آشپزیخورشت و خوراک

طرز تهیه بت ماهی سورین یا برنج ماهی شور

طرز تهیه بت ماهی سورین یا برنج ماهی شور

بت ماهی سورین یا برنج ماهی شور یکی از غذاهای معروف استان سیستان و بلوچستان است که با ماهی خشک تهیه می شود. بر خلاف بسیاری از سبزی پلو ها که در آن از ماهی سرخ شده و تازه استفاده می کنند در این غذا از ماهی خشک شده و به صورت آبپز و پخته شده استفاده می شود. ساکنین سواحل خلیج‌فارس، ماهی را به‌صورت خشک‌شده هم مصرف می‌کنند و از ماهیانی که پرکاربردترین استفاده را در اقتصاد ساکنین داشتند ماهی ساردین یا همان موتو و حشینه بود و در حال حاضر هم هنوز این سنت قدیمی رواج دارد و بسیاری از ماهی ها را به این صورت در می آورند تا بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه بت ماهی سورین آشنا شوید.

طرز تهیه بت ماهی سورین

مواد لازم:

ماهی خشک شده: 1 عدد

برنج: 6 پیمانه

گوجه فرنگی متوسط: 3 عدد

روغن مایع: 5 قاشق غذاخوری

فلفل سبز: 3 عدد

ظرف مخصوص

طرز تهیه:

ماهی خشک شده را به مدت 15 الی 20 دقیقه در آب می جوشانیم. گوجه و فلفل سبز را خرد کرده در کمی روغن تفت می دهیم. سپس ماهی آب پز شده را له می کنیم و به گوجه ها اضافه می کنیم. در نهایت برنجی را که از قبل خیس کرده ایم به آن اضافه می کنیم و روی حرارت می گذاریم تا دم بکشد. ماهی را هم در واقع شبیه به خورش می گذاریم مدت کوتاهی با گوجه و فلفل سبز کامل پخته شود. و پس از دم کشیدن برنج همانند خورش روی برنج سرو می کنیم.

خشک کردن ماهی:
  • منظور از خشک کردن گرفتن رطوبت از محصول است این عمل را می توان به صورت‎های مختلف انجام داد ولی افزودن نمک، اعمال فشار مکانیکی و تبخیر رطوبت از سطح محصول، معمولی ترین روشهایی هستند که در این مورد بکار می روند.
  • خشک کردن یا گرفتن آب از محصول یا دور کردن آب در دسترس میکروارگانیسم های عامل فساد و جلوگیری از انجام واکنش های آنزیمی، پایداری محصول در برابر تغییرات نامطلوب را افزایش می‎دهد.
0/5

منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا