طرز تهیه شله زرد

طرز تهیه شله زرد

0 1,464

طرز تهیه شله زرد

طرز تهیه شله زرد

طرز تهیه شله زرد

شله زرد یک دسر ایرانی است که در ایام خاصی از سال مانند ایام ماه مبارک رمضان، تاسوعا و عاشورا ، اربعین امام حسین و ایام شهادت دیگر ائمه به عنوان نذری طبخ و توزیع می شود. وبسایت ویکی ناب در این مقاله  طرز تهیه شله زرد را به شما همراهان وبسایت ارائه می نماید.

مواد لازم :

بزنج نيم دانه عطري : ۱ پيمانه (حدود ۱۵۰ گرم)
شکر : ۲ پيمانه
روغن مايع و يا کره : ۲۵ گرم
زعفران : ۱ چهارم مثقال
گلاب : ۱ چهارم پيمانه
هل : ۵ عدد
خلال پسته و دارچين : به مقدار لازم

طرز تهيه شله زرد

بیشتر بخوانید

طرز تهیه آش آبغوره به سبک مجلسی

طرز تهیه آش آبلیمو به سبک مجلسی

طرز تهیه آش شلغم به سبک مجلسی

طرز تهیه سوپ ذخیره شده به دو روش

ابتدا برنج را بدون نمک چند ساعتي در آب مي ريزيم تا خوب خيس بخورد. سپس برنج را آبکش کرده و با ۷ پيمانه آب بر روي شعله قرار مي دهيم تا آب جوش بيايد. بعد از جوش آمدن آب و برنج روغن يا کره را به آن اضافه مي کنيم تا هم باعث خوش رنگ و بو شدن شله زرد شود و هم مانع از سر رفتن آب برنج شود.

بعد از باز شدن برنج ها شکر را به آن اضافه مي کنيم . بايد به اين نکته توجه داشت که تا قبل از له شدن کامل برنج ها ، شکر را به آن اضافه نکنيم ، چرا که باعث مي شود برنج مغز پخت نشود و مغز برنج خام بماند. اجازه مي دهيم تا مواد غليظ شود.
در مدت زماني که منتظريم تا مواد غلظ شود هل ها شکسته و دم مي کنيم تا آماده استفاده در شله زرد شود. وقتي که مواد به غلظت مناسبي رسيدند مقدار کمي زعفران به آن اضافه مي کنيم تا برنج ها رنگ زعفران را بگيرند (البته همه زعفران را در اين مرحله اضافه نمي کنيم ).

وقتي شله زرد کمي سفت شد زير شعله را خاموش کرده و گلاب و خلال بادام و عرق هل و زعفران دم کرده را در شله زرد ريخته و هم ميزنيم. ۵ الي ۶ دقيقه با شعله ملايم مي گذاريم تا بجوشد و سپس زير شعله را خاموش کرده و دم کني را گذاشته و به مدت نيم ساعت الي ۴۵ دقيقه ميگذاريم تا خوب دم بکشد.

بعد از ريختن شله زرد در ظرف هايي که قرار است سرو شود با دارچين و خلال پسته آن را تزيين مي کنيم.

نکته : اگر در انتها شله زرد به قوام و سفتي خوبي نرسيده باشد، مقدار آرد برنج را در آب سرد حل مي کنيم و اجازه مي دهيم تا ۵ دقيقه اي بر روي شله بجوشد و لعاب دهد تا به قوام مورد نياز دست پيدا کند.

نکته : براي دم کردن زعفران معمولا يک قاشق چاي خوري زعفران را در يک استکان آب جوش دم مي کنند اما براي شله زرد بهتر است مقدار زعفران خشک را کمي افزايش دهيم.

طرز تهیه شله زرد
  • آیا آموزش طرز تهیه شله زرد در وب سایت ویکی ناب را می پسندید؟
  • آموزش دستور پخت شله زرد در وبسایت ویکی ناب به چه میزان برای شما مفید بود؟
5

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.