طرز تهیه ترشی رشتی

0

طرز تهیه ترشی رشتی

ترشی رشتی یکی از ترشی های محلی و خوشمزه رشت می باشد. ترشی گذاشتن یکی از فرایندهای نگهداری طولانی مدت تره‌بار است که خوراکی مورد نظر را درون محلول آب نمک یا سرکه با پی‌اچ پایین و دارای حالت اسیدی قرار می‌دهند. اگر ماده خوراکی خود دارای آب کافی باشد، تنها افزودن نمک برای ساختن ترشی بس است. فرایند ترشی گذاشتن برای نگهداری از مواد خوراکی و بهره‌گیری از آن‌ها در بیرون از فصل برداشت به‌وجود آمد. ترشیجات در بین خانواده های ایرانی طرفداران زیادی دارند بنابراین اکثر خانم های ایرانی به صورت سنتی انواع ترشیجات را تهیه می کنند تا در فصل زمستان به مصرف برسانند. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه ترشی رشتی آشنا شوید.

طرز تهیه ترشی رشتی

مواد لازم:

گوجه سبز: ۳۰۰ گرم

کرفس (خردشده): ۴ ساقه یا(۳۲۰ گرم)

برگ کلم (خردشده): ۵۰۰ گرم

گل کلم (خرد شده): ۷۰۰ گرم

هویج (خردشده): ۴ عدد یا (۲۸۰ گرم)

تخم گشنیز(کوبیده شده): ۱۲ گرم

بیشتر بخوانید

طرز تهیه کتلت عدس

طرز تهیه کتلت لوبیا چشم بلبلی

طرز تهیه شامی لوبیا چشم بلبلی

طرز تهیه کتلت طلایی

نعناع و خالواش (تمیز و خردشده): ۲۰۰ گرم

 غوره: ۱۰۰ گرم

شپله: ۲۰۰ گرم

سیاه دانه: ۱ قاشق چای خوری (۳ گرم)

سرکه قرمز: به میزان لازم

نمک و فلفل سیاه: به مقدار لازم

طرز تهیه:

گوجه سبز، کرفس، هویج، شپله، گل کلم، برگ کلم، تخم گشنیز، غوره غوره و سیاه دانه را با هم مخلوط کنید تا سبزیجات با هم ترکیب شوند. سپس نعناع و خالواش را به همراه نمک و فلفل به بقیه مواد اضافه کنید و آنها را در دبه ها و یا شیشه های تمیز و خشک بریزید و روی آنها سرکه بریزید تا ظرف پر شود. در ظرف را ببندید و به مدت ۳ هفته در جای خنک نگهداری کنید تا ترشی جا بیفتد. برای درست کردن ترشی رشتی فقط کافیست مواد آن را با هم مخلوط کرده و روی آن سرکه بریزید و بعد از سه هفته می توانید از خوردن آن لذت ببرید.

خواص ترشی:
  • سرکه استفاده شده در ترشی به خصوص سرکه سیب، قند خون را کاهش می دهد و بعد از صرف غذا سبب کند کردن جذب کربوهیدرات ها شده و از افزایش قند خون جلوگیری می کند.
  • یکی از مواد مفیدی که در تهیه ترشی بکار می روند، سبزیجات و میوه جات هستند که خواص تغذیه ای فراوانی دارند. در تهیه ترشیجات از حرارت استفاده نمی شود بنابراین خواص تغذیه ای آنها حفظ می شود.
  • ترشی جات جزو مهمترین غذاهای تخمیر شده هستند. غذاهای تخمیر شده با متعادل کردن میزان اسید معده و باکتری های روده به دستگاه گوارش بدن کمک می کنند و باعث می شوند روده مواد مغذی بیشتری را جذب کند.
  • مصرف ترشیجات به مقدار بسیار کم در کاهش چربی خون موثر است .

منبع بخش آشپزی ویکی ناب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.