خانه و خانوادهکودک داری

علاقه مند کردن کودکان به خوردن میوه و سبزیجات

علاقه مند کردن کودکان به خوردن میوه و سبزیجات

بسیاری از والدین شکایت می کنند که فرزندان آن ها به دیگر تنقلات بیشتر علاقه نشان می دهند تا میوه و به ویژه سبزیجات. علاقه مند کردن کودکان به میوه ها و سبزیجات کار سختی نیست و شما به عنوان والدین آن ها نقش به سزایی ایفا می کنید. با ویکی ناب همراه باشید تا با “علاقه مند کردن کودکان به خوردن میوه و سبزیجات” آشنا شوید، همچنین کنار ما باشید با مهم ترین اصول تربیتی برای تربیت کودکان، پوشک بچه چه می گوید؟ و ارتباط عاطفی پدران با فرزند.

علاقه مند کردن کودکان به خوردن میوه و سبزیجات

علاقه مند کردن کودکان به خوردن میوه و سبزیجات

خودتان الگوی خوبی باشید

شما باید به عنوان الگو عمل کنید و خودتان با اشتیاق میوه و سبزیجات بخورید. غذاهای پر از سبزیجات بپزید و آنها را با اشتیاق بخورید (برای اینکه فرزندتان ببیند). بچه‌ها همیشه به رفتار والدین خود نگاه می‌کنند و از آن الگوبرداری می‌کنند.

سبزیجات را در وعده‌های غذایی یا میان وعده سرو کنید

وعده‌های غذایی خانوادگی زمان خوبی برای آموزش است. اگر میوه و سبزیجات را برای میان وعده‌ها سرو کنید و تنقلات ناسالم را در خانه محدود کنید، کودک شما به احتمال زیاد وقتی گرسنه است میوه و سبزیجات را انتخاب می‌کند.

هنگامی که کودکتان سبزیجات را امتحان می‌کند او را تشویق کنید

اگر کودکتان را هنگام سرو میوه‌ها و سبزیجات تحسین کنید، احتمال اینکه دوباره سبزی و میوه بخورد بیشتر می‌شود. استفاده از غذا به عنوان رشوه ایده خوبی نیست. به عنوان مثال، از گفتن جملاتی مانند “اگر هویج خود را بخوری، می‌توانی برای دسر کمی بستنی سرو کنی” خودداری کنید. این می‌تواند باعث شود که کودک شما بیشتر به تنقلات علاقه‌مند شود تا غذاهای سالم.

کودکان را در با خود به بازارهای میوه و تره بار ببرید

تحقیقات اخیر نشان می دهد کودکانی که بیشتر میوه و سیزیجات را می بینند، نسبت به کودکان دیگر تمایل بیشتری به مصرف آن ها دارند. از این رو توصیه می شود اگر برای خرید میوه و سبزیجات به بازارهای میوه و تره بار می روید، حتما کودکان را با خود همراه کنید و سعی کنید در این بازارها گردشی داشته باشید و با سعه صدر محصولی را که می خواهید خریداری کنید، انتخاب کنید و از کودک خود نیز در مورد میوه یا سبزیجاتی که دوست دارد، نظر خواهی کنید.

خوشحالی خود را از خرید میوه و سبزیجات ابراز کنید

معمولا افراد وقتی لباس یا وسیله نو می خرند، شور و اشتیاق زیادی دارند و این شور و اشتیاق را با خانواده خود به اشتراک می گذارند. اما این مساله در مورد خرید میوه و سبزیجات اتفاق نمی افتد و والدین این خریدها را خریدهای روزانه و معمولی می دانند. وقتی میوه ای را از سبد خرید خارج می کنید، با خوشحالی آن را به کودک خود نشان دهید و بگویید چه میوه خوشرنگی برای تو خردیم و حتی این کار را در مورد سبزیحات مثل هویج یا گوجه فرنگی می توانید انجام دهید.

به جای تنقلات مضر، میوه وسبزیجات جایگزین کنید

اگر کودک شما به مهد کودک و مدرسه می رود، برایش میوه بگذارید، حتی می توانید از هویج یا کرفس هم استفاده کنید. اگر به پارک یا پیک نیک می روید می توانید از این روش استفاده کنید.

سعی کنید در لحظه های خوش و شادی به کودک خود میوه و سبزی بدهید نه در زمان بیماری، زیرا اگر میوه ای را تنها در زمان بیماری به کودک خود بدهید، خاطره بد آن برای همیشه حتی تا بزرگسالی اش او را رها نمی کند. از اینرو ناخودآگاه آن میوه را دوست ندارد و به صورت یک دارو می بیند. همانطور که بسیاری از ما تنها زمانی سراغ لیمو شیرین می رویم که سرماخوردگی کلافه مان کرده است.

از ظروف رنگارنگ و جذاب استفاده کنید

برای علاقه‌مند کردن کودکان به سرو میوه و سبزیجات، آنها را در کاسه‌ها یا بشقاب‌های رنگارنگ و جذاب بریزید.

۵/۵ (۳ نظر)
منبع
بخش خانه و خانواده ویکی ناب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.

دکمه بازگشت به بالا