طرز تهیه خورش ریواس به چهار روش همراه با نکات طلایی

0

طرز تهیه خورش ریواس

خورش ریواس یکی از خورش های محبوب ایرانی است. خورش ریواس دستور پخت های متنوعی دارد و در برخی شهرها با مواد متنوعی مثل رب انار و لپه طبخ می شود. ریواس خواص بسیار زیادی دارد که با تهیه این خورش می توانید از این خواص بهره مند شوید. از مهم ترین خواص ریواس می توان به جوان سازی پوست، مبارزه با انواع عفونت ها، پیشگیری از برخی سرطان ها و سم زدایی بدن اشاره کرد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه خورش ریواس آشنا شوید.

طرز تهیه خورش ریواس

مواد لازم خورش ریواس با گوشت:

ریواس: ۱ کیلو

گوشت گوسفند یا گاو: ۵۰۰ گرم

پیاز بزرگ: ۲ عدد

شکر: ۲ – ۳ قاشق غذاخوری

نعناع: ۲۰۰ گرم

جعفری: ۲۰۰ گرم

روغن: قدری

فلفل سیاه: قدری

طرز تهیه خورش ریواس با گوشت:

پیاز را پوست بکنید و ریز برش بدهید و در روغن سرخ کنید. گوشت را خرد کنید و همراه پیاز تفت دهید. سپس ۲ – ۳ لیوان آب و نمک و فلفل اضافه کنید و بگذارید ۴۵ دقیقه روی شعله ملایم بماند تا به جوش آید. وقتی غذا پخته شد نباید حدود ۱ لیوان آب بیشتر در آن باقی بماند. ریواس را بشویید و به قطعات ۳ سانتی خرد کنید. نعناع و جعفری را نیز کاملا خرد و در روغن سرخ کنید. ریواس، نعناع، جعفری، نمک و فلفل و شکر را به گوشت اضافه کنید و حدودا ۱۰ دقیقه حرارت دهید. دقت کنید ریواس نباید زیاد نرم شود.

” خورش ریواس به صورت متداول با گوشت خورشتی که شامل گوشت گوسفندی و گوساله است طبخ می شود ولی می توان آن را با گوشت های سفید مانند مرغ و بوقلمون هم تهیه کرد “

مواد لازم خورش ریواس با لپه:

ریواس: ۵ – ۷ شاخه

لپه خیس کرده: ۱ پبمانه

مرغ: ۱ عدد کوچک

آلو: ۱۰ – ۱۵ عدد

پیاز خرد شده: ۱ عدد بزرگ

رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق غذاخوری

زردچوبه: ۱ قاشق مربا خوری

بیشتر بخوانید

طرز تهیه حلوای ساده

طرز تهیه حلوای سه آرد

طرز تهیه حلوای شیره انگور

طرز تهیه حلوای تیره

زعفران دم کرده: ۱ استکان

طرز تهیه خورش ریواس با لپه:

پیاز را پوست بکنید و ریز برش بدهید و در روغن سرخ کنید. مرغ را خرد کنید و همراه پیاز تفت دهید. سپس ۲ – ۳ لیوان آب و نمک و فلفل اضافه کنید و بگذارید ۴۵ دقیقه روی شعله ملایم بماند تا به جوش آید. در ۱۵ دقیقه آخر به جوش آمدن مرغ، لپه و آلو را اضافه کنید. وقتی غذا پخته شد نباید حدود ۱ لیوان آب بیشتر در آن باقی بماند. ریواس را بشویید و به قطعات ۳ سانتی خرد کنید. ریواس را به گوشت اضافه کنید و حدودا ۱۰ دقیقه حرارت دهید. دقت کنید ریواس نباید زیاد نرم شود.

مواد لازم خورش ریواس بدون گوشت:

ریواس: ۱ کیلو

پیاز بزرگ: ۲ عدد

شکر: ۲ – ۳ قاشق غذاخوری

نعناع: ۲۰۰ گرم

جعفری: ۲۰۰ گرم

روغن: قدری

فلفل سیاه: قدری

طرز تهیه خورش ریواس بدون گوشت:

پیاز را پوست بکنید و ریز برش بدهید و در روغن سرخ کنید.سپس نمک و فلفل اضافه کنید و باز کمی تفت دهید. ریواس را بشویید و به قطعات ۳ سانتی خرد کنید. نعناع و جعفری را نیز کاملا خرد و در روغن سرخ کنید. ریواس، نعناع، جعفری، نمک و فلفل و شکر را به ۱ – ۲ لیوان آب اضافه کنید و حدودا ۱۰ دقیقه حرارت دهید. دقت کنید ریواس نباید زیاد نرم شود.

مواد لازم خورش ریواس با رب انار:

ریواس: نیم کیلو

گوشت خورشتی: ۳۰۰ گرم

رب انار: ۴۰۰ گرم

پیاز درشت: ۱ عدد

نمک، فلفل، کاری و زردچوبه: به میزان لازم

طرز تهیه خورش ریواس با رب انار:

پیاز را پوست بکنید و ریز برش بدهید و در روغن سرخ کنید. گوشت را خرد کنید و همراه پیاز تفت دهید. سپس ۲ – ۳ لیوان آب و نمک و فلفل و کاری و زردچوبه اضافه کنید و بگذارید ۴۵ دقیقه روی شعله ملایم بماند تا به جوش آید. وقتی غذا پخته شد نباید حدود ۱ لیوان آب بیشتر در آن باقی بماند. ریواس را بشویید و به قطعات ۳ سانتی خرد کنید. ریواس را به همراه رب انار به گوشت اضافه کنید و حدودا ۱۰ دقیقه حرارت دهید. دقت کنید ریواس نباید زیاد نرم شود.

نکات طلایی:
  • زمان جوشیدن خورش بعد از اضافه کردن ریواس، نباید زیاد باشد زیرا ریواس به سرعت له می‌شود.
  • با توجه به اینکه ریواس طعم ترشی دارد، اگر خورش را با همین میزان ترشی دوست دارید، لازم نیست شکر اضافه کنید.
  • برای طعم دهی به خورش می توانید مقداری آبغوره هم به خورش اضافه کنید. پس از اینکه خورش به خوبی روغن انداخت و جا افتاد آن را به همراه برنج سرو کنید.
( منبع: بخش آشپزی ویکی ناب )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.