آشپزیسوپ و اش و حلیم و آبگوشت

طرز تهیه پتاژ به هفده روش

طرز تهیه پتاژ

پتاژ نوعی سوپ غلیظ و مقوی می باشد، پتاژهایی که کمی رقیق هستند به آنها کنسومه گفته می شود. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه پتاژ آشنا شوید.

طرز تهیه پتاژ

مواد لازم پتاژ مارچوبه:

مارچوبه: ۱ قوطی کنسرو ۱۵۰ گرم (یا همان مقدار مارچوبه پخته شده)

جعفری ساطوری شده: ۱ قاشق سوپ خوری

سوپ جوجه: ۰/۵ لیتر

نمک و فلفل: به اندازه کافی

زرده تخم مرغ: ۲ عدد

خامه: ۵۰ گرم

طرز تهیه پتاژ مارچوبه:

در ابتدا مارچوبه را کاملا نرم کنید. بعد آن را گرم کنید و سوپ جوجه  نیم لیتری را به آن اضافه کنید. سپس مقداری نمک و فلفل با توجه به ذائقه خودتان به آن بپاشید. بعد از جوش آمدن، ۵۰ گرم خامه را به آن اضافه کنید. سپس ۲ عدد زرد تخم مرغ را در ظرف سوپ خوری کاملا بزنید. سپس جعفری ساطوری شده را هم اضافه کنید. پتاژ را روی آن بریزید و سر سفره ببرید. امیدوارم از خوردن پتاژ مارچوبه لذت کافی را ببرید و یکی از طرفداران پتاژ مارچوبه شوید. نوش جان.

” برای ۴ نفر “

مواد لازم پتاژ لپه:

لپه: ۵۰۰ گرم

پیاز خرد شده: ۲ عدد

تره فرنگی: ۲ عدد

قند: ۱ حبه

خامه: ۲ قاشق سوپ خوری

کره: ۵۰ گرم

فلفل و نمک: به اندازه کافی

طرز تهیه پتاژ لپه:

لپه را یک روز خیس کنید. پس از خالی کردن آبش آن را در قابلمه ای بریزید و با یک لیتر آب ۱۰ دقیقه بپزید. پیاز را به آن اضافه کنید. تره فرنگی را که شسته و خوب حلقه حلقه کرده اید به آن بیافزایید و مدت ۱ ساعت روی حرارت ملایم بپزید. نمک و فلفل آن را اندازه کنید و در داخل مخلوط کن آن را پوره کنید. کره را داخل قابلمه بیندازید و کمی آب و پوره به آن اضافه کنید. هم بزنید، به صورت پتاژ که در آمد و یک جوش زد بردارید و در سوپ خوری بریزید و خامه را در وسط آن قرار داده و سر سفره ببرید. پتاز لپه آماده سرو کردن است.

” برای ۵ نفر “

مواد لازم پتاژ لوبیا سفید:

شیر: ۶ فنجان

لوبیا سفید: ۴۰۰ گرم

خامه: ۱۰۰ گرم

پیاز خرد شده: ۱ عدد

نخود فرنگی پخته: نصف فنجان

نمک و فلفل: به اندازه کافی

طرز تهیه پتاژ لوبیا سفید:

لوبیای سفید را که قبلا خیس کرده و پوست گرفته اید با پیاز و آب و نمک روی حرارت ملایم بپزید بعد در مخلوط کن نرم کنید. شیر را کم کم اضافه کنید. اگر غلیظ بود یک فنجان دیگر شیر اضافه کنید، نخود فرنگی را داخل پتاژ بریزید. نمک و فلفل را اندازه کنید. بعد از آنکه خامه را در سوپ خوری قرار دادید پتاژ را کم کم اضافه کنید و سر سفره ببرید. امیدوارم از خوردن پتاژ لوبیا سفید لذت کافی را ببرید. نوش جان.

” برای ۶ نفر “

مواد لازم پتاژ گوجه فرنگی:

گوجه فرنگی پوست و تخم گرفته: ۰/۵ کیلو

پیاز خرد شده: ۲ عدد

برگ بو: ۲ عدد

شیر: ۱/۵ فنجان

کره: ۲ قاشق سوپ خوری

آرد: ۲ قاشق سوپ خوری

نمک و فلفل: به میزان لازم

طرز تهیه پتاژ گوجه فرنگی:

نیم کیلو گوجه فرنگی پوست و تخم گرفته و ۲ عدد پیاز خرد شده و ۲ عدد برگ بو را روی حرارت ملایم بپزید و مقداری نمک و فلفل به اندازه ای که باب میلتان است بزنید. سپس سس سفید را درست کنید (با ۲ قاشق سوپ خوری و ۲ قاشق سوپ خوری کره و ۱/۵ فنجان شیر سس سفید را درست کنید) و به مایع گوجه فرنگی داغ اضافه کنید. سپس برگ بوها را بیرون بیاورید. بگذارید دو جوش بزند آنگاه پتاژ گوجه فرنگی شما آماده است. پتاژ را در ظرف سوپ خوری بریزید و سر سفره ببرید. امیدوارم از خوردن پتاژ گوجه فرنگی، این غذای مقوی و لذیذ و خوش طعم لذت کافی را بهره مند شوید و یکی از طرفداران پتاژ گوجه فرنگی شوید. نوش جان.

” برای ۶ نفر ”

مواد لازم پتاژ ماریا:

گوجه فرنگی: ۴ عدد

تره فرنگی: ۳ عدد

سیب زمینی: ۳ عدد

کره: ۵۰ گرم

نمک و فلفل: به اندازه کافی

خامه: ۱۰۰ گرم

جعفری: ۱ قاشق سوپ خوری

طرز تهیه پتاژ ماریا:

سیب زمینی و تره فرنگی را بشویید و به صورت ورقه های نازک ببرید. کره را در قابلمه ای گرم کنید. سیب زمینی و تره فرنگی را در آن بریزید، پس از کمی تغییر رنگ، گوجه فرنگی خرد شده را به آن اضافه کنید و ۴ دقیقه تفت دهید. سپس ۱/۵ لیتر آب به آن اضافه کنید و به مدت ۳۰ دقیقه بپزید. قبل از ریختن پتاژ، خامه را در سوپ خوری بریزید و جعفری و نمک و فلفل را به پتاژ اضافه کنید و در سوپ خوری بریزید و سر سفره ببرید. امیدوارم از خوردن پتاژ ماریا لذت کافی را بهره مند شوید. نوش جان.

” برای 6 نفر “

مواد لازم پتاژ گردو:

سوپ سبزی صاف شده: نیم لیتر

گردوی پاک شده و چرخ کرده: ۱۰۰ گرم

ژامبون: ۱ ورقه

گوشت جوجه سفید: چند ورقه نازک

خامه تازه: ۲۵۰ گرم

طرز تهیه پتاژ گردو:

یک ورقه ژامبون را ریز خرد کنید و همراه با چند ورقه نازک گوشت پخته جوجه و نیم لیتر سوپ سبزی صاف شده روی آتش بگذارید تا دو سه جوش بزند. ۲۵۰ گرم خامه  تازه و ۱۰۰ گرم گردوهای پاک شده و چرخ کرده را در ظرف سوپ خوری کاملا بزنید و در همان حال سوپ را کم کم به آن اضافه کنید و سر سفره ببرید. پتاژ گردو آماده است.

مواد لازم پتاژ قارچ:

قارچ ورقه شده: ۱ فنجان

پیاز خرد شده: ۲ قاشق سوپ خوری

کره یا روغن مایع: ۲ قاشق سوپ خوری

آب گوشت غلیظ: ۳ فنجان

خامه: ۱ فنجان

آرد: ۲ قاشق سوپ خوری

نمک و فلفل: به میزان لازم

جوز هندی: به اندازه کافی

طرز تهیه پتاژ قارچ:

قارچ ورقه شده را بپزید. پیاز را در کره یا روغن تفت دهید. پیاز تفت داده شده را روی قارچ بریزید و بعد آرد را اضافه کنید و هم بزنید. خامی آرد که گرفته شد، آب گوشت را اضافه کنید و روی حرارت ملایم بگذارید تا بپزد. غلیظ که شد، نمک و فلفل و جوز را روی آن بریزید. قبل ریختن در سوپ خوری خامه هم اضافه کنید. پتاژ قارچ آماده است.

” یادتان باشد که نباید قارچ‌ها را زیاد بپزید چون بخشی از ارزش‌های غذایی شان را از دست می‌دهند. بهترین شیوه این است که آنها را با مقدار کمی روغن یا کره به مدت سه دقیقه در ماهیتابه تفت دهید “

” برای 5 نفر “

مواد لازم پتاژ کدوی سبز:

کدوی سبز: ۱ کیلو

بویون گوشت: ۱/۵ لیتر

سیر: ۱ حبه

پیاز: ۲ عدد

روغن زیتون: ۲ قاشق سوپ خوری

برنج: ۷۵ گرم

سیر رنده شده: ۵۰ گرم

مریم گلی، آویشن: به میزان لازم

نمک و فلفل: به میزان کافی

جعفری: چند برگ

خامه: ۱۰۰ گرم

طرز تهیه پتاژ کدوی سبز:

پوست پیاز و سیر را بکنید و خیلی ریز خرد کنید و در قابلمه با روغن زیتون تفت دهید. بویون گوشت را به آن بیافزایید. ۱ کیلو کدوی سبز  را بشویید و به صورت ورقه ورقه خرد کنید و به بویون گوشت اضافه کنید. سبزی های معطر و نمک و فلفل و برنج را در سوپ بریزید و ۲۰ دقیقه بپزید. سپس ۱۰۰ گرم خامه را به آن اضافه کنید، ولی مراقبت کنید که نجوشد. سپس سوپ را در ظرفی بریزید و برای تزیین چند برگ جعفری را به شکل دلخواه به سوپتان اضافه کنید و سر سفره ببرید. پتاژ کدوی سبز آماده است.

” برای ۵ نفر “

مواد لازم پتاژ بولاغ اوتی:

قارچ: ۵۰۰ گرم

سیب زمینی: ۴۰۰ گرم

خامه: ۱ قاشق سوپ خوری

زرده تخم مرغ: ۲ عدد

کره: ۶۰ گرم

لیمو ترش: ۱ عدد

بولاغ اوتی: ۴۰۰ گرم

نمک و فلفل: به میزان لازم

جعفری: به مقدار کافی

طرز تهیه پتاژ بولاغ اوتی:

۱ لیتر آب را در قابلمه ای بریزید. سیب زمینی ها را بشویید و ورقه ورقه کنید. ساقه های درشت بولاغ اوتی را بگیرید و همراه با سیب زمینی در قابلمه در بسته به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه بپزید. نمک و فلفل هم به آن بزنید. پایه قارچ ها را جدا کنید و کلاهک آن را زیر شیر آب بگیرید تا پاک شود. سپس آن را ورقه ورقه کنید و با نصف فنجان آب و ۱ قاشق کوچک کره و آب لیموی ترش ۵ دقیقه بپزید. وقتی سیب زمینی و بولاغ اوتی پخته شد در مخلوط کن پوره کنید. ۵۰ گرم آرد را با کره در قابلمه کوچکی بریزید و با حرارت ملایم بپزید. ولی مراقب باشید که رنگ آرد عوض نشود. ۳ تا ۴ دقیقه کافی است. پوره را به آن اضافه و مخلوط کنید. خامه و زرده تخم مرغ ها را در سوپ خوری کاملا بزنید و سپس کم کم پتاژ را به آن بیافزایید و با چنگال کاملا مخلوط کنید. قارچ را نیز به آن اضافه کنید و جعفری ساطوری شده را روی آن بپاشید و سر سفره ببرید. پتاژ بولاغ اوتی آماده است.

” شما می توانید قارچ را در صورت تمایل حذف کنید ”

مواد لازم پتاژ اسفناج:

اسفناج: ۴۰۰ گرم

کره: ۴۰ گرم

آب: ۱/۵ لیتر

نمک و فلفل: به اندازه کافی

سیب زمینی: ۴ عدد

خامه: ۲ قاشق سوپ خوری

شیر: نصف فنجان

طرز تهیه پتاژ اسفناج:

اسفناج را بشویید و خرد کنید و با کره تفت دهید و با نمک و فلفل و آب بپزید. پوست سیب زمینی را بکنید و آن را بشویید و ۴ قسمت کنید و با کمی آب و نمک به مدت ۲۵ دقیقه بپزید. اسفناج و سیب زمینی را در مخلوط کن پوره کنید. شیر را اضافه و گرم کنید. قبل از ریختن پتاژ در سوپ خوری خامه را با آن مخلوط کنید و سر سفره ببرید. پتاژ اسفناج آماده است.

” برای ۶ نفر “

مواد لازم پتاژ تخم مرغ:

سوپ گوشت آماده: ۱ لیتر

جعفری ساطوری شده: ۱ قاشق سوپ خوری

تخم مرغ پخته سفت: ۵ عدد

نان تست: ۴ ورقه

فلفل و نمک: به اندازه کافی

طرز تهیه پتاژ تخم مرغ:

در ابتدا تخم مرغ های پخته شده سفت را پوست بکنید. سپس تخم مرغ ها را در مخلوط کن بریزید و آنها را پوره کنید. سپس سوپ گوشت آماده را به جوش بیاورید و بعد پوره تخم مرغ را به آن اضافه کنید. سپس ۴ ورقه نان تست را به صورت مکعب های ریز خرد کنید و در ته ظرف سوپ مورد نظر قرار دهید. پوره تخم مرغ را همراه سوپ روی نان های تست بریزید. سپس برای خوش طعم کردن پتاژ تخم مرغ، مقداری نمک و فلفل به اندازه باب میلتان اضافه کنید. سپس برای تزیین پتاژ تخم مرغ به اندازه ۱ قاشق سوپ خوری جعفری ساطوری شده اضافه کنید و آن را با توجه به سلیقه خودتان فرم دهید و سر سفره ببرید. امیدوارم از خوردن پتاژ تخم مرغ خوشمزه و خوش طعم نهایت لذت را ببرید. نوش جان.

” برای ۶ نفر “

مواد لازم پتاژ سیب زمینی ساده:

سیب زمینی پخته و خرد شده: ۳ فنجان

سس سفید رقیق: ۳ فنجان

جعفری ساطوری: ۱ قاشق سوپ خوری

نمک و فلفل: به میزان لازم

طرز تهیه پتاژ سیب زمینی ساده:

سیب زمینی را در قابلمه بریزید و سس سفید را به آن اضافه کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید. جوش که آمد نمک و فلفل آن را اندازه کنید. جعفری را در سوپ خوری بریزید و پتاژ را روی آن بریزید. پتاژ سیب زمینی آماده است.

مواد لازم پتاژ سیب زمینی و هویج:

نمک و فلفل: به میزان کافی

کره: ۱ قاشق غذا خوری

پیاز: ۲ عدد

سیب زمینی: ۲۵۰ گرم

دارچین: ۲ قاشق چای خوری

هویج: ۵۰۰ گرم

جعفری: ۱ دسته کوچک

چند برگ جعفری: برای تزیین

خامه: ۱۰۰ گرم

طرز تهیه پتاژ سیب زمینی و هویج:

سیب زمینی، هویج و پیاز را پوست بگیرید و ریز خرد کنید. سپس به همراه ۱ لیوان آب داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید. دسته جعفری را با نخ ببندید و داخل مواد بگذارید (در آخر جعفری ها خارج می شوند). وقتی آب شروع به جوشیدن کرد حرارت را ملایم کنید و به مدت ۳۰ دقیقه در قابلمه را بگذارید تا سبزیجات بپزند. پس از مدتی یک بسته جعفری را خارج کنید. سپس محتویات قابلمه را داخل مخلوط کن بریزید و مخلوط کنید تا یک دست شوند. سپس مجددا داخل قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم بگذارید و کره، نمک و فلفل را اضافه کنید. بعد از چند دقیقه پتاژ را داخل کاسه بریزید و با خامه و چند برگ از جعفری تزیین کنید.

مواد لازم پتاژ پیاز ساده:

پیاز خرد کرده بزرگ: ۴ عدد

سس سفید رقیق: ۳ فنجان

شیر: ۱ فنجان

کره یا روغن مایع: ۱ فنجان

نمک و فلفل: به اندازه کافی

طرز تهیه پتاژ پیاز ساده:

پیاز را نمک بزنید و به مدت ۱۵ دقیقه روی حرارت کم در کره بپزید. نرم که شد سس سفید را به آن اضافه کنید. یک جوش که زد شیر را نیز به آن بیافزایید. نمک و فلفل آن را اندازه کنید. پتاژ پیاز آماده است.

” برای ۶ نفر “

مواد لازم پتاژ پیاز با آرد برنج و آب گوشت:

پیاز رنده شده: ۱ عدد

شیر: ۶ فنجان

آب گوشت غلیظ: ۲ فنجان

آرد برنج: ۱۲۰ گرم

کره یا روغن مایع: ۲ قاشق سوپ خوری

زرده تخم مرغ: ۲ عدد

جعفری ساطوری: ۲ قاشق سوپ خوری

نمک و فلفل: به میزان لازم

طرز تهیه پتاژ پیاز با آرد برنج و آب گوشت:

پیاز را در کره تفت دهید. آرد برنج را به آن اضافه کنید تا بوی خامی آن گرفته شود. آب گوشت را روی آن بریزید و هم بزنید تا جوش بیاید. شیر را به تدریج بریزید و حرارت آن را کم کرده و بگذارید بجوشد و غلیظ شود. نمک و فلفل آن را اندازه کنید. زرده تخم مرغ و جعفری را در سوپ خوری بزنید و پتاژ را به آن اضافه کنید.

” می توانید با این پتاژ هر سبزی را که دوست دارید قبلا بپزید و پیش از اضافه کردن شیر، سبزی را داخل پتاژ نمایید و استفاده کنید “

” برای ۶ _ ۸ نفر “

مواد لازم پتاژ پیاز با سوپ جوجه:

پیاز: ۵۰۰ گرم

کره: ۴۰ گرم

سوپ جوجه آماده: نیم لیتر

شیر: ۱ لیتر

نمک و فلفل: به میزان لازم

جوز: به مقدار کم

ورمیشل: ۴ قاشق سوپ خوری

طرز تهیه پتاژ پیاز با سوپ جوجه:

پیاز را بشویید و آن را ریز خرد کنید و با ۴۰ گرم کره تفت دهید طوری که رنگ آن عوض نشود. سوپ جوجه را به آن اضافه کنید سپس نمک و فلفل بزنید. جوز را روی آن رنده کنید و شیر را بیافزایید. حرارت را ملایم کنید. بعد از جوش آمدن ورمیشل را اضافه کنید تا کاملا نرم شود.

” برای ۶ نفر “

مواد لازم پتاژ لبو و لوبیا سفید:

چغندر قرمز (لبو): ۳ عدد
لوبیا سفید: ۱ لیوان
سیب زمینی: ۲ عدد
هویج: ۲ عدد
سیر: ۲ حبه
روغن زیتون یا مایع: به مقدار لازم
نمک و فلفل: به مقدار لازم

طرز تهیه پتاژ لبو و لوبیا سفید:

لوبیا سفید را از شب قبل خیس دهید و تا روز بعد چند بار آب آن را تعویض کنید؛ لوبیا سفید و چند لیوان آب را داخل قابلمه‌ای بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا بپزد و نرم شود. چغندر، سیب زمینی و هویج را بشویید و بهمراه چند لیوان آب داخل قابلمه‌ای جداگانه بریزید و بپزید؛ پس از اینکه تمام مواد (لوبیا، سیب زمینی، هویج، لبو) پختند داخل میکسر بریزید. ۱ لیوان آب اضافه کنید و بزنید تا مواد یکدست شوند. داخل قابلمه مقداری روغن زیتون یا روغن مایع بریزید و پس از اینکه داغ شد سیر رنده شده را اضافه کنید و کمی تفت دهید. سپس تمام موادی که میکس کرده اید را داخل قابلمه بریزید و نمک و فلفل اضافه کنید. حرارت را ملایم کنید و هم بزنید تا پتاژ غلیظ شود سپس داخل ظرف بریزید و سرو کنید.

0/5

منبع
بخش آشپزی ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا