طرز تهیه مربای انجیر به دو روش

0

طرز تهیه مربای انجیر

مربای انجیر بسیار خوشمزه و لذیذ می باشد که سرشار از خاصیت است. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه مربای انجیر آشنا شوید.

طرز تهیه مربای انجیر

مواد لازم مربای انجیر سبز:

انجیر سبز: ۱ کیلو گرم

شکر: ۲۸۰ گرم

هل: ۲ عدد

چوب دارچین: ۱ عدد (به اندازه یک انگشت)

آب جوشیده: ۱/۳ پیمانه

عصاره وانیل: ۱/۸ قاشق چای خوری

آبلیمو: ۱ قاشق غذا خوری

بیشتر بخوانید

طرز تهیه حلوای ساده

طرز تهیه حلوای سه آرد

طرز تهیه حلوای شیره انگور

طرز تهیه حلوای تیره

زعفران دم کرده: ۱/۴ قاشق غذا خوری

طرز تهیه:

در ابتدا انجیر ها را خوب بشویید و سعی کنید دم آن را انقدر کوتاه نکنید که پوستش باز شود. انجیر شسته را کاملا خشک کنید. در یک ظرف لعابی تمام شکر را در لابه لای انجیر ها می ریزیم و به مدت ۷ ساعت در یخچال نگه می داریم تا تمام شکر در انجیر حل شود. بعد از اینکه انجیر ها با شکر درهم حل شدند آن را روی حرارت متوسط به مدت ۱۵ دقیقه می جوشانیم تا پخته شوند. باید مراقب باشید که مربا سر ریز نشود و در این مدت تمام کفی را که روی انجیر ها هنگام جوشیدن بالا می آید با قاشق می گیریم تا رنگ مربا شفاف شود. بعد از ۱۵ دقیقه جوشیدن دارچین و هل را اضافه می کنیم. احتیاج هم نیست هل را پودر کنید. سپس یک سوم پیمانه آب جوشیده شده را داخل مربای انجیر می ریزیم و اجازه میدهیم ۱۵ دقیقه دیگر هم همچنان روی حرارت متوسط بجوشد.
در مراحل آخر پخت آبلیمو و عصاره وانیل را به همراه زعفران دم کرده به مربا اضافه می کنیم و می گذاریم ۵ دقیقه به همراه بقیه مواد بجوشند. مربای انجیر ما در مدت ۳۰ دقیقه آماده شد و قوام لازم را بدست آورد. بعد از سرد شدن می توانید در ظرف در بسته در یخچال نگهداری کنید.

مواد لازم مربای انجیر خشک:

انجیر خشک: ۵۰۰ گرم

شکر: ۵۰۰ تا ۷۰۰ گرم

وانیل: ۱ قاشق چایخوری

آب ۲ لیوان

آب لیموترش تازه: ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

انجیرهای خشک را در آب سرد به مدت ۳ ساعت خیس می کنیم، زمانی که به خوبی نرم شدند آماده است. شربت مربا را  مثل باقی دستورها آماده می کنیم. یعنی مخلوط شکر، آب و وانیل را بعد از جوش آمدن می گذاریم کمی غلیظ شود. بعد انجیرها را به آن اضافه کنید و با حرارت ملایم زمان می دهیم تا به خوبی انجیرها پخته شوند و مربا جا بیافتد. آب لیموترش را اضافه کرده و بعد از کمی از روی حرارت بردارید. این مربا را می توانید بعد از پخت پوره کرده و به صورت پوره مربای انجیر استفاده کنید.
برای خوش رنگ تر شدن آن می توانید از زعفران دم شده هم مطابق رسپی های بالا استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.