آشپزخانهنکات آشپزی

روش های خشک کردن آلبالو

روش های خشک کردن آلبالو

 برای تهیه آلبالو خشک در روز های گرم تابستان روش هایی وجود دارد تا به راحتی آلبالوها خشک شوند و بتوانید از آنها در تمام فصول سال استفاده کنید. با ویکی ناب همراه باشید تا با روش های خشک کردن آلبالو آشنا شوید.

روش های خشک کردن آلبالو

روش های خشک کردن آلبالوی بدون هسته با استفاده از فر:

ابتدا آلبالو‌ها را با آب خنک بشورید و ساقه‌های آن‌ها را جدا کنید و در آخر با یک دستمال یا حوله آن‌ها را خشک کنید. سپس هسته‌های آن‌ها را یا با نصف کردن آلبالو و یا با استفاده از یک دستگاه خارج کننده هسته آلبالو، جدا کنید. آلبالو‌ها را روی یک سینی شیرینی پزی بچینید و در دمای ۷۴ درجه سانتی گراد برای حدود ۳ ساعت در فر بگذارید. پس از آن که آلبالو‌ها کمی چروک شدند، دما را به ۵۷ درجه کاهش دهید و برای ۱۶ تا ۲۴ ساعت مجدداً در فر بگذارید.

نکته طلایی:
  • آلبالوهای درشت و بدون لکه را انتخاب کنید.

روش‌ های خشک کردن آلبالو با هسته در مقابل آفتاب:

ابتدا دم آلبالو‌ها را بگیرید سپس بشوئید. سپس به آلبالو‌های شسته شده به میزان دلخواه نمک بزنید. در ادامه آن‌ها روی پارچه‌ای به مدت ۱ الی ۳ روز در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود. پس از اینکه آلبالو‌ها خشک شدند مجدد آبکشی کنید و مقداری نمک بزنید. سپس ۱ ساعت دیگر در نور آفتاب قرار دهید تا آماده شود.

نکته طلایی:
  • توجه کنید که مقدار نمک آن توسط خودتان قابل تنظیم خواهد بود.

تزیینات لواشک شب یلدا

روش های خشک کردن آلبالو بدون هسته در آفتاب:

ابتدا دم آلبالو‌ها را بگیرید و بدون شستن، آن‌ها را روی پارچه‌ای پهن کنید و به مدت ۲ روز زیر آفتاب قرار دهید. سپس می‌توانید با فشار دست به راحتی هسته آلبالو‌ها را خارج کنید بدون آنکه آسیبی به بافت آلبالو برسد. بعد از اینکه هسته آلبالو‌ها را خارج کردید باید آلبالو‌ها را با آب سرد آبکشی کنید. در ادامه منتظر بمانید تا آب اضافی آلبالو‌ها خارج شود و مجددا آن‌ها را روی سینی پهن کنید و در محیط خانه یا بیرون بگذارید تا خشک شوند.

روش های خشک کردن آلبالو خشک با توستر:

ابتدا آلبالوها را بشویید، یک فویل داخل سینی توستر بکشید و آلبالوها را بریزید با درجه ۱۲۵، سپس۱۰ دقیقه زمان بدهید حرارت ببینند، سپس به صورت مداوم زیر و رو کنید و با نمکدان و به صورت کم کم نمک بپاشید. حدودا ۲ ساعتی طول می کشد تا بپزد و پوست آن چروک شود (آلبالو ها کمی آبدار باشد بهتر است). نمک آن را در چند مرحله آخر تست می کنیم به ذائقه خودمان بستگی دارد. آلبالوهای نارس تلخ می شوند پس حتما آن ها را جدا کنید و در ظرف دردار بگذارید تا خشک تر نشوند، آن ها آبدار بمانند بهتر است.

نکات طلایی طرز تهیه آلبالو خشک خانگی:
  • پس از خشک کردن آلبالوها، بهتر است آن‌ها را برای یک ساعت در دمای اتاق بگذارید و سپس در بسته بندی‌ های بدون هوا قرار دهید.
  • در غذا‌هایی که در آن‌ها کشمش استفاده شده است نیز می‌توانید از آلبالو خشک شده به جای کشمش استفاده کنید.
خواص آلبالو:
  • مصرف آلبالو باعث می شود خواب راحت تری داشته باشید.
  • آلبالو خواص ضد باکتری دارد که با سم زدایی پوست صورت به درمان آکنه و جوش صورت کمک می‌کند.
  • مقادیر بالای ویتامین C موجود در آلبالو، به عنوان روشن کننده طبیعی پوست صورت و بدن عمل می‌کند.
۵/۵ (۲ نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا