طرز تهیه شیر برنج

0 33

طرز تهیه شیر برنج

شیر برنج یکی از دسر های سنتی ما ایرانی ها می باشد که تقریبا در تمام ایران درست می شود و اندکی تفاوت در دستورها وجود دارد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه شیر برنج آشنا شوید.

طرز تهیه شیر برنج

مواد اولیه:

برنج نیم دانه: ۲ لیوان

شیر: ۸ لیوان

شکر: ۱ لیوان

گلاب: ۱/۲ لیوان

خامه: ۱/۲ لیوان

عرق هل: ۲ قاشق

طرز تهیه:

در ابتدا در قابلمه مناسبی برنج را همراه با ۳ لیوان آب روی حرارت متوسط بپزید تا برنج نرم شود و حدود نصف لیوان از آب باقی بماند.

سپس شیر را به برنج اضافه کنید و صبر کنید تا برنج کاملا باز شده و مغز پخت شود، پس از اینکه دانه های برنج کاملا باز شدند شکر را در نصف لیوان آب جوش حل کنید و به شیر برنج اضافه نمایید و شیر برنج را مرتب هم بزنید تا شکر در آن حل شود.

۱۰ دقیقه بعد از اضافه کردن گلاب، حرارت را خاموش کنید و یک دم کنی تمیز روی قابلمه بگذارید و درب قابلمه را ببنید و ۵ _ ۱۰ دقیقه صبر کنید تا شیر برنج جا بیفتد.

 پس از این مدت، درب قابلمه را بردارید تا شیربرنج کمی سرد شود، سپس در ظرف مورد نظر بریزید.

هم اکنون شیر برنج شما آماده نوش جان کردن می باشد.

می توانید به دلخواه برای تجربه طعم خاصی از شیر برنج، در دقایق آخر طبخ، حدود یک ملاقه از شیر برنج را با نصف لیوان خامه جداگانه مخلوط کنید و مجددا داخل ظرف برگردانید و مواد را هم بزنید و بعد از ۵ دقیقه زیر شیر برنج را خاموش کنید.

۱۰ دقیقه آخر طبخ، گلاب و عرق هل را اضافه کنید و مجددا هم بزنید تا هم شیر برنج ته نگیرد و هم مواد کاملا با هم مخلوط شوند.

نکات طلایی:

  • در تبریز و معدود مناطقی دیگر، معمولا شیر برنج را همراه با مربای گل محمدی سرو می کنند.
  • در بعضی از مناطق شیر برنج را با شیره انگور میل می کنند.
( منبع: بخش آشپزی ویکی ناب )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.