اسرار خانه داریخانه و خانواده

روش های لکه گیری مبلمان

روش های لکه گیری مبلمان

این روزها یکی از مشکلاتی که ممکن است برای مبل های شما پیش ایجاد شود،‌ ایجاد لکه‌ روی آن‌هاست. با ویکی ناب همراه باشید تا با روش های لکه گیری مبلمان آشنا شوید.

روش های لکه گیری مبلمان

راهنمای لکه گیری مبلمان:

لکه نوشابه بر روی مبلمان:

برای رفع لکه نوشابه از روی مبل می توانید کمی نمک بر روی لکه تازه بپاشید و بعد اسفنجی را خیس نمایید و روی لکه بکشید و سپس با آب گرم به وسیله اسفنج خیس آبکشی کنید.

اثر سوختگی بر روی مبل:

برای رفع اثر سوختگی یا زردی سیگار حبه قند را روی لکه بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه از بین برود. برای رفع این نوع لکه، اسفنجی را به شیر بمالید و روی لکه بمالید. در صورتی که لکه روی پارچه مبلی که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شده می توانید با آبلیموی خالص آنرا برطرف نمایید. چنانچه این لکه روی پارچه مبل کرکدار بود ابتدا با کمی شیر خوب لکه را خیس کنید و بعد با پنبه آن را پاک نمایید و در آخر با آب و صابون لکه های حاصل از شیر را بشویید.

لکه جوهر بر روی مبل:

اگر لکه مربوط به مرکب سیاه است ابتدا محل را خیس کنید و روی آن کمی نمک آشپزخانه بریزید. سپس با آب و پودر دستی خوب شست وشو دهید. البته می توانید از آب ژاول هم استفاده کنید.

لکه خون بر روی مبل:

ابتدا مقداری نشاسته را (به نسبت بزرگی یا کوچکی لکه) در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتا غلیظی بدست آید. آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن نشاسته ها, آن را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.

لکه میوه بر روی مبل:

اگر این لکه بر روی پارچه مبل سفید بود, کافی است با صابون آن را بشویید اما اگر لکه روی پارچه مبل پشمی بود آب اکسیژنه ۲۰%را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید. اگر لکه روی پارچه مبل ابریشمی سفید یا رنگی بود, آب و الکل سفید ۹۰%را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید.

لکه چربی بر روی مبل:

برای رفع لکه چربی از روی مبل قسمت مورد نظر را با کمی محلول نمک و الکل بمالید. اگر لکه چربی روی پارچه مبل ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

۵/۵ (۱ نظر)
منبع
بخش خانه و خانواده ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا