آشپزخانهسوپ و اش و حلیم و آبگوشت

طرز تهیه سوپ لپه به شش روش

طرز تهیه سوپ لپه

سوپ لپه بسیار خوشمزه و مقوی و با خاصیت می باشد. سوپ لپه دارای پروتئین گیاهی و حیوانی است که در کنار نان سوپ می تواند یک وعده غذایی رژیمی و کامل باشد. سوپ جزو غذاهای سبک ایرانی می باشد که می توان به عنوان پیش غذا و یا میان وعده میل کرد. اگر در خانه فردی بیمار دارید می توانید سوپ لپه خوشمزه را برای وی آماده کنید زیرا بهترین غذا برای فرد بیمار می باشد. در عین سبک بودن این سوپ بسیار مقوی و زود هضم می باشد. از قدیم تا به حال از سوپ به عنوان غذای مریض استفاده می کردند. کسانی که تازه عمل جراحی دندان نیز داشته اند این غذا را می توان به آنها پیشنهاد کرد. شاید در نگاه اول مواد اولیه آن زیاد باشد ولی نتیجه آن غذایی خوشمزه و مقوی می شود. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه سوپ لپه با گوشت، سوپ لپه با رشته و سوپ لپه با … آشنا شوید.

طرز تهیه سوپ لپه

مواد لازم سوپ لپه با گوشت:

لپه: ۲ و نیم فنجان

گوشت ماهیچه با استخوان: ۷۵۰ گرم

پیاز خرد شده: ۱ و نیم فنجان

کرفس خرد شده: ۱ فنجان

هویج خرد شده: ۱ فنجان

مرزنجوش خشک: نصف قاشق چای خوری

نمک و فلفل: بم میزان لازم

آب: ۱ لیتر

طرز تهیه سوپ لپه با گوشت:

لپه را با آ سرد روی حرارت ملایم قرار دهید. جوش که آمد از روی اجاق بردارید. در ظرف را ببندید و بگذارید یک ساعت بماند. گوشت، پیاز، نمک، فلفل و مرزنجوش را به آن اضافه کنید و یک ساعت و نیم بپزید. سپس استخوان ها را خارج کنید و گوشت را تکه تکه کنید و سبزی ها را اضافه کنید تا نیم ساعت بپزد.

مواد لازم سوپ لپه با رشته فرنگی:

بال و گردن مرغ: ۴۰۰ گرم

لپه: ۱/۲ پیمانه

هویج: ۱ عدد متوسط

رشته فرنگی: حدود ۵۰ گرم

جعفری خرد شده: ۱/۲ پیمانه

پیاز: ۱ عدد متوسط

رب: ۱ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل و آبلیمو: به مقدار لازم

طرز تهیه سوپ لپه با رشته فرنگی:

پیاز را از رنده درشت رد کرده با مقدار کمی روغن سرخ نمایید. به آن زردچوبه و رب را اضافه کرده، سر و تفت دهید. سپس لپه، مرغ و هویج نگینی خرد شده (یا حلقه شده) را به آن اضافه کرده، با مقدار کمی آب بگذارید بپزد. پس از پختن لپه و مرغ، جعفری خرد شده را به آن اضافه کنید. پس از پختن سبزی، رشته فرنگی را داخل سوپ بریزید، پس از آن که رشته فرنگی پخت (دقت کنید له نشود). به آن نمک و فلفل و آبلیمو را اضافه کنید.

مواد لازم سوپ لپه با برنج:

نمک: به میزان لازم

آبغوره: ۱ لیوان

نعناع: ۳ قاشق غذاخوری

پیاز: ۲ عدد (متوسط)

سبزی (آش): ۷۵۰گرم تا ۱ کیلو

لپه: یک استکان

برنج: یک و نیم لیوان

زردچوبه: به میزان لازم

فلفل: به میزان لازم

طرز تهیه سوپ لپه با برنج:

ابتدا در ظرف مناسبی کمی روغن را داغ کنید و پیاز های خرد شده را به آن اضافه کنید تا طلایی شوند و زردچوبه یا زعفران را به آن اضافه کنید و کمی تفت دهید تا بوی خامی آنها گرفته شود.برنج و لپه شسته شده را از آبکش رد کنید و به مواد اضافه کنید تا کمی تفت بخورند و سپس به آنها آبجوش استفاده کنید و سعی کنید آن را هم بزنید تا غذای شما لعاب بیشتری بیندازد. اجازه دهید مواد شما ۴۵ دقیقه تا یک ساعت بپزد و آنها را مخلوط کنید تا ته نگیرند.سپس سبزی را خرد کنید و به غذا اضافه کنید و اجازه دهید آش جا بیفتد.در ظرفی مناسب پیاز داغ درست کنید و زردچوبه و نعناع و نمک را داخل آن سرخ کنید. در ۱۰ دقیقه آخر جا افتادن آش آبغوره را به آن اضافه کنید و مواد سرخ شده را هم به آش اضافه کنید یا به صورت تزیینی روی آش بریزید.

مواد لازم سوپ لپه با تره فرنگی:

گوشت قرمز: ۲۵۰ گرم

لپه: ۲۰۰ گرم

هویج: ۱ عدد

تره فرنگی: ۱ عدد

کرفس: ۱ ساقه

پیاز: ۱ عدد

سیر: ۱ حبه

آویشن: ۱/۲  قاشق چای خوری

جعفری: ۴ شاخه

نمک و فلفل: به میزان لازم

طرز تهیه سوپ لپه با تره فرنگی:

ابتدا هویج، پیاز، سیر، کرفس و تره فرنگی را خرد می کنیم و آماده می گذاریم. لپه را پاک کرده می شوییم و به مدت ۴ ساعت در آب ولرم خیس می کنیم و دو مرتبه هم آب آن را عوض می کنیم. قابلمه مناسبی را روی حرارت گذاشته و گوشت، پیاز، سیر، لپه هویج، کرفس، تره فرنگی را داخل قابلمه ریخته و روی مواد را آب جوش می ریزیم حدودا ۲ لیتر و اجازه می دهیم تا به جوش بیاید حالا کفی اگر روی سطح آب جمع شده را با یک کفگیر جمع کرده و دور می ریزیم. حالا درب قابلمه را می بندیم تا پخت کامل گوشت.

حالا که گوشت و کلیه مواد پخته و نرم شده اند جعفری و آویشن را افزوده و و در این مرحله باید سوپ را پوره کنیم اول تکه های گوشت را از قابلمه خارج کرده و بعد ابن کار را با مخلوط کن یا گوشت کوب برقی انجام می دهیم و بعد دوباره روی حرارت می گذاریم تا به غلظت مناسب برسد. حالا گوشت را به سوپ می افزاییم و نمک و فلفل سوپ را اندازه می کنیم در ظرف زیبایی ریخته و با جعفری، نان و یا گوشت ریش شده تزئین می کنیم. نوش جان.

مواد لازم سوپ لپه با آب مرغ:

روغن زیتون فرابکر: ۲ قاشق سوپ خوری

پیاز متوسط (نگینی خردشده): ۱ عدد

هویج (اسلایس شده): ۲ عدد

آب مرغ: ۴ پیمانه

لپه (پخته): ۱ پیمانه

نمک: ۱/۲ قاشق چای خوری

پاپریکا (پودر فلفل دلمه ای): ۱ قاشق چوری

عصاره سبزیجات: ۱ قاشق سوپ خوری

طرز تهیه سوپ لپه با آب مرغ:

پیاز نگینی خردشده را در روغن زیتون حرارت متوسط تفت دهید تا طلایی رنگ شود. هویج اسلایس شده را اضافه کرده و حرارت را کم کنید و در ظرف را بگذارید تا حدود ۲ دقیقه بپزد. آب مرغ را اضافه کرده و اجازه دهید به جوش آید. سپس لپه پخته، نمک، پاپریکا و عصاره سبزیجات را اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا مواد حدود ۴۵ الی ۵۰ دقیقه روی حرارت ملایم بپزند و سوپ جا بیفتد.

مواد لازم سوپ لپه با جو:

لپه: ۱/۲ پیمانه

بلغور جو: ۱ پیماه

هویج: ۱ عدد

ساقه کرفس خرد شده: ۱ پیمانه

زردچوبه: به مقدار لازم

زنجبیل: به مقدار لازم

نمک و فلفل: به مقدار لازم

طرز تهیه سوپ لپه با جو:

زمانی که قصد درست کردن سوپ لپه را دارید باید از سه ساعت قبل لپه و بلغور جو را جداگانه در آب گرم بخیسانید. این کار باعث می شود که این مواد زودتر پخته شوند. ضمنا نفخ لپه نیز از بین می رود. ابتدا لپه را داخل یک ظرف ریخته و کمی زردچوبه به آن اضافه کنید سپس مقداری آب داخل آن ریخته و زمان دهید تا بپزد. در همین زمان داخل یک قابلمه دیگر بلغور جو را با کمی زرچوبه جداگانه بپزید. مدتی که از پخت بلغور جو گذشت، هویج رنده شده و ساقه های کرفس نگینی خرد شده را به آن اضافه کنید.

وقتی لپه کاملا پخت، آن را به سایر مواد سوپ اضافه کنید. در نهایت نمک، فلفل و زنجبیل را نیز اضافه کرده و اجازه دهید تا سوپ شما با حرارت کم جا بیافتد. تقریبا پس از دو ساعت پخت سوپ لپه شما آماده است آن را سرو کرده و میل نمایید.

طرز تهیه کتلت شیرازی

نکات طلایی طرز تهیه سوپ لپه:
  • اگر دوست داشته باشید می توانید یک عدد گوجه فرنگی رنده شده و یا یک قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی به سوپ اضافه کنید.
  • برای چاشنی غذا می توانید در آخر پخت مقداری آبلیمو داخل آن بریزید.
  • برای تزیین سوپ لپه می توانید از مقداری جعفری خرد شده استفاده کنید.
  • بعضی افراد دوست دارند که داخل سوپ حتما از گوشت استفاده شود. اصلا نگران نباشید چون این سوپ را نیز می توانید با گوشت قرمز و یا مرغ درست کنید. اگر بخواهید از گوشت استفاده کنید آن را جداگانه با یک عدد پیاز و نمک پخته و سپس آن را ریش ریش کرده و به سوپ لپه اضافه کنید. چون گوشت مرغ زودتر از گوشت قرمز پخته می شود می توانید آن را به همراه لپه بپزید.
  •  این نکته را در نظر داشته باشید اگر از گوشت قرمز استفاده کنید زمان پخت سوپ بیشتر می شود مگر اینکه از قبل گوشت را بپزید و آماده داشته باشید.
  • می توانید به جای لپه از عدس قرمز استفاده کنید. عدس قرمز به جز خاصیت عالی می تواند باعث خوش رنگ شدن سوپ شما شود.
  • هنگام تهیه سوپ های حاوی نودل، نودل را به صورت جداگانه نپزید و اجازه دهید با سایر مواد پخته و نرم شود و طعم و مزه مواد را بگیرد. نودل هایی که جداگانه پخته می شوند، طعم و مزه ندارند و هنگام اضافه شدن از هم جدا می شوند.
۵/۵ (۴ نظر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا