اسرار خانه داریخانه و خانواده

روش تمیز کردن لکه شمع از تمامی سطوح

روش تمیز کردن لکه شمع از تمامی سطوح

پاک کردن موم از روی پارچه آن طور که به نظر می‌رسد، سخت نیست. با ویکی ناب همراه باشید تا با روش تمیز کردن لکه شمع از تمامی سطوح آشنا شوید.

روش تمیز کردن لکه شمع از تمامی سطوح

وسایل مورد نیاز:

اتو بخار معمولی
چند عدد پاکت میوه (قهوه‌ای)
چند تکه یخ

ابتدا صبر کنید موم سرد و سفت شود. سپس چند تکه یخ را روی موم بگذارید. یخ باعث می‌شود موم را راحت تر بتراشید. بعد با چاقو، موم را بتراشید. دقت کنید چاقو کوچک ترین لبه‌ دندانه داری که باعث آسیب پارچه شود، نداشته باشد. برای تراشیدن، به جای چاقو می‌توانید از یک شی محکم و نازک مانند کاردک پلاستیکی یا کارت اعتباری استفاده کنید.

حالا زمان استفاده از پاکت میوه است. یک برگ از آن را زیر پارچه و برگ دیگر را روی موم بگذارید. اتو را روی درجه متوسط یا کمی بالاتر قرار دهید به طوری که پارچه نسوزد. این میزان به جنس پارچه و تشخیص شما بستگی دارد. اتو را روی پاکت قرار دهید تا موم جذب آن شود. این مرحله را با یک پاکت جدید تکرار کنید تا کل موم جذب شود. پاکت‌ها را بعد از سرد شدن دور بیندازید. برای نتیجه بهتر، بلافاصله بعد از این مرحله پارچه را بشویید.

روش هایی برای پاک کردن لکه شمع از روی سطوح مختلف

لکه شمع بر روی فرش و موکت:

همواره بهترین زمان برای رفع هر نوع لکه، هنگامی است که در همان لحظه ایجاد شود. ابتدا پارافین را در حالت نرم با دقت و به وسیله قاشق از روی سطح بردارید و سپس برای رفع آثار آن اقدام کنید. حال اگر این مشکل پیش از این رخ دهد و شما با پارافین جامد بر روی سطوح مواجه شدید، مانند روش فوق ابتدا با جسمی نوک تیز مانند چاقو و یا حتی ناخن، پارافینی که سفت شده است را بردارید. سپس کاغذ قهوه ای (کاغذهایی که در خشکشویی ها برای پیچیدن لباس ها هنگام تحویل مورد استفاده قرار می گیرند) و یا دستمال کاغذی حوله ای بزرگی را تا کنید و بر روی لکه حاصل از پارافین قرار دهید. حال اتو را بر روی درجه گرم تنظیم کنید و بر روی سطح کاغذ، چندین بار حرکت دهید.

حرارت ناشی از اتو، باقی پارافین ها را در میان بافت ها آب می کند و جذب کاغذ می کند. این کار را با کاغذها و یا دستمال های دیگری چندین بار تکرار کنید تا دیگر آثاری از چربی حاصل از پارافین بر روی سطح باقی نماند.

نکته:

اگر شمع شما رنگی بود و در نتیجه با ریخته شدن پارافین آن نیز لکه ای رنگی ایجاد شد، برای رفع آثار رنگی لکه از تینر استفاده کنید. به این ترتیب که پارچه ای را به تینر بمالید و به حالت ضربه ای بر روی لکه آنقدر بزنید تا پاک شود.

لکه شمع بر روی چوب:

ابتدا به وسیله هوای داغ حاصل از سشوار آن را نرم کنید. هنگامی که پارافین شروع به ذوب شدن کرد، با پارچه ای تمیز باقی پارافین ها را بردارید و در پایان با مالش پارچه ای آغشته به محلول پولیش و کمی سرکه بر روی آن منطقه، آثار باقی مانده را از بین ببرید.

لکه شمع بر روی شمعدان ها:

شما می توانید شمعدان فلزی را در یخچال و یا حتی برای دقایقی در فریزر قرار دهید و به محض سخت شدن پارافین، آن را به راحتی بکنید. ولی در مورد شمعدان های بلور و کریستال، از آنجا که معمولا امکان استفاده از سرما و گرما وجود ندارد، پنبه ای را به الکل صنعتی آغشته کنید و بر روی شمعدان بمالید. سپس با پارچه تمیز دیگری آثار باقی مانده را از بین ببرید.

لکه شمع بر روی پارچه و لباس:

برای این منظور نیز باید از کاغذ قهوه ای و یا دستمال حوله ای استفاده کنید. به این ترتیب که دو کاغذ و یا دو دستمال حوله ای تا شده را در زیر و روی پارچه در محل لکه بگذارید. سپس با قرار دادن اتوی گرم بر روی یکی از کاغذها و یا دستمال ها در یک طرح لکه، سبب آب شدن باقی پارافین و جذب آن توسط کاغذها و یا دستمال ها شوید. این کار را با تعویض دستمال ها و یا کاغذها آنقدر تکرار کنید تا دیگر کمترین اثری از لکه چربی حاصل از شمع باقی نماند.

نکته:

در صورتی که رنگ حاصل از پارافین رنگی شمع بر روی پارچه یا لباس موردنظر شما باقی مانده است، از الکل صنعتی استفاده کنید. البته برای این منظور، ابتدا پارچه ای را به کمی الکل بمالید، سپس به یکی از درزهای داخلی لباس بمالید. اگر پارچه عکس العمل خاصی نسبت به الکل نشان نداد، این روش برای لباس مورد نظر شما کاربردی است و در غیر این صورت این کار را به خشکشویی بسپارید. حال در صورتی که پس از امتحان فوق امکان استفاده از الکل وجود داشت، در زیر لکه، پارچه ای نخی و سفید رنگ قرار دهید و با تماس گوشه ای از پارچه دیگری به الکل صنعتی، آن را با ضرباتی آرام با لکه تماس دهید و به این ترتیب رنگ پارافین را به پارچه سفید زیرین منتقل کنید.

لکه شمع بر روی کفپوش پارکت:

پارافین را با تکه ای از یخ، سفت کنید و سپس با نوک جسمی تیز، پارافین جامد را بردارید. مراقب باشید بر روی کفپوش خطی ایجاد نشود. سپس کمی پولیش مخصوص کفپوش را بر روی آن ناحیه از سطح کفپوش بمالید و پس از آن با پارچه ای نرم، آثار باقی مانده را تمیز کنید.

لکه شمع بر روی کاغذ دیواری:

ابتدا پارافین را با قراردادن یخ بر روی آن جامد کرده و پس از کندن توسط جسمی تیز، لکه چربی باقی مانده را به روش اتو و دستمال حوله ای و یا کاغذ قهوه ای انجام دهید.

۵/۵ (۱ نظر)
منبع
بخش خانه و خانواده ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا