طرز تهیه ترشی شور همراه با نکات طلایی

0 40

طرز تهیه ترشی شور

ترشی شور یکی از ترشی های بسیار معروف و پرطرفدار و پر خاصیت می باشد. ترشی شور از سبزیجات مختلف از جمله، انواع سبزیجات و صیفی جات و میوه جات در سرکه یا آب نمک بدست می آید. فرایند ترشی گذاشتن در گذشته برای نگهداری از مواد مختلف در فصول غیر از برداشت آنها استفاده می شده است. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه ترشی شور آشنا شوید.

طرز تهیه ترشی شور

مواد لازم ترشی شور:

گل کلم: ۲ کیلو گرم

هویج: ۱ کیلو گرم

کرفس: ۱ کیلو گرم

خیار: ۱ کیلو گرم

فلفل سبز تند: ۱۰۰ گرم

سیر: ۲ بوته

سبزی معطر: نیم کیلو گرم

بیشتر بخوانید

طرز تهیه سوسیس لقمه

طرز تهیه سوسیس پیچ

طرز تهیه خوراک بادمجان

طرز تهیه پولنتای کدو سبز

نمک: به مقدار لازم

سرکه سفید: به مقدار لازم

طرز تهیه ترشی شور:

ابتدا کلم ها را شسته و درشت خرد می کنیم سپس روی پارچه ای می ریزیم تا به خوبی خشک شوند. سپس هویج های پوست گرفته و کرفس ها را بعد از شستن به قطعات درشت خرد می کنیم. سپس خیارهای قلمی را بدون خرد کردن و به صورت درسته در شور استفاده کنید. سبزی های معطر را بعد از پاک کردن و شستن، اجازه دهید تا کاملا خشک شوند و نیازی نیست ریز خردشان کنید.

سیرها را پوست گرفته و به صورت درسته در شور استفاده کنید. فلفل سبزها را هم به صورت درسته در شور بیاندازید و چند تکه اش را برای اینکه مزه بیشتری به شور بدهد لابه لای مواد به صورت نصف شده قرار دهید. سپس برای هر یک لیوان آبی که استفاده می کنید یک قاشق غذاخوری سر خالی نمک بریزید یا برای هر یک لیتر، ۳ قاشق غذاخوری نمک بریزید.

آب را به همراه نمک روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید و بعد از به جوش آمدن سرکه سفید را به آن اضافه کنید و ۱۰ دقیقه زمان دهید تا از حرارت اولیه بیفتد. برای هر یک لیتر آبی که استفاده می کنید، نصف لیوان سرکه سفید بریزید یا به عبارتی برای هر یک لیوان آب ۲ قاشق غذاخوری سرکه بریزید. همه مواد را لایه لایه در ظرف های مناسب بریزید. یک لایه سبزی یک لایه گل کلم، هویج و کرفس، چند عدد خیار، فلفل و سیر و دوباره ….

در نهایت مخلوط شورآب و سرکه را روی مواد ریخته و درب ظرف را به خوبی ببندید و به مدت ۱ روز در محیط آشپزخانه قرار دهید. بعد از ۱ روز درب ظرف های شور را باز کنید. اگر نیاز بود باز هم از شورآب رویش بریزید تا به خوبی روی مواد را بپوشاند و بعد به یک جای خنک انتقال دهید.

” ترشی شور بعد از ۲ هفته آماده سرو کردن است “

نکات طلایی:
  • هویج باید پوست گرفته شود
  • برای خوش طعم شدن بیشتر ترشی، از برگ های کرفس به همراه سبزی های معطر استفاده کنید.
  • اگر دوست دارید ترشی شور تندتری داشته باشید می توانید فلفل های بیشتری را نصف کنید و در ترشی بیاندازید.
( منبع: بخش آشپزی ویکی ناب )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.