آشپزیسوپ و اش و حلیم و آبگوشت

طرز تهیه سوپ جو به هفت روش همراه با نکات طلایی

طرز تهیه سوپ جو

سوپ جو یکی از سنتی ترین سوپ های ایرانی می باشد. این نوع سوپ یکی از متداول ترین نوع سوپ ها می باشد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه سوپ جو آشنا شوید.

طرز تهیه سوپ جو

مواد اولیه سوپ جو بدون گوشت با خامه:

جو کوبیده: 100 گرم

پیاز خرد کرده بزرگ: 2 عدد

هویج رنده شده: 1 عدد

آب قلم: 7 فنجان

خامه: 3 قاشق سوپ خوری ( اختیاری)

سس سفید رقیق: 1 فنجان ( اختیاری)

جعفری ساطوری: کمی

نمک و فلفل: به اندازه کافی

طرز تهیه:

جو را پاک کنید و بگذارید بپزد. آب قلم و هویج رنده شده و پیاز را به آن بیافزایید و حرارتش را کم کنید. پخته که شد سس سفید را اضافه کرده و نمک و فلفل آن را اندازه کنید. وقتی سوپ را در سوپ خوری می ریزید، خامه و جعفری را به آن اضافه کنید.

مواد اولیه سوپ جو با گوشت:

گوشت: 150 گرم

جو پوست کنده: 100 گرم

پیاز داغ: 2 قاشق غذا خوری

نمک و فلفل و زرد چوبه: به مقدار لازم

گشنیز تازه: به میزان لازم

طرز تهیه سوپ جو با گوشت:

در ابتدا باید گوشت را بپزیم. اینکه از چه گوشتی هم استفاده کنیم سلیقه ایه اما من از گوشت گوساله کم چرب استفاده می کنم چون به نظرم گوشت گوسفند یا گوشت پر چرب برای سوپ خیلی سنگینه. سپس گوشت را خورد کرده و همراه کمی روغن، فلفل، زردچوبه و پیاز داغ داخل قابلمه میریزیم. حالا مواد را با هم تفت می دهیم تا گوشت تغییر رنگ دهد. سپس 3 لیوان آب سرد به گوشت اضافه می کنیم و اجازه میدیم تا گوشت برای حدود 2 ساعت بپزد. جو پوست کنده را هم همراه 3 لیوان آب داخل یه قابلمه دیگه می ریزیم و می گذاریم تا برای 1 الی 2 ساعت بپزد تا نرم شود و لعاب بندازد. بعد از این مدت جو پخته و نرم می شود.

حالا گوشت را از آبش در می آوریم و کمی خوردش می کنیم. گوشت خورد شده را به جو پخته اضافه می کنیم و با گوشتکوب برقی خوب پوره شون می کنیم یا اینکه مواد را داخل مخلوط کن می ریزیم. حالا آب گوشت را هم به پوره مون اضافه می کنیم و حدود 2 الی 3 لیوان دیگه آب هم بسته به غلظتی که می پسندیم، داخل سوپ می ریزیم و اجازه می دهیم تا باز سوپ برای یک ساعت دیگر بپزد و قوام بیاد و مزه ها به خورد هم بروند. در طول این مدت نمک هم به سوپ اضافه می کنیم. حالا سوپ خوشمزه ما آماده سرو کردن است، کمی گشنیز خورد شده داخل سوپ می پاشیم و با آبلیموی تازه نوش جان می کنیم.

مواد لازم سوپ جو با شیر:

پیاز: ۱ عدد

شیر: ۱ لیوان

هویج: ۱ عدد

جو پرک: ۱ لیوان

سینه مرغ: ۱۰۰ گرم

خامه: در صورت تمایل

آرد: ۲ قاشق غذاخوری

کره: ۲ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل سیاه: به میزان لازم

طرز تهیه سوپ جو با شیر:

ابتدا جو پرک را در قابلمه ای می ریزیم سپس ۴ لیوان آب روی آن میریزیم و روی حرارت زیاد می گذاریم. می توانید از جو نیز استفاده کنید. سینه مرغ را در قابلمه ای قرار می دهیم و روی آن آب می ریزیم و کمی نمک،فلفل، زردچوبه به آن اضافه میکنیم و روی حرارت متوسط می گذاریم خوب پخته شود. پیاز را پوست می گیریم و روی تخته نگینی خرد میکنیم و مقدار کمی از آن را داخل قابلمه ای که سینه مرغ در حال پخت است می ریزیم و باقی آن را در قابلمه ای که جوپرک در آن می پزد می ریزیم و خوب هم می زنیم.

حتما باید مداوم جو پرک را هم بزنیم تا ته نگیرد. هویج را با رنده ریز می کنیم و یا روی تخته نگینی خرد می کنیم و به سوپ می افزاییم. سینه مرغ که پخته شده در آبکشی قرار میدهیم تا خنک شود سپس خیلی ریز ریش ریش میکنیم و به سوپ اضافه می کنیم. در ظرفی کره را می ریزیم و روی حرارت کم قرار می دهیم تا آب شود.

سپس آرد را مرحله به مرحله اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا کاملا با آرد یکی شود و رنگ آن کرمی شود بعد شیر را کم کم به آن می افزاییم و خوب مخلوط می کنیم تا سس یکدستی شود. بعد به مواد سوپ اضافه میکنیم و هم می زنیم تا سوپ خوب بپزد. مقداری از سوپ را در کاسه ای بریزید و کمی خامه به آن اضافه کنید و با قاشق هم بزنید.

” توجه داشته باشید که جو را باید از شب قبل در کاسه ای از آب بگذارید خوب خیس بخورد و هنگام پخت نیز زمان بسیار بیشتری از جو پرک نیاز دارد تا بپزد “

” شیر (خامه) را ۱۵دقیقه قبل از اینکه بخواهید به مواد اضافه کنید از یخچال خارج کرده باشید و با دمای محیط سازگار شده باشد تا زمانی که به مواد اضافه می کنیم اصطلاحا نبرد “

مواد لازم سوپ جو با جو پرک:

جو پرک: 1 پیمانه

سینه مرغ: 1 عدد

رب گوجه فرنگی: 2 قاشق غذاخوری

هویج متوسط: 1 عدد

سبزی سوپ: 3 قاشق غذاخوری

زرشک: 2 قاشق غذاخوری

پیاز: 1 عدد

نمک و فلفل: به مقدار لازم

رزماری: به میزان لازم (سلیقه ای)

طرز تهیه سوپ جو با جو پرک:

ابتدا جو پرک را بشویید. پیاز را رنده کنید و با جو پرک و سینه مرغ داخل قابلمه بریزید. آب بریزید و روی حرارت ملایم بزارید. اواسط پخت هویج را پوست گرفته رنده ریز کنید به مواد اضافه کنید. سینه مرغ پخته شده را از قابلمه خارج کنید و ریش ریش کنید. مرغ ریش شده را به قابلمه برگردانده رب گوجه را اضافه کنید. وقتی سوپ جا افتاد نمک و فلفل و سبزی و زرشک و رزماری را اضافه کنید و از روی حرارت بردارید.

مواد لازم سوپ جو با فلفل دلمه ای:

گوشت چرخ کرده: ۴۵۰ گرم

روغن زیتون: ۲ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل سیاه: به میزان دلخواه

پیاز خرد شده: ۱ عدد

فلفل دلمه‌ای قرمز خرد شده: ۳/۴ فنجان

فلفل دلمه‌ای سبز خرد شده: ۳/۴ فنجان

گوجه خرد شده: ۴۰۰ گرم

رب گوجه: ۱ فنجان

آب گوشت: ۲ فنجان

جعفری خرد شده: ۲ قاشق غذاخوری

برگ ریحان خشک شده: ۱/۲ قاشق چایخوری

پونه کوهی خشک شده: ۱/۴ قاشق چایخوری

برنج: ۱ فنجان

طرز تهیه سوپ جو با فلفل دلمه ای:

قابلمه بزرگی را روی حرارت متوسط قرار دهید و ۲ قاشق روغن داخل آن بریزید. پیاز خرد شده را اضافه کنید و چند دقیقه تفت دهید تا پیاز نرم شود. بعد گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و با نمک و فلفل آن را مزه دار کنید و تفت دهید. فلفل دلمه‌ای، سیر و گوجه خرد شده را نیز به گوشت اضافه کنید و تفت دهید. رب گوجه، آب گوشت، جعفری خرد شده، ریحان و پونه خشک شده را داخل سوپ بریزید. در قابلمه دیگری برنج را با ۲ لیوان آب روی حرارت قرار دهید تا برنج نرم شود سپس برنج را به سوپ اضافه کنید و هم بزنید.

زمانی که سوپ به جوش آمد، حرارت را کم کنید. در قابلمه را بگذارید و اجازه دهید سوپ به مدت ۳۰ دقیقه آرام آرام بپزد و جا بیفتد. هر از گاهی سوپ را هم بزنید و اگر لازم است مقداری آب به سوپ اضافه کنید.

وقتی سوپ آماده شد آن را در ظرف مناسب بریزید، روی آن را با جعفری خرد شده تزیین و بصورت گرم نوش جان کنید.

مواد لازم سوپ جو با قارچ:

پیاز نگینی خرد شده بزرگ: 1 عدد

سیب زمینی درشت نگینی خرد شده: 1 عدد

هویج درشت نگینی خرد شده: 1 عدد

خامه: به میزان لازم

آرد: 2 قاشق غذاخوری

شیر: 2 لیوان

آب مرغ: 2 لیوان

قارچ خرد شده: 1 و نیم لیوان

جو پرک: 1 و نیم لیوان

جعفری خرد شده: 2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه سوپ جو با قارچ:

سیب زمینی، پیاز و هویج خرد شده را در ظرف مورد نظر با یک یا دو قاشق روغن کمی تفت می دهیم تا بوی خامی مواد گرفته بشه ولی سرخ نشه. سپس آرد وسیر را هم اضافه کنید یک تفت بدید. سه چهار لیوان آب اضافه کنید و جو پرک را ریخته و بگذارید تا جو خوب از هم باز بشه و لعاب بندازه. در حین پختن سوپ چندین بار آن را هم بزنید تا ته نگیرد. وقتی کم آب شد و جو پرک از هم باز شده آب مرغ و قارچ را اضافه کنید تا با آب مرغ باز سوپمون پخته تر شود. هم زدن یادتون نره. قارچ خرد شده در سوپ بریزید و بعد شیر را اضافه کنید و هم بزنید تا حسابی با شیر مخلوط بشه و سوپ غلیظ خوبی بدست بیاد. عصاره مرغ را هم له کنید و به سوپ اضافه کنید. وقتی دیدید سوپ آماده است آن را در ظرف کشیده و بگذارید کمی خنک بشه تا وقتی میخواهید خامه را اضافه کنید زیاد مخلوط سوپ فرو نره. دیگه سوپ شما آماده است که با خامه تزئین بشه.

مواد لازم سوپ جو اسپانیایی:

آرد سفید: 8 قاشق غذا خوری

آب: 8 لیوان

گوجه فرنگی: 8 عدد

جو پرک: 1 لیوان

زردچوبه (برای رنگ گرفتن): به میزان لازم

رشته سوپی: به میزان دلخواه

عصاره مرغ (اگر نبود گالیلابلانکا): 1 لیوان یا بیشتر در صورت دلخواه

نمک و فلفل سیاه: به میزان لازم

سبزی سوپ (ریز شده): به میزان دلخواه

طرز تهیه سوپ جو اسپانیایی:

ابتدا ارد را روی گاز قرار داده و تقت میدهیم به صورتی که نه خیلی طلایی باشد نه خیلی قهوه ای بشه بوی زخم ارد گرفته بشه. سپس از روی گاز برداشته و 8 لیوان اب ولرم را کم کم به ارد اضافه کرده و با همزن هم میزنیم تا گوله گوله نشه. در صورت گوله گوله شدن ارد آب آن را از صافی رد میکنیم. سپس بعد از رقیق شدن باز روی گاز قرار داده و مدام هم میزنیم تا جوش بیاد. وقتی که ارد به صورت جوش در امد گوجه را به ارد اضافه میکنیم و هم میزنیم و درب قابلمه را بصورت نیمه بسته میگذاریم تا مواد سر نره. سپس عصاره مرغ یا گالیابلانکا و زرد چوبه را به یک لیوان اب جوش اضافه میکنیم و هم میزنیم تا رقیق شود سپس به سوپ اضافه میکنیم.

بعد از گذشت نیم ساعت جو پرک شسته شده و سبزی سوپ خرد شده را به سوپ اضافه میکنیم و به مدت یک ربع با شعله ملایم به حالت پخت میگذاریم سپس نمک و فلفل را ریخته و تست میکنیم. سپس رشته سوپی را اخر سر به سوپ اضافه کرده و بعد از گذشت 10دقیقه سوپ را از روی گاز برمیداریم. اکنون سوپ ما اماده سرو است. این سوپ را میشه با ابلیمو هم سرو کرد. همچنین مواد های بیشتری رو در صورت دلخواه بهش اضافه کرد از جمله نخود فرنگی ذرت هویج سیب زمینی.

نکات قابل توجه:

  • برای داشتن سوپ جو خوشمزه و جا افتاده باید جو حتماً خوب بپزد و لعاب بیندازد.
  • اگر میخواهید سوپ جو با خامه داشته باشید بهتر است خامه را با کمی سوپ داغ مخلوط کرده و بعد به سوپ جو اضافه کنید.
  • گشنیز را خیلی ریز کنید طوری که آب نیندازد سپس روی سوپ جو بریزید.
0/5 (0 نظر)

منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا