طرز تهیه سوهان عسلی اصفهان

0

طرز تهیه سوهان عسلی اصفهان

سوهان عسلی همیشه یکی از شیرینی‌هایی بوده که روی سفره هفت سین قرار گرفته است. این شیرینی با عسل، شکر، زعفران، بادام و مغزهای دیگر درست می‌شود و مخصوص شهر اصفهان است. سوهان عسلی اصفهان را  می‌توانيد به عنوان يک میان وعده با چای ميل کنيد و یا به عنوان يک سوغاتی اصیل برای دوستان خود ببريد. با وبکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه سوهان عسلی اصفهان آشنا شوید.

طرز تهیه سوهان عسلی اصفهان

مواد لازم:

گلاب: 1/4 پیمانه 

شکر: 250 گرم 

خلال بادام: 1 پیمانه 

عسل: 2 و نیم قاشق غذاخوری 

بیشتر بخوانید

طرز تهیه حلوا زرد شیرازی

طرز تهیه مرغ نمکی چینی

طرز تهیه مرغ نمکی

طرز تهیه اشپیل شور

زعفران دم کرده: 2 و نیم قاشق غذاخوری 

کره: 1 قاشق غذاخوری 

پودر پسته یا خلال پسته: برای تزیین

طرز تهیه:

یک قطعه بزرگ آلومینیوم فویل را با براش آشپزخانه چرب کنید و کنار بگذارید. درون یک قابلمه کوچک شکر، گلاب، عسل و زعفران دم کرده را اضافه کرده و قابلمه را روی حرارت متوسط بگذارید تا شکر کاملا حل شود و مواد به جوش بیایند. بگذارید برای 5 دقیقه مواد بجوشند سپس حرارت را کم کنید و کره و خلال بادام را اضافه کنید و مخلوط کنید. برای چیزی حدود 10 دقیقه مواد را مخلوط کنید تا رنگ سوهان عسلی کمی تیره شود و مواد غلیظ شوند. بعد از گذشت ده دقیقه و غلیظ شدن مواد، قابلمه را از روی حرارت بردارید و مواد سوهان عسلی را سریع روی فویل آلومینیومی به ضخامت دلخواه پخش کنید. در این مرحله خیلی سریع باید عمل کنید چون هنگاهی که مواد سوهات عسلی سرد شود قابل شکل دادن نیست.
بعد از پخش کردن مواد روی فویل، پودر پسته یا خلال پسته‌ها را هم روی آن بپاشید و بگذارید سوهان عسلی سفت شود. بعد از خنک شدن سوهان عسلی، آن را به تکه‌های کوچکتر تقسیم کنید و درون ظرف سرو بچینید.
نکات طلایی طرز تهیه سوهان عسلی اصفهان:
  • به جای خلال بادام می‌توانید از کنجد و پسته و بادام زمینی هم استفاده کنید.
  • بعد از برداشتن سوهان عسلی از روی حرارت می‌توانید مواد را به یکباره روی آلومینیوم فویل پخش کنید و بعد از سرد شدن، سوهان عسلی را تکه تکه کنید یا اینکه قاشق قاشق از سوهان عسلی روی فویل بریزید.
  • سوهان را باید داخل ظرف در بسته و در یخچال نگهداری کنید تا چسبنده نشود.
  • مایه سوهان عسلی را نباید زیاد روی حرارت هم بزنید چون باعث شکرک زدن می‌شود.
  • برای اینکه مطمئن شوید سوهان عسلی به قوام و غلظت لازم رسیده است، مقداری از آن را در آب سرد بریزید اگر به سرعت خودش را جمع کرد و شیشه‌ای شد علامت کافی بودن زمان پخت است.

منبع بخش آشپزی ویکی ناب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.