر و مادر نیست. باید به کودک توضیح داد مامان باباها وقتی همدیگر را خیلی دوست دارند، یکدیگر را در آغوش می گیرند تا عشقشان را به هم نشان دهند لازم نیست اصل رابطه زناشویی برای کودک تشریح شود. حتما به کودک بگویید که صحبت در مورد آنچه مشاهده کرده است در خارج از خانه و نزد دیگران درست نیست و فقط می تواند در موردش در خانه و با پدر و مادر صحبت کند. در پایان توضیحات شما نیز کودک باید به اتاق خوابش هدایت شود.

به پرسش های غیر منتظره کودک جواب دهید

اگر سوال های کودک غیرمنتظره و پاسخگویی به آن فراتر از دانسته ها و اطلاعاتتان بود، مجبور نیستید پاسخ فوری بدهید و می توانید ادامه صحبت را در جلسه ای دیگر پیگیری کنید. در این فاصله از مشورت با متخصصان مربوط کمک بگیرید. مهم نیست که همه حقیقت را به بچه بگویید، بهتر آن است که به او دروغ نگویید. بسیاری اوقات رعایت نکات فوق و ارائه همین توضیح های ساده، می تواند کودک شما را از ابتلا به طیف وسیعی از اختلالات اضطرابی و مشکلات جنسی در آینده حفظ کند. در غیر این صورت بهتر است با روان پزشک یا روان شناس مشورت کنید.

وقتی کودکان سوال جنسی می پرسند…

همه کودکان درباره اینکه چگونه به وجود آمده اند، کنجکاو هستند. متاسفانه اغلب والدین چون خجالت می کشند، جواب قانع کننده ای نمی دهند. شاید شما به نسلی تعلق داشته اید که صحبت کردن در مورد مسایل جنسی در خانواده تان ممنوع بوده، اما باید بدانید کودکان خردسالتان متعلق به نسل دیگری هستند و اگر پاسخ های درست و منطقی به سوالاتشان را از شما نشنوند، به زودی از شما فاصله می گیرند و منایع دیگری را برای پاسخگویی برمی گزینند و خودتان می دانید که این کار آنها بهای سنگینی است که شما در قبال خجالت کشیدنتان خواهید پرداخت.

پاسخ ما باید چگونه باشد؟

کودک ممکن است بپرسد: بچه چطوری درست می شه؟ چرا فقط خانم ها و بعد از عروسی باردار می شن؟ من قبل از اینکه برم تو شکم مامان کجا بودم؟ نکته اول اینکه نباید به هیچ یک از سوالات کودک پاسخ دروغ دهید زیرا کودک به تدریج که بزرگ شد، متوجه می شود که این حرف ها نمی تواند درست باشد و اعتمادش را به شما از دست می دهد. پس از همان اول به او راست بگویید. منظور از راستگویی این نیست که شما باید از سیر تا پیاز مسائل جنسی را برای او توضیح بدهید زیرا این کار نه ضروری و نه برای کودک شما مناسب است.

کودکان ۲ تا ۴ ساله

آنها معمولا با یک پاسخ بسیار ساده قانع می شوند؛ مثلا می توانید به آنها بگویید: «تو در شکم مامان به وجود آمدی و چون کوچولو بودی، آنجا مامان از تو مراقبت کرد تا کمی بزرگ تر شدی و توانستی به دنیا بیایی.»

کودکان ۴ تا ۷ ساله

برای آنها این طور توضیح دهید: «بدن همه ما آدم ها از قطعه های کوچکی درست شده که به آن سلول می گویند. سلول هایی از بدن مامان و سلول هایی از بدن بابا در شکم مامان با هم ترکیب شدند و تو را به وجود آورده اند. به همین دلیل است که مثلا چشم تو شبیه بابا و موهای تو شبیه مامان است.»

کودکان ۷ تا ۱۰ ساله

برای کودکان بزرگ تر مثلا ۷ تا ۱۰ ساله می توانید بیشتر از این توضیح بدهید. مثلا می توانید بگویید:«نام سلول های بابا که با سلول های مامان ترکیب می شه اسپرم و نام سلول های مامان تخمک است. اسپرم ها در کیسه پوستی که به آن بیضه می گویند، قرار دارند. میلیون ها اسپرم در این کیسه قرار دارند، اما در بدن مامان هر ماه فقط یک تخمک به وجود می آید. اگر مامان و بابا تصمیم بگیرند که بچه داشته باشند، یکی از اسپرم ها با تخمک ترکیب می شود و بچه کوچکی ایجاد می شود که باید ۹ ماه در شکم مامان بماند تا کمی بزرگ تر شود و بتواند به دنیا بیاید.»
۵/۵ (۱ نظر)
منبع
بخش خانه و خانواده ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا