آشپزخانهمیوه خشک

روش های خشک کردن گلابی

روش های خشک کردن گلابی

گلابی را شاه میوه‌ها می‌نامند، این صفت را حکیم بزرگوار ایرانی ابن سینا به گلابی داده است و این میوه را به بیماران توصیه می کند. با ویکی ناب همراه باشید تا با روش های خشک کردن گلابی آشنا شوید.

روش های خشک کردن گلابی

نحوه خشک کردن گلابی

روش اول: خشک کردن در آفتاب

ابتدا سعی می‌کنیم از میوه‌های سالم، تازه و بدون لک استفاده کنیم تا نوع خشک شده‌ آن طعم دلپذیری داشته باشد. سپس گلابی‌ها را به خوبی می شوییم و در آبکش قرار می‌دهیم تا آب اضافه خارج شود. گلابی‌ها را به صورت خلال یا ورقه برش می‌زنیم (گرفتن پوست میوه اختیاری است). تکه‌های میوه را در ظرفی مناسب مانند سینی می‌چینیم و آن را در معرض نور آفتاب قرار می دهیم و روی گلابی‌ها را با پارچه توری می‌پوشانیم. مدت زمان لازم برای خشک کردن گلابی در آفتاب بسته به رطوبت هوا بین ۲ تا ۴ روز است.

روش دوم: خشک کردن در فر

ابتدا میوه‌ها را بشویید. بعد آنها را به صورت ورقه‌های نازک ۳ تا ۵ میلی متری برش می‌زنیم. سپس کف سینی فر را با ورقه‌های آلومینیوم می‌پوشانیم و ورقه‌های گلابی را با رعایت فاصله داخل سینی می‌چینیم. درجه حرارت فر را روی کمترین درجه یعنی ۵۰ درجه سانتی گراد قرار می‌دهیم و سینی را داخل فر قرار میدهیم و هر نیم ساعت یکبار میوه‌ها را زیر و رو می‌کنیم. هر وقت میوه‌ها بافت چرم مانندی پیدا کردند و قابل انعطاف باشند، می توانید از فر خارج کنید.

روش سوم: خشک کردن با دستگاه خشک کن

ابتدا ورقه‌های گلابی را روی دستگاه خشک کن با فاصله‌ی مناسب می‌چینیم. سپس درجه‌ی حرارت دستگاه را روی ۵۷ درجه‌ی سانتی گراد تنظیم می کنیم و تا خشک شدن کامل میوه‌ها منتظر می‌مانیم. در طول زمان خشک شدن میوه‌ها را به طور مرتب جابه‌جا می‌کنیم. مدت زمان خشک شدن کامل میوه‌ها در دستگاه خشک کن ۱ الی ۲ روز است.

طریقه نگهداری گلابی خشک

  • پس از خشک کردن گلابی‌ها می‌توانید آن‌ها را در ظروف پلاستیکی درب دار، کیسه‌های فریزر نگهداری نمایید.
  • مهم‌ترین عامل در ماندگاری گلابی‌های خشک دما است. در دمای نزدیک به صفر می‌توانید به مدت ۳ سال و در دمای اتاق تا حدود یک سال قابل نگهداری هستند. همچنین آن‌ها را در معرض نور خورشید و گرما قرار ندهید چون به سرعت خراب می‌شوند.
  • اگر به تازگی گلابی را خشک نمودید، سریع آن را بسته بندی نکنید چون موجب تعریق و فساد می‌شود.
۵/۵ (۳ نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا