طرز تهیه مربای خیار همراه با نکات طلایی

0 36

طرز تهیه مربای خیار

مربای خیار بسیار خوشمزه و ملس می باشد. اگر تا به امروز مربای خیار را تست نکرده باشید ارزش آن را دارد که حداقل یک بار آن را چک کنید. خیار یکی از میوه هایی است که شاید باورتان نشود با آن بتوان مربا درست کرد. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه مربای خیار آشنا شوید.

طرز تهیه مربای خیار

مواد لازم:

خیار ریز: ۱ كیلو گرم

شكر: ۱ كیلو گرم

بیشتر بخوانید

طرز تهیه سوسیس لقمه

طرز تهیه سوسیس پیچ

طرز تهیه خوراک بادمجان

طرز تهیه پولنتای کدو سبز

آب: ۳ پیمانه

گلاب و هل درسته: کمی

آب آهك: به مقدار لازم

طرز تهیه:

برای تهیه این مربا از خیارهای ریز و بدون تخمه استفاده کنید. آنها را شسته و پوست آنها را بگیرید. خیارها را در آب آهک صاف شده به مدت ۲ ساعت بگذارید. سپس خیارها را دو سه بار بشوئید. آب مربا را به جوش آورده و خیار را به مدت ۵ دقیقه در آن بجوشانید. قابلمه را خالی کنید و مجددا در آن آب بریزید و به جوش بیاورید. خیارها را در آن بریزید تا نیم پز شود. کمی زاج کوبیده در آن بریزید و بلافاصله از روی حرارت بردارید و در آبکش بریزید و چندبار روی آن آب سرد بگیرید. خیارها را در پارچه صاف و سفیدی چیده و آبش را بگیرید. آنها را در آب شکر بر روی شعله ملایم بپزید. هنگامی که خیارها پخته شدند، مقداری گلاب روی آنها بریزید و چند جوش که زد، از روی شعله بردارید.

نکات طلایی:
  • تمام میوه‌ها و سبزی ها بعد از برش و بازشدن به علت قرار گرفتن در معرض هوا قهوه‌ای رنگ می‌شوند که نشان می دهد از ارزش غذایی میوه کاسته شده است. بنابراین بهتر است مربا را در ظرف شیشه‌ای دردار بریزید و در دمای ۲۵ درجه به دور از نورآفتاب است و نیازی به گذاشتن آن در یخچال نخواهد بود.
  • گاهی مربا کپک می‌زند و دلیل آن نگهداری مربا در خارج از یخچال نیست بلکه علت اصلی آن وجود آب اضافی می باشد. در این موارد، اگر کپک مربا سطحی باشد می‌توان آن را به دقت جدا کرد و توصیه می شود بعد از برداشتن کپک سطحی، بقیه آن را بجوشانید تا هم مربا ضدعوفونی شود و هم غلظت مربا افزایش پیدا کند.
  • اگر کپک‌ زدگی مربا زیاد باشد، بهتر است مربا را دور بریزید.
منبع بخش آشپزی ویکی ناب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.