آشپزیشیرینی

طرز تهیه شیرینی دانمارکی براق

طرز تهیه شیرینی دانمارکی براق

در مهمونی ها و مراسمات خیلی شیک شاید زیاد جایی برای شیرینی خشک نباشه، اما شیرینی دانمارکی فرق داره و بخاطر طعم فوق العاده ش و زیاد خشک نبودنش پای ثابت بسیاری از مهمانی ها و پذیرایی ها می باشد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه شیرینی دانمارکی براق آشنا شوید.

طرز تهیه شیرینی دانمارکی براق

مواد لازم شیرینی دانمارکی کنجدی:

تخم مرغ: 2 عدد

شیر: 50 میلی

روغن: 50 گرم

آرد: 2 پیمانه

شکر: نصف پیمانه

روغن صاف یا کره مارگارین: 300 گرم

مایه خمیر فوری: 1 قاشق غذاخوری

آب ولرم: 200 میلی

 آب لیمو: 1 قاشق غذاخوری

رنده پوست لیمو: 1 عدد

نمک: به مقدار لازم

شیر: 500 میلی

آرد نشاسته ذرت: 50 گرم

شکر: 100 گرم

وانیل: 1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه شیرینی دانمارکی به سبک قنادی ها:

برای شروع داخل کاسه ای یک قاشق از شکر را با پودر مایه خمیر فوری مخلوط میکنیم و آب  ولرم را به آن اضافه میکنیم و بعد از کمی مخلوط کردن روی ظرف را میپوشانیم و صبر میکنیم تا 5 دقیقه ای استراحت کند. در این فاصله روغن صاف قنادی یا کره را داخل ظرفی رنده میکنیم و بعد داخل سلفون میریزیم و روی آن را می پوشانیم و با دست و یا با وردنه به آن فرم میدهیم و به شکل مربع و یا مستطیل در میاوریم .کره باید همانند خمیر نرم باشد ولی اگر در این فاصله بخاطر دمای اتاق کره آب شد آن را به مدت 10 دقیقه در یخچال قرار دهید تا از آب شدن آن جلوگیری کنید.

طرز تهیه خمیر شیرینی دانمارکی:

در مرحله بعد به سراغ درست کردن خمیر میرویم و داخل ظرفی پوست لیموی رنده شده را میریزیم و بعد آب لیمو را به آن اضافه میکنیم و بعد از آن یکی از تخم  مرغ ها را داخل ظرف میشکنیم و با هم زن مقداری مخلوط میکنیم .سپس روغن  مایع را به آن اضافه میکنیم و به ترتیب ، شیر ، نمک و بقیه شکر را اضافه میکنیم. بعد از کمی هم زدن مایع خمیر ترش را به مواد مخلوط شده اضافه میکنیم و هم میزنیم. آرد را الک کنید و در حین الک کردن کم کم به مایه اضافه کنید و هم بزنید.سطح کار را با کمی آرد بپوشانید و خمیر را روی آن قرار دهید و با دست آن را به مدت 10 دقیقه ورز دهید.

بعد از اینکه خمیر نرم و لطیفی بدست آمد آن را داخل ظرفی قرار دهید و روی آن را بپوشانید و اجازه دهید تا در دمای محیط نیم ساعتی استراحت کند. در فاصله استراحت خمیر ، باید کرم وسط شیرینی دانمارکی را آماده کرد و برای اینکار باید داخل ظرفی شکر را با آرد نشاسته ذرت و یک سوم از شیر سرد با هم مخلوط کرد و هم زد. بقیه شیر را داخل ظرف دیگری بریزید و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد و وقتی به جوش آمد ، کم کم به مایه کرم اضافه کنید و به سرعت هم بزنید.

سپس مواد ر ا مجددا برمیگردانیم به ظرفی که شیر را جوشاندیم و روی حرارت قرار میدهیم و در حین حرارت آن را هم میزنیم تا غلیظ شود. وقتی مواد شروع کردند به حباب زدن آن را از روی حرارت بر میداریم.

ادامه طرز تهیه شیرینی دانمارکی:

مرحله اول

مواد کرم را داخل ظرفی ریخته و وانیل را به آن اضافه کنید. بعد از مخلوط کردن روی مواد را با پلاستیک و یا سلفون بپوشانید. به سراغ خمیر میرویم و بعد از نیم ساعت استراحت با پشت انگشتان آن را کمی ورز میدهیم . بعد سطح کار را کمی آرد بپوشانید و خمیر را روی آن قرار دهید و با وردنه خمیر را از 4 طرف باز میکنیم و البته سعی میکنیم وسط خمیر کمی کلفت تر بماند .بعد کره آماده شده و نرم را وسط خمیر قرار میدهیم . در این مرحله دقت کنید که نرمی خمیر و کره در یک سطح باشند تا خمیر نشود.

مرحله دوم

وقتی کره را وسط خمیر گذاشتیم، چهار طرف خمیر را روی کره قرار میدهیم و کاملا کره را میپوشانیم. بعد با کمک وردنه با ضربات آهسته به خمیر ضربه میزنیم. بعد خمیر را با وردنه کمی باز کنید تا به شکل مستطیل شود. در این مرحله باید خمیر باز شده را تا بزنید به این شکل که کمی نصف بیشتر خمیر را تا وسط تا بزنید و نصف دیگر آن را روی آن بیاورید. این مرحله را تا 6 بار باید انجام دهید و هر بار خمیر را به مدت 20 دقیقه داخل یخچال قرار دهید و بعد باز کنید و هر بار خمیر را از سمت دیگری تا بزنید. روی خمیر تا زده را بپوشانید و داخل یک سینی قرار دهید و به مدت 20 دقیقه در یخچال قرار دهید.

مرحله سوم

بعد از 20 دقیقه مجددا با وردنه خمیر را باز کنید و تا بزنید تا 6 بار. در مرحله آخر که خمیر را با وردنه باز کردید باید ضخامت آن یک سانتی متر باشد. سپس دور خمیر را با چاقو و یا کاتر ببرید تا صافو یکدست شود. خمیر ها را در اندازه های یکسان به صورت مربع های کوچک ببرید و داخل آنها مقداری از مایع وانیل بریزید و ببندید و یا به هر شکلی که دوست دارید خمیر را فرم دهید و به شکل شیرینی دانمارکی درست کنید. داخل سینی را با کاغذ روغنی بپوشانید و خمیر های آماده شده را با کمی فاصله در آن بچیند. سپس روی سینی خمیر را بپوشانید و اجازه دهید تا به مدت 50 تا 60 دقیقه استراحت کند.

مرحله چهارم

یک عدد از زرده  تخم  مرغ را هم بزنید و با قلمو روی خمیر شیرینی ها بمالید و یا مغز تخمه و یا هز چیزی که دوست دارید روی شیرینی ها بپاشید.

مرحله آخر

براق کردن شیرینی دانمارکی:

فر را روی حرارت 350 درجه فارنهایت گرم کنید و شیرنی ها را به مدت 30 دقیقه در فر قرار دهید تا پف کند و بپزند.بعد از اینکه شیرینی ها طلایی شدند از فر بیرون بیاورید و بعد از کمی خنک شدن با عسل رقیق شده و یا شربت بار روی شیرینی ها می مالیم تا براق تر شوند.

نکات طلایی طرز تهیه شیرینی دانمارکی:
  • پوست رنده شده لیمو می تواند به دلخواه باشد.
  • مواد قرمز رنگ برای کرم وانیل می باشد.

با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه شیرینی های بدون فر، شکلات رول آلمانی و شیرینی مسقطی آشنا شوید.

5/5 (1 نظر)

منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا