طرز تهیه حلوا زرده همدان

0

طرز تهیه حلوا زرده همدان

حلوا زرده از سوغاتی های شهر همدان است و مواد تشکیل دهنده ی آن به قدری پرکالری هستند که اغلب به عنوان دسری مقوی و با خواص بالا مورد استفاده قرار می گیرد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه حلوا زرده همدان آشنا شوید.

طرز تهیه حلوا زرده همدان

مواد لازم حلوا زرده همدان:

تخم مرغ: ۱۰ عدد

شکر آسیاب شده: ۱/۲ پیمانه

گلاب: ۱/۴ پیمانه

بیشتر بخوانید

طرز تهیه بورانی کدو حلوایی

طرز تهیه آش عباسعلی

طرز تهیه آش ترخینه

طرز تهیه خورش ترشی گورما

روغن حیوانی یا کره ذوب شده: ۳ قاشف سوپ خوری

زعفران دم کرده: ۳ قاشق غذا خوری

خلال پسته، بادام و دارچین برای تزیین: به میزان لازم

طرز تهیه:

ابتدا تخم مرغ‌ها را در ظرفی شکسته و زرده و سفیده‌ آن‌ها را از هم جدا کنید. شکر را آسیاب کنید تا به صورت پودر درآید. زرده‌های تخم مرغ را خوب بزنید و به تدریج شکر آسیاب شده را به آن اضافه کنید. به هم زدن مخلوط زرده تخم مرغ و شکر ادامه دهید تا شکر در زرده‌ها حل شده و مخلوطی کرم رنگ و کمی پف کرده حاصل شود. سپس محلول زعفران را به اندازه‌ای به مخلوط اضافه کنید که به رنگ زرد مایل به نارنجی درآید. روغن حیوانی یا کره را روی حرارت ملایم قرار دهید تا ذوب شود، سپس مخلوط تخم مرغ را در آن ریخته و به سرعت شروع به هم زدن کنید. موقع هم زدن مواد در تابه باید سرعت عمل داشته باشید و مرتب مواد را هم بزنید، در غیر اینصورت تخم مرغ گلوله گلوله شده و حلوایی بی‌کیفیت و ناصاف حاصل می‌شود.

پس از چند دقیقه که حلوا سفت شد، گلاب را به آن اضافه کرده و اجازه دهید مواد ۱۰ دقیقه دیگر روی حرارت ملایم بجوشند. وقتی حلوا زرده یکدست و کشدار شده و از نظر غلظت کمی سفت‌تر از فرنی شد، حرارت را خاموش کنید. حلوا زرده را در ظرف سرو بکشید و روی آن را با خلال پسته، بادام یا دارچین تزیین کنید. حلوا زرده را می‌توانید ۱ الی ۲ روز در یخچال نگهداری کرده و مورد استفاده قرار دهید ولی به دلیل وجود زرده تخم مرغ در ترکیب آن نگهداری این حلوا برای مدت زمان بیشتر توصیه نمی‌شود.

منبع بخش آشپزی ویکی ناب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.