آشپزخانهدسر

طرز تهیه ماست با شیر خشک

طرز تهیه ماست با شیر خشک

یکی از پرخاصیت ترین مواد غذایی، ماست است که دارای خواص زیادی است و آن را می توان در خانه تهیه کرد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه ماست با شیر خشک آشنا شوید.

طرز تهیه ماست با شیر خشک

مواد لازم:

آب: ۴ لیوان

شیر خشک: ۸ قاشق سوپ خوری پر

ماست شیرین: ۳ قاشق سوپ خوری پر

ظرف مناسب

پتو

طرز تهیه ماست با شیر خشک:

در ابتدا پودر شیر و آب را در ظرفی با هم مخلوط می کنیم و هم می زنیم تا کاملا حل شوند. سپس ظرف را روی حرارت می گذاریم تا گرم شود و وقتی گرمای آن به حد ملایمی رسید خاموشش کنید. بعد دور ظرف ماست پتو بپیچید و آن را در جای گرم خانه قرار دهید و ماست را کم کم با قاشق به ظرف اضافه کنید و آرام مخلوط کنید و سپس در ظرف را ببندید و پتو را روی ظرف بکشید تا ۵ ساعت به همان شکل بماند. سپس ۱ ساعت در فریزر بماند و بعد در یخچال بگذارید و اجازه دهید تا ۵ ساعت بماند.

طرز تهیه ماست خانگی

دلیل آب انداختن ماست:

اگر ماستی که مایه زده شده و گرفته را قبل از سرد شدن کامل، قاشقی داخل آن کنیم و یا تکان دهیم ماست آب می اندازد، پس برای اینکه ماست آب نیاندازد باید چندین ساعت ترجیحا یک روز دریخچال بماند تا خودش را کامل بگیرد اما اگر به هر دلیلی ماست شما آب انداخت آن را دور نریزید و مصرف کنید.

طرز تهیه ماست به هفت روش همراه با نکات طلایی

نکات طلایی:
  • اگر ماستتان آب انداخت میتوانید با یک دستمال تمیز آب آن را بگیرید.
  • آب ماست، سرم شیر است و ارزش غذایی فراوانی داشته و سرشار از پروتئین های محلول و ویتامین های گروه B است.
دلیل ترش شدن ماست:
  • ترش شدن ماست، به علت دمای بالای شیر مایه زده شده، تازه نبودن مایه ماست، مقدار زیاد مایه ماست، زمان تخمیر طولانی، دمای گرمخانه گذاری بالا، کندی سرد شدن ماست پس از خروج از گرمخانه است.
دلیل شیرین شدن ماست:
  • شیرین شدن یا بی مزگی ماست به علت، کم تر بودن دمای شیر مایه زده شده از دمای بدن، تازه بودن مایه ماست، شیرین بودن مایه ماست، زمان گرمخانه گذاری کوتاه است.
اگر ماستتان شور شد:

بهترین راه حل این است که آنرا داخل یک کیسه ی پارچه ای تمیز بریزید، سر کیسه را گره بزنید و از یک جایی آویزان کنید و یک ظرف زیر آن قرار بدهید تا آب اضافی آن خارج شود.

امیدوارم لذت کافی را برده باشید.

نوش جان.

۳.۸/۵ (۴ نظر)
منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا