طرز تهیه خورشت فسنجان

0 200

طرز تهیه خورشت فسنجان

طرز تهیه خورشت فسنجان

طرز تهیه خورشت فسنجان

خورشت فسنجان یکی از خوشمزه ترین غذاهای ایرانی است که وبسایت ویکی ناب در این بخش طرز تهیه خورشت فسنجان را به شما همراهان همیشگی وبسایت آموزش می دهد.

مواد لازم جهت تهیه خورشت فسنجان برای ۴ نفر

گوشت چرخ کرده : ۲۵۰ گرم

پیاز متوسط : ۲ عدد

مغز گردو : ۱۵۰ گرم

رب انار : ۳ الی ۵ قاشق غذا خوری

رب گوجه فرنگی : ۱ الی ۳ قاشق غذاخوری

شکر : مقدار لازم

نمک : به مقدار لازم

بیشتر بخوانید

طرز تهیه آبگوشت به چهارده روش

طرز تهیه سوپ اسفناج به چهار روش

طرز تهیه آش شله مشهدی همراه با نکات طلایی

طرز تهیه آش شله یزدی همراه با نکات طلایی

زردچوبه : به مقدار لازم

زعفران : به مقدار لازم

آبلیمو : ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه خورشت فسنجان

ابتدا پياز را بصورت ريز رنده کرده و در ظرف مناسبی در روغن تفت مي دهيم تا بطور کامل طلايي شود. باید توجه داشت که خورشت فسنجان یک خورشت چرب است و در سرخ کردن پیاز کمترین میزان روغن استفاده شود. سپس گردوي آسياب شده را به آن اضافه مي کنيم  و دوباره تفت مي دهيم. براي خوشمزه تر شدن فسنجان بهتر است گردوهاي پر روغني را براي آسياب کردن انتخاب کنيد.

بعد از حدود ۱۰ دقيقه تفت دادن گردو و پياز با شعله ملايم رب انار و رب گوجه فرنگی ( مقدار رب انار برای خوشمزه شدن خورشت دوبرابر رب گوجه در نظر گرفته شود ) را با مقداري آب رقيق کرده و به پياز و گردو اضافه کرده و هم مي زنيم. سپس ۱ الی ۲ قاشق آبلیمو(اگر میخواهید طعم خورشت ترش تر شود ۲ قاشق و در غیر اینصورت ۱ قاشق غذا خوری) و  شکر و نمک را به خورشت اضافه کرده و سه ليوان آب مي ريزيم تا جوش بيايد.

اجازه مي دهيم خورشت ۲ الي ۲ونيم ساعت با شعله ملايم بجوشد تا جا بيوفتد. وقتي که خورشت روغن انداخت گوشت چرخ کرده را با يک پياز رنده شده و کمي نمک، فلفل و زردچوبه مخلوط کرده و ورز مي دهيم و به شکل کوفته قلقلي در آورده و در ماهيتابه سرخ مي کنيم و به فسنجان اضافه مي کنيم

کمي هم زعفران در آب دم کرده و به خورشت اضافه مي کنيم و درب قابلمه را گذاشته و اجازه مي دهيم خورشت دو ساعتي با شعله ملايم بجوشد تا کامل جا بيافتد.

نکته : مساله اي که در پخت فسنجان مهم است اين است که فسنجان خورشتي است که زمان زيادي مي برد و بايد با شعله ملايم پخت شود؛ پس حتما براي پخت خورشت فسنجان وقتي حدود ۵ الي ۶ ساعت صرف کنيد، تا هم خورشت تان روغن بياندازد و جا افتاده شود و هم دست پخت تان خوشمزه شود.

نکته:هر زمان آب خورشت کم شد و خواستيد به آن آب اضافه کنيد حتما از آب گرم استفاده کنيد.

نکته : اگر مي خواهيد خورشت فسنجان خوشمزه شود حتما از گردوي مرغوب و پرچرب استفاده کنيذ. جهت تشخيص گردوي مناسب براي فسنجان، مغز گردو را بين دو انگشت شست و سبابه قرار دهيد و محکم فشار دهيد اگر انگشتانتان روغني شد گردويي مناسب براي فسنجان است.

طرز تهیه خورشت فسنجان
  • نحوه آموزش تهیه خورشت فسنجان در وب سایت
  • از نظر شما گوشت قلقلی برای فسنجان مناسب است؟
5

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.