طرز تهیه ترشی گردو

0

طرز تهیه ترشی گردو

ترشی گردو یکی از ترشی های خوشمزه و لذیذ می باشد. طرز تهیه ترشی گردو بسیار آسان و راحت است. ترشی گذاشتن یکی از فرایندهای نگهداری طولانی مدت تره‌بار است که خوراکی مورد نظر را درون محلول آب نمک یا سرکه با پی‌اچ پایین و دارای حالت اسیدی قرار می‌دهند. اگر ماده خوراکی خود دارای آب کافی باشد، تنها افزودن نمک برای ساختن ترشی بس است. فرایند ترشی گذاشتن برای نگهداری از مواد خوراکی و بهره‌گیری از آن‌ها در بیرون از فصل برداشت به‌وجود آمد. ترشیجات در بین خانواده های ایرانی طرفداران زیادی دارند بنابراین اکثر خانم های ایرانی به صورت سنتی انواع ترشیجات را تهیه می کنند تا در فصل زمستان به مصرف برسانند. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه ترشی گردو آشنا شوید.

طرز تهیه ترشی گردو

مواد لازم:

گردو تازه مغز نگرفته: ۱ کیلو گرم

نمک: ۱ قاشق سوپ خوری پر

سرکه :به میزان لازم

بیشتر بخوانید

طرز تهیه مافین اسفناج به دو روش

طرز تهیه باتر میلک به دو روش

طرز تهیه مافین گردویی

طرز تهیه تخم مرغ کاسه ای

سیر: چند حبه

نعنا و ترخان: مقدار کمی

طرز تهیه ترشی گردو:

با طرز تهیه ترشی گردو همراه ما باشید. در تهیه این ترشی باید از گردوهای سبز و کال استفاده شود. ابتدا گردوها را دو بار و هر بار ۵ دقیقه در آب زیاد بجوشانید . طوری که زیاد سفت و یا له نشود و هر بار آب آن را عوض کنید. بعد از در آوردن گردوها از آب جوش آن را در آب سرد به مدت یک شبانه روز قرار دهید و طی این مدت چند بار آب آن را عوض کنید تا تلخی آن کاملا گرفته شود. بعد از اطمینان از گرفتن تلخی گردوها ، آنها را در مقداری سرکه و نمک طوری که گردوها در آن غوطه ور شوند بجوشانید.

بعد از چند جوش و سرد شدن گردوها، آنها را داخل شیشه های تمیز و خشک بریزید و داخل شیشه ها چند پر ترخان و نعنا و سیر بریزید تا عطر و بوی خوبی بگیرد. ترشی گردو باید ۲ یا ۳ هفته در خارج از یخچال بماند تا جا بیفتد و قابل استفاده شود.

خواص ترشی:
  • سرکه استفاده شده در ترشی به خصوص سرکه سیب، قند خون را کاهش می دهد و بعد از صرف غذا سبب کند کردن جذب کربوهیدرات ها شده و از افزایش قند خون جلوگیری می کند.
  • یکی از مواد مفیدی که در تهیه ترشی بکار می روند، سبزیجات و میوه جات هستند که خواص تغذیه ای فراوانی دارند. در تهیه ترشیجات از حرارت استفاده نمی شود بنابراین خواص تغذیه ای آنها حفظ می شود.
  • ترشی جات جزو مهمترین غذاهای تخمیر شده هستند. غذاهای تخمیر شده با متعادل کردن میزان اسید معده و باکتری های روده به دستگاه گوارش بدن کمک می کنند و باعث می شوند روده مواد مغذی بیشتری را جذب کند.
  • مصرف ترشیجات به مقدار بسیار کم در کاهش چربی خون موثر است.

منبع بخش آشپزی ویکی ناب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.