طرز تهیه شیرینی باقلوا به شش روش همراه با نکات طلایی

0 104

طرز تهیه شیرینی باقلوا

شیرینی باقلوا شیرینی بسیار خوشمزه ای است. شیرینی باقلوا در ظاهر سخت و حرفه ای است و به نظر می آید حتما باید شیرینی پز ماهری باشید تا بتوانید از پس تهیه یک شیرینی باقلوای عالی بربیایید اما واقعیت این است که با کمی دقت به راحتی می توانید یک شیرینی باقلوای بسیار خوش عطر و طعم تهیه کنید، با طرز تهیه شیرینی باقلوا همراه ویکی ناب باشید.

مواد لازم شیرینی باقلوا گردویی یا ساده:

روغن: ۱/۲ پیمانه

شکر: ۱/۲ پیمانه

وانیل: ۱/۴ چای خوری

تخم مرغ: ۴ عدد

شیر: ۱/۴ پیمانه

آرد: ۳ پیمانه

بکین پودر: ۱ قاشق سوپ خوری

گردو پودر شده: ۱/۵ پیمانه

پودر هل: ۱/۲ قاشق چای خوری

مواد لازم برای شربت باقلوا:

شکر: ۲ پیمانه

آب: ۲ پیمانه

گلاب: کمی

طرز تهیه:

ابتدا روغن و شکر را می زنیم تا مخلوط شود و یکدست شوند سپس وانیل را اضافه می کنیم و ۲ زرده تخم مرغ و ۳ سفیده را نیر افزوده و ۱ سفیده را کنار می گذاریم و مواد را خوب می زنیم تا کرمی کشدار بدست آید بعد شیر را اضافه کرده و مقداری دیگر می زنیم.

آرد و بکین پودر را جدا با هم مخلوط می کنیم و سپس الک می نماییم و بعد به تدریج به مایع فوق می افزاییم در انتها خمیر نسبتا سفتی به دست می آید که مقداری کشدار است. خمیر را در قالب مستطیل شکل پهن کرده به قطر ۱ سانتی متر، البته اول قالب را خوب چرب می کنیم. یک سفیده تخم مرغ را که کنار گذاشته بودیم مقداری می زنیم تا لختی آن از بین برود و بعد روی سطح خمیر ریخته و تمام سطح خمیر را توسط ته قاشق با سفیدها صاف می کنیم تا تمام سطح خمیر به یک اندازه باشد و سفیده ها به تمام قسمت ها مالیده شود.

در انتها پودر گردو را به یک نسبت در روی خمیر ریخته و پهن می کنیم تا تمام سطح خمیر را بپوشاند و به سفیده ها بچسبد بعد پودر هل را روی آن ها می پاشیم و در فری که از قبل روشن نموده ایم می گذاریم.

” درجه حرارت ۱۶۰ درجه سانتی گراد”

” مدت مکث ۳۰ دقیقه”

” اندازه قالب ۴۰×۲۵ “

در مدتی که شیرینی در فر است، ۲ پیمانه آب و ۲ پیمانه شکر و گلاب را مخلوط کرده و روی گاز گذاشته تا بجوشد و مقداری قوام بگیرد و بعد در ظرفی دیگر میریزیم تا سرد شود. پس از اینکه شیرینی را از فر بیرون آوردیم در همان قالب برشهای لوزی به آن می دهیم و سپس شربت سرد را روی تمام سطح شیرینی می ریزیم به یک اندازه تا شربت به خورد باقلوا برود. بعد بوسیله کاردک لوزی ها را از قالب جدا کرده و در ظرف دیگر می چینیم و روی آن را پودر پسته می پاشیم.

از این شیرینی می توان در پذیرایی از مهمانان استفاده نمود زیرا بسیارمقرون به صرفه است و بسیار خوشمزه.

مواد لازم شیرینی باقلوا رشته ای با فر و بدون فر:

خمیر رشته ای مخصوص باقلوا: ۵۰۰ گرم

کره: ۲۵۰ گرم

مغز پسته با فندق: ۱۵۰ گرم

طرز تهیه:

خمیر باقلوا را به دو قسمت تقسیم می کنیم، یک قسمت آن را کف قالب چرب شده پرس کنید و نیمی از کره را آب کنید و روی آن بریزید سپس مغز پسته را خرد کرده و روی خمیر بریزید و با دست فشار دهید و باقی مانده خمیر را روی آن فشرده کنید و باقی مانده کره را روی آن بریزید سپس باقلوا را برش دهید و در فر ۱۸۰ درجه به مت نیم ساعت قرار دهید سپس فر را خارج کنید و شربت را روی آن بریزید و بعد از جذب شیره باقلوا را از قالب جدا کنید و در ظرف بچینید. هم چنین می توانید این باقلوا را روی حرارت مستقیم و خارج از فر سرخ کنید، سپس شیره را روی آن بریزید.

مواد لازم شیرینی باقلوا نارگیلی:

تخم مرغ: ۴ عدد

شکر: ۱/۲ پیمانه

شیر داغ: ۱ پیمانه

آرد: ۲ پیمانه

روغن: ۱/۲ پیمانه

پودر نارگیل: ۱ پیمانه

بکینگ پودر: ۱ قاشق چای خوری

وانیل: نوک قاشق چای خوری

پودر هل: ۱/۲ قاشق چای خوری

بیشتر بخوانید

طرز تهیه مربای پوست هندوانه به دو روش

طرز تهیه مربای گل محمدی به دو روش

طرز تهیه ترشی شور همراه با نکات طلایی

طرز تهیه ترشی تربچه

طرز تهیه شیرینی باقلوا نارگیلی:

تخم مرغ ها را با وانیل هم می زنیم تا پف کند سپس شکر را اضافه می کنیم و ۵ دقیقه می زنیم تا کش دار شود. هل را به همراه شیر داغ اضافه می کنیم و هم می زنیم سپس روغن و نارگیل را می ریزیم و مواد را هم می زنیم. سپس آرد و بکینگ پودر را الک می کنیم و طی ۳ مرحله به مواد اضافه می کنیم و در یک جهت هم می زنیم. هم اکنون قالب را چرب می کنیم و مواد کیک را داخلش می ریزیم و در فر با دمای ۱۸۰ درجه حدود ۴۵ دقیقه می گذازیم بپزد. بعد از در آوردن کیک از فر، شربت را روی آن می ریزیم و می گذاریم به مدت ۱ ساعت شربت به خوردش برود. در آخر کیک را برش می زنیم و با بادام و کمی پودر نارگیل تزیین می کنیم.

مواد لازم شیرینی باقلوا بادامی:

تخم مرغ: ۴ عدد

نمک: به میزان لازم

روغن مایع: نصف پیمانه

آرد: به مقدار لازم

شیر ولرم: ۲ پیمانه

پودر قند: ۳۰۰ گرم

پودر بادام: ۳۰۰ گرم

پودر هل: ۲ قاشق چای خوری

طرز تهیه شیرینی باقلوا بادامی:

مطابق با شیرینی نارگیلی می باشد.

مواد لازم شیرینی باقلوا ترکیه ای:

تخم مرغ: ۳ عدد

شیر: ۱ لیوان

ماست: ۱ لیوان

روغن مایع: ۱ لیوان

بکینگ پودر: ۱ بسته

مغز گردو: ۵۰۰ گرم

کره: ۴۰۰ گرم

پودر دارچین: ۱ قاشق غذاخوری

پودر هل: ۱ قاشق غذا خوری

آرد سفید: به میزان لازم

پودر نشاسته: به مقدار لازم

طرز تهیه شیرینی باقلوا ترکیه ای:

کره را ذوب می کنیم، خمیر فیلو را باز کرده و با برسی که به کرده مالیده شده روی آن را چرب می کنیم. سپس گردوی خرد شده می ریزیم و با کمک وردنه نازک خمیر را جمع می کنیم، سپس یک تا زده شده بعد شروع به رول کردن خمیر می کنیم.خمیر با وردنه رول شده و از دو طرف خمیر را به سمت هم جمع می کنیم تا چروکی شود. به آرامی وردنه را از خمیر خارج می کنیم و سپس در ظرف مورد نظر می چینیم و روی باقلواها کره آب شده می ریزیم. سپس در فر ۱۸۰ درجه گذاشته و نیم ساعت می گذاریم بماند. سپس از فر خارج کرده و ۱۰ دقیقه می گذاریم خنک شود سپس با چاقو برش داده و بعد شربت را روی باقلواها می ریزیم.

مواد لازم شیرینی باقلوا هندی:

تخم مرغ: ۴ عدد

روغن مایع: ۲۰۰ گرم

آرد: ۱۵۰ گرم

مغز پسته یا نارگیل یا بادام: ۱ لیوان پودر شده

شکر: ۲۵۰ گرم

پودر هل: ۱ قاشق مربا خوری

بیکینگ پودر: ۱ قاشق مربا خوری

مغز پسته یا خلال پسته: برای تزیین

طرز تهیه شیرینی باقلوا هندی:

طرز تهیه مطابق با شیوه های بالا می باشد.

نکته مهم:

  • شربت سرد را در حالی که باقلوا داغ است به آن اضافه کنید.
  • منظور از پیمانه یک لیوان فرانسوی دسته دار می باشد.
( منبع: بخش آشپزی ویکی ناب )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.