طرز تهیه کیک کشمشی به سه روش

0 22

طرز تهیه کیک کشمشی

کیک کشمشی یکی از انواع کیک های خوشمزه و پرطرفدار است که شما می توانید از مهمان هایتان در مجالس و مهمانی ها با این کیک خوشمزه پذیرایی کنید. طرز تهیه کیک کشمشی در منزل مانند شیرینی کشمشی بسیار راحت و آسان است و شما می توانید این کیک خوشمزه را در وعده صبحانه و عصرانه خود میل کنید. در این مطلب ما قصد داریم تا شما را با دستور پخت کیک کشمشی در منزل آشنا سازیم. با ویکی ناب همراه باشید تا با طرز تهیه کیک کشمشی آشنا شوید.

طرز تهیه کیک کشمشی

مواد لازم کیک کشمشی ساده:

آب: ۱ پیمانه سرخالی

آرد: ۳ پیمانه

تخم مرغ: ۳ عدد

شکر: ۱ و نیم پیمانه

روغن: ۱/۲ پیمانه

بکینگ پودر: ۲ قاشق چای خوری

وانیل: ۱/۲ قاشق چای خوری

کشمش: ۱/۴ پیمانه

طرز تهیه:

روغن وشکر را در ظرفی بزرگ مخلوط کرده و خوب بهم می زنیم تا سفید رنگ شود و سپس تخم مرغ ها را دانه دانه اضافه کرده در فواصل آن مواد را با هم زن می زنیم تا حدی که مایع کاملا یکدست شود و روی آن کف ایجاد شود. بعد آب و وانیل را افزوده و مجددا کمی می زنیم. بکینگ پودر و آرد را مخلوط کرده و به تدریج به مایع فوق اضافه می کنیم. در انتها کشمش ها را که قبلا شسته و خشک کرده ایم در مقداری آرد می غلطانیم تا کشمش ها به خود آرد را بگیرد و داخل مواد کیک می ریزیم و یکی دوبار می زنیم با لیسک تا کشمش به طور یکنواخت در مواد  کیک پخش شود.

مواد ما آماده است. قالبی را که از قبل چرب کرده و کاغذ روغنی انداخته ایم می آوریم و مواد را در آن می ریزیم و روی آن را با پودر گردو و یا خرده های گردو تزیین می کنیم و در فر می گذاریم.

” درجه حرارت ۱۷۵ درجه سانتی گراد _ مدت مکث ۰/۵ ساعت “

مواد لازم کیک کشمشی با گردو:

آرد: ۲ لیوان

کره: ۱۵۰ گرم

شکر: ۱ لیوان

تخم مرغ: ۴ عدد

کشمش: ۱ لیوان

گردو: نصف لیوان

بیشتر بخوانید

طرز تهیه آش گندم به سه روش

طرز تهیه سوپ برش به سبک مجلسی

طرز تهیه سوپ تره فرنگی به پنج روش

وانیل: ۱ قاشق چای خوری

بکینگ پودر: ۱ قاشق مربا خوری

طرز تهیه:

برای درست کردن کیک گردویی و کشمشی ابتدا فر را روشن کرده، در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد قرار دهید، تخم مرغ را شکسته داخل ظرفی بریزید، به وسیله هم زن آنقدر هم بزنید تا کفی و شیری رنگ شود، وانیل را اضافه کرده و مجددا هم بزنید، کره را درون ظرفی بریزید و شکر را به آن اضافه کنید، به وسیله هم زن هم بزنید تا کرم رنگ شود، سپس شیر را به مخلوط کره و شکر اضافه نمایید.

به آرامی و کم کم تخم مرغ را به مواد اضافه کرده، هم بزنید تا مخلوط یک دستی به وجود آید، پوست پرتقال که از قبل رنده کرده اید را به مواد اضافه کنید، سپس گردو ها و کشمش ها را به مواد بیفزایید و مخلوط کنید، آرد را درون ظرفی بریزید و بکینگ پودر را به آن اضافه کرده، آرد را الک کنید. آرد را کم کم به مواد کیک اضافه کرده و خوب هم بزنید.

کف قالب را چرب کرده، مواد کیک را داخل آن بریزید، و قالب را به مدت یک ساعت داخل فر قرار دهید، تا کیک آماده شود.

مواد لازم کیک کشمشی با ماست:

تخم مرغ: ۳ عدد

شکر: ۱ پیمانه

ماست: ۱ پیمانه

روغن مایع: ۳/۴ پیمانه

آرد: ۲ پیمانه

کشمش: ۱۰۰ گرم (با توجه به ذائقه می تونید کمتر یا بیشتر کنید)

وانیل: ۱/۴ قاشق مربا خوری

بکینگ پودر: ۱ و نیم قاشق مربا خوری

نمک: کمی

طرز تهیه کیک کشمشی با ماست:

ابتدا تخم مرغ و شکر و وانیل رو هم بزنید تا کرم رنگ بشه. بعد ماست رو اضافه کنید. بعد روغن مایع، بعد آرد و بکینگ پودر و نمک رو سه بار الک کرده و به مواد فوق اضافه کرده و با لیسک مخلوط کنید و در آخر کشمش رو اضافه کنید .

بعد قالب  را با اسپری روغن چرب کرده و مایه کیک را داخلش بریزید.

قالب را در فر از قبل گرم شده در دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد بمدت تقریبی ۴۵ دقیقه قرار دهید.

نکات طلایی:
  • اگه غلظت مایه نهایی کیک رقیق باشه، کشمش رو با آرد مخلوط می کنن که بطور یکنواخت داخل کیک پخش بشه و اگه مایه غلیظ و سفت باشه می تونید کشمش رو در مرحله آخر بدون مخلوط کردن با آرد، داخل مایه کیک بریزید که دراینصورت بخاطر غلظت مایه، کشمش ته قالب ته نشین نمی شود.
  • دما و زمان با توجه به فرهای مختلف ممکن است متفاوت باشد.
( منبع: کتاب آشپزی و شیرینی پزی صدف، سهیلا محمدزاده )

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.