اسرار خانه داریخانه و خانواده

توصیه های ایمنی برای جلوگیری از حریق

اقدامات ایمنی برای جلوگیری از حریق

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی گفت: بررسی حریق‌ها و حوادث در منازل بیانگر این است که کانون بسیاری از آنها آشپزخانه یا وسایل مرتبط با آن می باشد که با رعایت نکات ایمنی می توان از وقوع آن جلوگیری کرد. با ویکی ناب همراه باید تا با اقدامات ایمنی برای جلوگیری از حریق آشنا شوید. با ویکی ناب همراه باشید تا با توصیه های ایمنی برای جلوگیری از حریق آشنا شوید.

توصیه های ایمنی برای جلوگیری از حریق

توصیه های ایمنی برای جلوگیری از حریق:

– بهتر است برای تامین برق یخچال از محافظ الکتریکی استاندارد و مجزا استفاده کنید. بهتر است یخچال در نزدیکی اجاق گاز قرار نگیرد و با دیوار پشتی نیز فاصله مناسبی به‌ منظور تهویه هوا داشته باشد.

– وی گفت: زودپز را حتما باید از نوع استاندارد انتخاب کنید و هیچ گاه بیش از دو سوم حجم آن را از آب پر نکنید، همچنین هرگز از ادویه جات نباید درون زودپز استفاده کنید، چرا که ادویه ها باعث مسدود شدن راه خروج بخار می شود.

– هنگام باز کردن در زودپز باید احتیاط لازم را به عمل آورد تا بخار آب‌ داغ به استفاده کننده آسیبی وارد نکند.

– وی با تاکید بر اینکه باید از نصب پرده پارچه ای در مجاورت یا بالای اجاق گاز خودداری و در صورت لزوم از پرده کرکره استفاده کنید.

– همچنین در صورت مصرف طولانی مدت اجاق گاز باید به دلیل مصرف اکسیژن محیط حتما راهی برای ورود هوا در نظر بگیرید. هود آشپزخانه باید مرتب تمیز شود تا چربی های درون آن سبب ایجاد آتش سوزی نشود.

– هنگام استفاده از چرخ گوشت نیز حتی برای یک لحظه آن را ترک نکنید. همچنین هرگز نباید گوشت را با دست، داخل چرخ‌ گوشت قرار دهید چرا که ممکن است دست افراد به درون دستگاه برود. بنابراین بهتر است از وسیله مخصوص این کار استفاده کنید.

– اگر شهروندان در محیط آشپزخانه یا حمام و توالت شیری را باز کنند و متوجه قطع آب آن شوند، حتما آن را ببندند چرا که در صورت ترک منزل و وصل دوباره آب، خانه دچار آبگرفتگی و در ادامه سبب ریزش سقف طبقه زیری خواهد شد.

– هنگام خروج از منزل حتی برای مدت کوتاه نیز باید چنانچه غذایی روی شعله گاز قرار دارد آن را خاموش کنید.

– گاز پیک‌ نیک را در آشپزخانه قرار ندهید.

– هرگز نباید اجازه داد آب روی روغن داغ بریزد، این عمل موجب ازدیاد شعله، پرتاب روغن و سوختگی پوست می‌شود.

۵/۵ (۱ نظر)
منبع
بخش خانه و خانواده ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا