آشپزیسس و رب

طرز تهیه سس براق فرانسوی (سس آینه ای)

طرز تهیه سس براق فرانسوی (سس آینه ای)

سس براق فرانسوی یا سس آینه ای برای کاور کیک و شیرینی و …استفاده می شود. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه سس براق فرانسوی آشنا شوید.

طرز تهیه سس براق فرانسوی

مواد لازم:

آب: ۱۵۰ گرم
شکر: ۳۰۰ گرم

گلوکز: ۳۰۰ گرم
شکلات سفید: ۳۰۰ گرم
رنگ خوراکی: چند قطره
خامه‏ صبحانه: ۲۰۰ گرم
ژلاتین سفت شده: ۱۰۰ گرم

طرز تهیه:

ابتدا شکر ،گلوگز و آب را باهم مخلوط کرده و روی شعله میگذاریم تا داغ شود ولی نجوشد. وقتی دور ظرف حاوی مواد حباب زد (یعنی وقتی که میخواد شروع به جوشیدن کنه) از روی شعله بر میداریم. سپس شکلات را خرد کرده داخل مخلوط میریزیم تا آب شودبعداز آن هم خامه را اضافه میکنیم با بلندر (گوشت کوب برقی) دو دقیقه هم میزنیم. حالا صد گرم از ترکیب ژلاتین که روز قبل آماده کردیم را تکه تکه کرده و داخل مخلوط میریزیم و به آرامی هم میزنیم تا حباب داخل مواد نشود و ژلاتین در آن حل شود. در آخر هم از صافی رد میکنیم .کیک را با خامه کاور کرده داخل فریزر  بمدت دو ساعت میگذاریم تا سطح آن کاملا منجمد شود.سپس کیک را از فریزر بیرون آورده وسس را به روی آن ریخته و صاف میکنیم.
ترکیب رنگها برای سس:عنابی:رنگ قرمز+شکلات شیری زرد:رنگ زرد+ شکلات سفید…زیاد براق نمیشه… کاراملی:زرد+شکلات شیری – آبی:آبی+شکلات شیری قرمز:قرمز+شکلات سفید مارک شونیز – جگری:سونیز سیاه+رنگ قرمز
نکات طلایی:
  • به جای شکلات سفید میتونید از شکلات تلخ یا سیاه هم استفاده کنید.
  • مبتونید اضافی سس رو تا دو هفته در یخچال نگهداری کنید.
  • اگر این مواد رو برای کیک کوچک قالب ۲۰_۲۲ لازم داشتید حتما مواد رو به ۴ قسمت تقسیم کنید.
  • 250 گرم آب سرد و 50 گرم پودر ژلاتین را با هم در یک قابلمه تفلون یا چدن خوب مخلوط میکنیم. با دست کاملا مواد را هم بزنید تا دانه های ژلاتین باز شود و گلوله ای در آن نماند. سپس روی حرارت مستقیم بسیار ملایم گذاشته و به هیچ عنوان هم نزنید و اجازه دهید تا خودش حل شود. در اولین جوش که ظاهر شد، حرارت را خاموش کرده و با همزن دستی بهمش بزنید. بعد از صافی ردش کنید . وقتی خنک شد توی ظرف دردار قرارداده و داخل یخچال قرار دهید. حداقل باید ۱۲ ساعت در یخچال بماند تا کاملا خودش را بگیرد.
0/5 (0 نظر)

منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا