آشپزخانهخورشت و خوراک

طرز تهیه شله زرد

طرز تهیه شله زرد

طرز تهیه شله زرد

شله زرد یک دسر ایرانی است که در ایام خاصی از سال مانند ایام ماه مبارک رمضان، تاسوعا و عاشورا، اربعین امام حسین و ایام شهادت دیگر ائمه به عنوان نذری طبخ و توزیع می شود. وبسایت ویکی ناب در این مقاله  طرز تهیه شله زرد را به شما همراهان وبسایت ارائه می نماید.

طرز تهیه شله زرد

مواد لازم :

برنج نيم دانه عطري: ۱ پيمانه (حدود ۱۵۰ گرم)

شکر: ۲ پيمانه

روغن مايع و يا کره: ۲۵ گرم

زعفران: ۱ چهارم مثقال

گلاب: ۱ چهارم پيمانه

هل: ۵ عدد

خلال پسته و دارچين: به مقدار لازم

طرز تهیه فلافل

طرز تهيه شله زرد

ابتدا برنج را بدون نمک چند ساعتي در آب مي ريزيم تا خوب خيس بخورد. سپس برنج را آبکش کرده و با ۷ پيمانه آب بر روي شعله قرار مي دهيم تا آب جوش بيايد. بعد از جوش آمدن آب و برنج، روغن را به آن اضافه مي کنيم. بعد از باز شدن برنج ها شکر را به آن اضافه مي کنيم. اجازه مي دهيم تا مواد غليظ شود. در مدت زماني که منتظريم تا مواد غلظ شود هل ها شکسته و دم مي کنيم تا آماده استفاده در شله زرد شود. وقتي که مواد به غلظت مناسبي رسيدند مقدار کمي زعفران به آن اضافه مي کنيم تا برنج ها رنگ زعفران را بگيرند (البته همه زعفران را در اين مرحله اضافه نمي کنيم ).

وقتي شله زرد کمي سفت شد زير شعله را خاموش کرده و گلاب و خلال بادام و عرق هل و زعفران دم کرده را در شله زرد ريخته و هم ميزنيم. ۵ الي ۶ دقيقه با شعله ملايم مي گذاريم تا بجوشد و سپس زير شعله را خاموش کرده و دم کني را گذاشته و به مدت نيم ساعت الي ۴۵ دقيقه ميگذاريم تا خوب دم بکشد. بعد از ريختن شله زرد در ظرف هايي که قرار است سرو شود با دارچين و خلال پسته آن را تزيين مي کنيم.

طرز تهیه ترشی قارچ

همچنین می توانید انواع تزیینات شله زرد را دنبال کنید.

نکات طلایی:
  • اگر در انتها شله زرد به قوام و سفتي خوبي نرسيده باشد، مقدار آرد برنج را در آب سرد حل مي کنيم و اجازه مي دهيم تا ۵ دقيقه اي بر روي شله بجوشد و لعاب دهد تا به قوام مورد نياز دست پيدا کند.
  • براي دم کردن زعفران معمولا يک قاشق چاي خوري زعفران را در يک استکان آب جوش دم مي کنند.
  • بايد به اين نکته توجه داشت که تا قبل از له شدن کامل برنج ها، شکر را به آن اضافه نکنيم، چرا که باعث مي شود برنج مغز پخت نشود و مغز برنج خام بماند.
۵/۵ (۱ نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا