آشپزخانهترشی و شور

طرز تهیه ترشی انجیر به چهار روش

طرز تهیه ترشی انجیر

ترشی انجیر بسیار خوشمزه و چسبناک می باشد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه ترشی انجیر به دو روش خشک و تازه آشنا شوید.

طرز تهیه ترشی انجیر

مواد لازم ترشی انجیر تازه:

انجیر: ۲ کیلو گرم

شکر: ۷۵۰ گرم

آب: ۱ لیوان

دارچین: ۱ قاشق غذا خوری

سرکه: به مقدار لازم

طرز تهیه:

در ابتدا شکر, سرکه, آب و دارچین را در ظرفی بجوشانید و انجیرها را به آن ها اضافه کنید و اجازه دهید مواد چند جوش بخورند. مواد را از روی حرارت بردارید و ۲۴ ساعت کنار بگذارید و این کار را ۳ روز تکرار کنید و روز سوم مواد را داخل ظرف مناسب بریزید و درجایی خنک قرار دهید تا ترشی به خوبی جا بیفتد.

مواد لازم ترشی انجیر خشک:

انجیر خشک: ۱ کیلو گرم

آب: تا حدی که روی انجیرها را بپوشاند

رب انار: میزانش بستگی به سلیقه شما در غلظت ترشیتان دارد

سرکه: ۲ قاشق غذاخوری

زرشک: به میزان دلخواه

نمک: کمی

طرز تهیه:

انجیرهای خشک را بشویید. انجیرها را در ظرف مناسب و تمیزی می ریزیم و آب ولرم روی آن می ریزیم تا حدی که روی انجیرها را بپوشاند و به مدت ۲ الی ۳ ساعت می گذاریم انجیرها خیس بخورد. بعد رب انار و زرشک و سرکه و نمک را اضافه میکنیم و می گذاریم روی حرارت تا مایع غلیظ تر شود (نه خیلی روی حرارت نگه می داریم که انجیرها له شوند و قیافه شان را از دست بدهند و نه آنقدر زود برمی داریم که مواد به خورد هم نروند) و از روی حرارت بر می داریم و می گذاریم خنک شود. سپس در ظرف شیشه ای دردار ریخته و در یخچال نگه داری می کنیم. بعد از ۱۰ روز ترشی انجیر ما آماده سرو کردن می باشد. امیدوارم از خوردن ترشی انجیر خوشمزه و ملس لذت کافی را برده باشید و مجددا این ترشی خوشمزه را با دستور تهیه ما تهیه کنید. نوش جان.

ترشی و شور طرز تهیه ترشی انبه به شش روش

مواد لازم ترشی انجیر با فلفل سبز:

انجیر: ۱ کیلوگرم

نمک: ۱/۲ قاشق چای خوری

فلفل سبز: ۳ عدد

گلپر پودر نشده: ۱ قاشق سوپ خوری

سرکه سفید: به میزان لازم

روش تهیه ترشی انجیر:

ابتدا انجیر‌ها را بشویید و آن‌ها را روی پارچه تمیزی پخش کنید تا آب اضافی آن‌ها گرفته شود. به کمک یک خلال دندان تمیز چند سوراخ روی انجیر‌ها ایجاد کنید. سپس انجیر‌ها را درون یک ظرف شیشه‌ای تمیز و خشک بریزید. به انجیر‌ها نمک، فلفل سبز، گلپر و سرکه را اضافه کنید. توجه کنید که سرکه باید به اندازه‌ای بریزید که همه‌ی انجیر‌ها در سرکه غوطه ور شوند. سپس در شیشه را محکم ببندید و آن را در هوای آزاد و خنک بگذارید تا ۱ ماه بعد ترشی شما برسد.

مواد لازم ترشی انجیر با پکتین:

انجیر تازه: ۶۷۵ گرم

زنجفیل تازه: ۷۵ گرم

سرکه سفید: ۶۰۰ میلی لیتر (۲ و ۱/۲ پیمانه)

سرکه میوه: ۶۰۰ میلی لیتر (۲ و ۱/۳ پیمانه)

شکر: ۶۷۵ گرم

دانه میخک: ۱ تا ۲ عدد

پوست لیموی رنده شده: از یک عدد لیمو

پکتین: ۱ پینچ

روش تهیه:

ابتدا مایه‌ ترشی را آماده کنید، برای تهیه مایه‌ ترشی باید سرکه سفید، سرکه میوه، شکر، میخک، زنجفیل پوست گرفته شده و پوست لیمو را با هم مخلوط کنید و آن را روی شعله بگذارید تا بجوشد، سپس شعله را خاموش و پکتین را به آن اضافه و مخلوط کنید. انجیر را بشویید و آن را کنار بگذارید تا خوب خشک شود. به کمک یک خلال دندان سوراخ‌هایی در هر کدام از انجیر‌ها ایجاد کنید. سپس انجیر‌ها را در ظرف مورد نظر ترشی بیندازید. مایه‌ را به ظرف اضافه کنید تا روی همه‌ انجیر‌ها را بپوشاند. در ظرف را محکم ببندید و آن را در یک محیط خنک به غیر از یخچال بگذارید.

حداقل یک ماه زمان لازم است تا ترشی انجیر برسد. پس از یک ماه می‌توانید در ظرف را باز کنید و ترشی را مصرف کنید. توجه کنید که هر چه ترشی بیشتر بماند بهتر می‌شود.

۵/۵ (۱ نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا