آشپزی

روش های دم کردن زعفران

نحوه دم کردن زعفران

زعفران، گران ترین ادویه در جهان است که رنگ، طعم و بوی خارق العاده ای دارد، این ادویه در اغلب غذاهای ایرانی و نیز در برخی از غذاهای هندی استفاده می شود. برای اینکه زعفران با کیفیتی داشته باشید زعفران هایی را خرید کنید که زردی در آن ها نباشد. برای دم کردن زعفران بهتر است زعفران را خیلی آسیاب کنید و کاملا پودر کنید. تا بهتر رنگ بدهد. لازم نیست زعفران را با قند یا شکر آسیاب کنید اگر این کار را انجام دادید زمان دم کردن آن زعفران بیشتری بریزید زیرا با قند یا شکر مخلوط شده است. با ویکی ناب همراه باشید تا با روش های دم کردن زعفران آشنا شوید.

روش های دم کردن زعفران

مواد لازم روش اول:

زعفران

آب جوش

قوری

روش های دم کردن زعفران (روش اول):

می توانید زعفران پودر شده را داخل استکان یا قوری مخصوص دم کردن زعفران بریزید و مقداری آب جوش داخل آن بریزید و روی برنج در حال دم کردنتان قرار بدهید تا زعفران با دم کشیدن برنج دم بکشد.

مواد لازم:

زعفران

آب جوش

روش های دم کردن زعفران (روش دوم):

زعفران را با آب جوش مخلوط کنید و در آن را ببندید یا کنار گاز قرار بدهید و یا اگر از نشکن بودن ظرف مطمئن هستید آن را روی سماور با شعله ی کم قرار بدهید.

مواد لازم:

زعفران

آب جوش

تکه یخ

روش های دم کردن زعفران (روش سوم):

زعفران ساییده شده را داخل استکانی بریزید و یک تکه یخ روی آن قرار بدهید و اجازه بدهید تا یخ آب شود و پس از آن مقداری آب جوش روی آن بریزید و در آن را بگذارید با این روش سبب می شود زعفران رنگ دهی بسیاری داشته باشد. اما نسبت به بقیه روش ها زمان بیشتری می برد.

مواد لازم:

زعفران

آب جوش

تکه یخ

روش های دم کردن زعفران (روش چهارم):

زعفران را داخل فنجان بریزید و مقداری آب جوش روی آن بریزید و پس از آن یک تکه یخ داخل آن بیاندازید و آن را در جای گرم یا کنار گاز قرار بدهید تا یخ آن آب شود. قرار دادن یخ در آن باعث ایجاد شوک می شود و سبب می شود که هم زعفران رنگ بیشتری بدهد و هم رنگ شفافی پیدا کند.

نکات طلایی برای تهیه زعفران دم کرده:
  • هرگز میزان آبی که داخل زعفران می ریزید بیشتر از زعفران نباشد زیرا رنگ دهی کم می شود.
  • اگر میزان زعفران دم کرده شما زیاد آمد در آن را ببندید و آن را داخل فریزر قرار بدهید تا خراب نشود و چند دقیقه قبل از مصرف آن را از فریزر بیرون بیاورید.
  • اگر زعفران بیشتری آسیاب کردید آن را درون ظرف دربسته نگهداری کنید تا عطر و بوی خود را از دست ندهد.

امیدوارم لذت کافی را برده باشید.

نوش جان.

5/5 (1 نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا