طرز تهیه ماست به هفت روش

0 63

طرز تهیه ماست

امروزه وجود مواد نگهدارنده در ماست های صنعتی بسیاری از مردم را به این فکر می اندازد که خودشان در خانه ماست درست کنند. ماست خانگی مزه بسیار خوبی دارد و فاقد هرگونه مواد شیمیای و افزودنی ها می باشد، در نتیجه بهتر است خودمان در منزل ماست را آماده کنیم. در این بخش از آموزش مرحله به مرحله با طرز تهیه ماست خانگی همراه ویکی ناب باشید.

طرز تهیه ماست خانگی

مواد لازم ماست معمولی:

ماست: ۲ قاشق غذاخوری

شیر: ۱ لیتر

طرز تهیه:

در ابتدا شیر را گرم می کنیم تا حدی که وقتی انگشتمان را در آن فرو بردیم گرمی آن را احساس کنیم، سپس دو قاشق غذاخوری ماست را به شیر ولرم اضافه می کنیم و آن را هم می زنیم. در ابتدا بهتر است به هنگام ریختن ماست در شیر، آ ن را با مقداری از شیر مخلوط کنید و به مرور به میزان شیر بیافزایید. سپس دری روی سطل شیر می گذاریم و روی آن را با پتو می پوشانیم. بعد از ۳ _ ۴ ساعت ماست می بندد. حالا ظرف ماست را در یخچال بگذارید و تا چند ساعت به آن دست نزنید.

مواد لازم ماست با شیر خشک:

آب: ۴ لیوان

شیر خشک: ۸ قاشق سوپ خوری پر

ماست شیرین: ۳ قاشق سوپ خوری پر

طرز تهیه:

در ابتدا پودر شیر و آب را در ظرفی با هم مخلوط می کنیم و هم می زنیم تا کاملا حل شوند. سپس ظرف را روی حرارت می گذاریم تا گرم شود و وقتی گرمای آن به حد ملایمی رسید خاموشش کنید. سپس دور ظرف ماست پتو بپیچید و آن را در جای گرم خانه قرار دهید و ماست را کم کم با قاشق به ظرف اضافه کنید و آرام مخلوط کنید و سپس در ظرف را ببندید و پتو را روی ظرف بکشید تا ۵ ساعت به همان شکل بماند. سپس ۱ ساعت در فریزر بماند و بعد در یخچال بگذارید و اجازه دهید تا ۵ ساعت بماند.

مواد لازم ماست با خامه و نشاسته:

شیر: ۱ لیتر

ماست: ۱ قاشق سوپ خوری سر پر

خامه: ۳ قاشق غذا خوری

نشاسته ذرت: ۱ قاشق مربا خوری سر پر

طرز تهیه:

در ابتدا طبق مراحل ماست معمولی ۱ لیتر شیر را بجوشانید و بعد ماست، خامه، نشاسته ذرت و کمی شیر سرد را برای رقیق کردن اضافه کنید و خوب هم بزنید سپس به شیر اضافه کنید، بقیه مراحل را مثل ماست معمولی ادامه دهید.

مواد لازم ماست با پودر موسیر:

موسیر خشک: نصف لیوان

ماست: نیم لیتر

بیشتر بخوانید

طرز تهیه سوپ روستایی به دو روش

طرز تهیه سوپ لپه به سه روش

طرز تهیه آش کلم به سه روش

طرز تهیه آش کاچی دوغ به سر

نمک: ۱ قاشق چای خوری

فلفل: ۱ قاشق چای خوری

طرز تهیه:

شب قبل موسیرها را خیس کنید. روز بعد قسمت های زائد موسیر را جدا کنید و تا جایی ک می توانید موسیرها را ریز کنید. حالا ماست را با موسیرها مخلوط کنید و نمک و فلفل را هم بریزید، سپس ماست را به مدت ۱ روز در یخچال بگذارید تا بماند. اگر می خواهید ماست موسیر شما سفت شود، ماست را به تنهایی قبل از مخلوط کردن با مواد فوق کیسه کنید.

مواد لازم ماست چکیده (ماست یونانی):

مطابق مواد لازم ماست معمولی می باشد.

طرز تهیه:

ماست چکیده از آبگیری ماست معمولی به دست می آید. در ابتدا درون یک صافی یک کیسه توری قرار می دهیم و صافی را روی یک ظرف گود می گذاریم. سپس ماست را داخل کیسه توری می گذاریم  و به مدت ۳ _ ۴ ساعت می گذاریم تا آبش خارج شود. بعد از اینکه ماست چکیده شد آن را از کیسه خارج می کنیم و به آن نمک و شوید خشک اضافه می کنیم.

مواد لازم ماست سفت:

مواد لازم مطابق ماست معمولی می باشد.

طرز تهیه:

برای سفت شدن ماست در ابتدا شیر را در دمای ملایم به میزانی حرارت دهید که حدود ۱۰ _ ۲۰ درصد از آب شیر تبخیر شود تا مواد جامد شیر افزایش یابد. در ادامه مطابق شیوه تهیه ماست معمولی پیش روید.

طرز تهیه ماست ترش یا شیرین:

۱٫ ترش شدن ماست می تواند به دلیل: دمای بالای شیر، تازه نبودن ماست و مقدار زیاد ماست، ترش بودن مایه ماست، و زیاد ماندن ماست زیر پتو  می باشد.

۲٫ شیرین شدن یا بی مزگی ماست می تواند به دلیل: کم تر بودن دمای شیر از دمای بدن، تازه بودن مایه ماست، شیرین بودن مایه ماست می باشد.

طرز تهیه ماست و دلیل آب انداختن ماست:

اگر پس از زدن ماست، سطل ماست را تکان دهیم ماست آب می اندازد.

نکات مهم:

۱_ اگر ماستتان آب انداخت میتوانید با یک دستمال تمیز آب آن را بگیرید.

۲_ اگر ماستتان شور شد بهترین راه حل این است که آنرا داخل یک کیسه ی پارچه ای تمیز بریزید ، سر کیسه را گره بزنید و از یک جایی آویزان کنید و یک ظرف زیر آن قرار بدهید تا آب اضافی آن خارج شود.

۳_ برای حل مشکل شل بودن ماست ظرفتان را داخل یک ظرف پر از آب در حال جوش قرار بدهید و بگذارید چند دقیقه بجوشد.

۴_ اگر شیر شما پاستوریزه نیست اول شیر را خوب بجوشانید بعد بگذارید تا ولرم شود.

۵_ در هوای تابستان احتیاجی به پوشاندن روی سطل ماست با پتو نیست و انداختن یک دستمال کافی می باشد.

( منبع: کتاب آشپزی و شیرینی پزی صدف، سهیلا محمد زاده )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.