آشپزیخورشت و خوراک

طرز تهیه آب بنه یا قاتق بنه

طرز تهیه آب بنه یا قاتق بنه

آب بنه یا قاتق بنه یکی از غذاهای محلی استان کرمان است. بنه در کرمان به یک نوع پسته کوهی معروف است. درخت بنه خاصیت های زیادی دارد و از جهات مختلف مورد علاقه گیاه خواران است، هم چوب آن که برای هیزم و زغال بسیار خوشایند است و تمیز سوخته و از برگ در خت آن برای غذای گیاه خواران و تبدیل آن به مشک استفاده می کنند. دانه بنه تقریبا کروی شکل و شبیه عدس است. این دانه ها خوشه ای بوده و داخل یک پوسته چوبی و محکم می باشد این دانه ها زمانی که هنوز نرم هستند و سفت نشده اند جهت تهیه ترشی استفاده می شوند و هر گاه که سفت شده جهت تهیه آب بنه به کار می روند. معمولا بنه ها پس از رسیدن پسته ها و در اواخر تابستان قابل استفاده هستند. درخت بنه در واقع منبع تولید شیره سقز است. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه آب بنه آشنا شوید.

طرز تهیه آب بنه

مواد لازم:

پیاز متوسط: 3 عدد

بنه(پسته کوهی) کوبیده شده: 500 گرم

نعنا خشک: به مقدار لازم

فلفل سیاه: به مقدار لازم

نمک: به مقدار لازم

آب لیمو: به مقدار لازم

آب ولرم: 4 لیوان

ظرف مناسب

طرز تهیه:

ابتدا بنه کوبیده شده را با دوقاشق غذاخوری آب جوش خوب ورز می دهیم و این کار را چندین بار تکرار می کنیم تا بنه به روغن بیفتد به طوری که با فشرده شدن بنه، روغن آن بچکد. سپس روغن بنه را پس از فشردن در استکان می چکانیم و کنار می گذاریم، پس از آن آب ولرم را به بنه ها اضافه کرده خوب مخلوط می کنیم. سپس مخلوط به دست آمده را صاف و فلفل ، نمک ، آب لیمو ، پیاز و نعنا را اضافه می کنیم و در آخر روغن بنه را روی مواد می ریزیم تا خوشرنگ و زیبا شود. امیدوارم لذت کافی را برده باشید. نوش جان.

خواص بنه:
  • بنه مقوی کبد و طحال بوده و مسکن درد کمر، درد پشت و درد قولنج می‌باشد، ضمن آنکه بنه، ویتامین‌های آ و اقسام ب و د را نیز دارد. بخار پوست درخت بنه برای خلاص شدن از شر حشرات مؤثر است و در صنعت داروسازی با صمغ آن پمادی درست می‌کنند که از گزش پشه جلوگیری می‌کند. برای کمردرد و دردهای مفصلی از روغن این گیاه استفاده می‌شود و کرمانی‌ها بنه را به نوعی تقویت‌کننده اعصاب می‌دانند.
0/5

منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا